Yaşam

Karlı ve buzlu zeminde güvenli yürümek için nelere dikkat etmek gerekir?

Kış mevsiminde yoğun kar yağışı ve buzlanmanın olduğu zamanlarda gerek yaya gerekse araç trafiğinde güvenli ilerlemek zorlaşır.
Araçları bu gibi koşullara hazır hale getirmenin bilinen yöntemleri hatta kuralları vardır. Ancak yayalar için durum bazen uygun ayakkabılarla çözülemeyecek kadar içinden çıkılmaz olabilir.

Peki yayalar özellikle buzla kaplanmış yollarda ve kaldırımlarda yürürken nelere dikkat etmeli?

Güvenli yürüyüşün kuralarını sıralayan uzmanlar: “Uygun ayakkabı giyin, küçük adımlar atın, ellerinizi cebinizden çıkarın, dizlerinizi bükülü tutun, güneş gözlüğü takın, kulaklarınızı açık tutun, ıslak zemine ve bina girişlerine dikkat edin, kestirme yollardan kaçının” uyarılarında bulunuyor.

Kış mevsiminde karlı ve buzlu zeminde yürüyüş keyfinin tehlikeli sonuçları olabilir. Dondurucu havanın etkisiyle yüzeylerdeki yağmur ve kar yığınlarının buza dönüşmüş hali yayalar için kötü sonuçlar doğurabilir. Yürürken kayma ve düşme yaralanmaya neden olabilir ve kişileri yaşam kalitesini etkileyebilir.

Uygun ayakkabılarla küçük adımlar

Uygulanabilecek basit önlemlerle kışın açık havada yürümeyi daha güvenli hale getirmek mümkün.
Uzmanların bu yöndeki tavsiyelerinin başında uygun ayakkabı bulunuyor. Uygun ayakkabılar tüm ayağın zemine oturmasını sağlamalı ve tabanında görünür çıkıntılara sahip olmalı. Pürüzsüz, düz tabanlı ve ağır ayakkabılardan kaçınılmalı.
İkinci olarak tavsiye edilen ise; kar veya buzda yürürken küçük adımlarla ve hafif derecede öne doğru eğilerek yürümek gerektiği. Bu şekilde yürümek sizin gövde ağırlık merkezini hafif öne alınmasına yol açacaktır. Merdivenden inerken, korkulukları sıkıca tuttuğunuzdan ve her adımda ayaklarınızı sağlam bir şekilde yere bastığınızdan emin olmalısınız.

Ellerinizi ceplerden çıkarın ve her an düşmeye hazırlıklı olun!

Dikkat edilmesi gereken bir diğer tavsiye de ellerinizin ceplerde olmaması gerektiği.
Her an düşmeye hazırlıklı olun. Eğer düşerseniz; uyluk, kalça ve omuzunuza sıralı temaslarla düşün. Kendinizi desteklemek için uzanmış kolları kullanmaktan kaçının. Dördüncü olarak dizlerinizi biraz bükülü tutun. Bu, ağırlık merkezinizi yerden daha düşük tutacak ve bu da vücudun daha da dengeli olmasını sağlayacaktır.
Beşinci kural ise görmek ve görülmek için aksesuar kullanın. Karın yansıtıcı ışığında görebilmeniz için güneş gözlüğü takın. Ayrıca, sürücülerin sizi kolayca görebilmesi için parlak bir palto veya eşarp kullanın.
Altıncı olarak duyabildiğinizden emin olun. Çevreyi görmek önemli olmakla birlikte, yaklaşan trafiği ve diğer sesleri duyabildiğinizden de emin olmak istersiniz. Yaklaşmakta olan trafiği veya kar temizleme ekipmanını duymanızı engelleyebilecek müzik dinlemekten veya sohbet etmekten kaçının.

Islak zeminlere dikkat!
Yukarı bakmayı da unutmayın!

Yedinci kural: ıslak kaldırım (siyah buz) olarak görünebilecek ince buz tabakaları için dikkatli olun.
Genellikle sabahları, gölgeli noktalarda veya gün boyunca güneşin parladığı alanda eriyen kar gece donarak buz haline gelebilir.

Sekizinci kural: Bir binaya girerken dikkatli olun. Okul, iş, alışveriş merkezi gibi varış noktalarınıza geldiğinizde, binaya girerken yere baktığınızdan emin olun. Zemin erimiş kar ve buz ile kaygan olabilir. Ayakkabılarınızdaki karı temizleyerek bina içine girin. Bina içindeki pürüzsüz zemin kaymanıza neden olabilir.

Dokuzuncu kural: Kestirme yollardan kaçının. Aceleniz varsa kısa yollar iyi bir fikirdir ancak yerde kar ve buz varsa kötü bir fikir olabilir. Bu kestirme yollar daha az kullanıldığından kar ve buz temizlenmesi genellikle yapılmamaktadır. Bu durum sizi tehlikeye atabilir.

Onuncu kural ise; yürüdüğünüz yerin yukarısına bakın. Neyin altında yürüdüğünüze dikkat edin. Çatı ya da tentelerde eriyen kar veya buz aşağıya düşerek yaralanmalara neden olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu