BölgeHaberlerKeşanYaşam

KEDAK yarın tatbikata çıkıyor.. “Amacımız; her şartta kurtarma çalışmalarına hazır olmak”

KEDAK (Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği)’nin, “Arazi Arama Kurtarma Eğitim Tatbikatı”
6 Şubat 2022 Pazar günü yapılacak.
Keşan Korudağlar Mevkii’nde gerçekleştirilecek tatbikat hakkında bilgi veren KEDAK Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yumuşak, temsili olarak ormanlık alanda kaybolmuş bir vatandaşın arama kurtarma faaliyetinin yapılacağını bildirdi.
Tatbikatın, Yerlisu Köyü çevresinde bulunan ormanlık alanda gerçekleşeceğini ifade eden Gökhan Yumuşak; “Tatbikat öncesi ekip üyelerine arazi arama kurtarma konusunda kısa bir bilgilendirme yapılacak. Sonrasında senaryo gereği kaybolan vatandaş hakkında gerekli bilgiler alınacak. Komuta merkezinin oluşturulmasının ardından ekipler belirlenerek kurtarma operasyonuna başlanacak. Kayıp vatandaşın bulunmasının ardından tatbikat sonlandırılacak. Tatbikatın sonunda da ekipler tarafından değerlendirmeler yapılacak” dedi.

“Amacımız; her şartta doğal afetlerde kurtarma çalışmalarına hazır olmak

Doğal afet ve kayıp olaylarına karşı hazırlıklı olmak gerektiğinin altını çizen Gökhan Yumuşak, şunları söyledi: “KEDAK olarak 1 yıl içerisinde 5 ayrı eğitim tatbikatı gerçekleştirdik. Bu tatbikatlarımızı bazen gece bazen de gündüz yaptık. Amacımız her şartta doğal afetlerde kurtarma çalışmalarına hazır olmak. Sürekli söylediğimiz bir söz vardır, “Bilinçli olmak sizleri ve sevdiklerinizi hayatta tutar.”

Gökhan Yumuşak son olarak, hayat kurtarmaya gönüllü olan herkesin eğitimlere katılabileceğini vurguladı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu