BölgeKeşanYaşam

KEDAK “Ulusal Tatbikat” için Yalova’da

Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği (KEDAK) 11-12 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek “Ulusal Enkaz Altı Arama Kurtarma ve Medikal Müdahale Tatbikatı”na katılmak üzere Yalova’ya gitti.

Konu hakkında bilgi veren KEDAK Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yumuşak, 18 ekip  üyesi ile birlikte tatbikata katılacaklarını ifade ederek, “Uzun zamandır masa başı eğitimlerimiz ve saha eğitimlerimiz devam ediyor. Hafta sonu da Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği Ulusal Enkaz Altı Arama Kurtarma ve Medikal Müdahale Tatbikatına katılıyoruz. Ekibe yeni katılan arkadaşlarımız için çok büyük bir tecrübe olacak. Federasyon çatısı altında olan 7 arama kurtarma ekibi katılıyor. Ekiplerin olası bir afette birlikte çalışmaları için de çok faydalı olacak” dedi.

Şehrin içinde riskli yapıların yıkılacağını söyleyen Gökhan Yumuşak, “Gerçeği aratmayan bir tatbikat olacak. Yalova Valiliği oluru ile Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda, UMKE ekipleri, emniyet, jandarma, itfaiye ekipleri de görev alacak.” şeklinde konuştu. 

KEDAK ekibi 11 Kasım 2023 Cumartesi sabahı saat 05:30’da Keşan Cumhuriyet Meydanı’ndan Yalova’ya hareket etti.  

Tatbikata; Yalova’dan K77, Balıkesir’den GÖNDAK, Edirne’den EDAK ve KEDAK, Aydın’dan UMUT ve İstanbul’dan TÜRKCAN dernekleri katılıyor.

Tatbikat, Yalova’da Çınarcık yolu 112 yanında bulunan eğitim ve tatbikat sahasındaki enkaz alanlarında, “riskli yapı” karan ile yıkılacak olan bir binada gerçekleştirilecek.
Tatbikat ile arama ve kurtarma ekiplerinin saha tecrübelerini artırmak, gerçek enkazlarda çalışabilmelerini sağlamak amaçlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu