Haberler

“Karantinadasın” dediler.. Durumunu anlatabilmek için basın açıklaması yaptı

Keşan’da Yeni Mahalle’de bakkal esnafı olan Gürkan Aksoy‘un annesi Adviye Aksoy, pnomoni ve kalp yetmezliği sebebiyle vefat etti. Hastalığın korona virüse benzerlik göstermesi sebebiyle karantinaya alınan Aksoy’a karantina kurallarına uymadığı gerekçesiyle ceza kesildi. Bu sırada karantinadan haberi olmayan Aksoy’un annesine yapılan iki test de negatif çıktı. Mahallede ‘koronacı bakkal’ olarak anılmaya başladığını ve yaşanılan durumun ardından mağdur olduğunu belirten Gürkan Aksoy, “Hiçbir suçum yokken koronalı oldum, 100 ekmek satarken 10 tane anca satabildim” dedi.

“Karantinaya alındım, haberim yoktu”

“Çok kötü bir süreç geçirdim, yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum” diyerek sözlerine başlayan Aksoy, “Annem 7 Nisan’da hastalandı ve kendi ellerimle onu hastaneye götürdüm. Şeker, tansiyon ve astım bronşit hastalığından dolayı akciğerlerinde enfeksiyon olduğu sebebiyle hastaneye kaldırdık. İlk tomografisinde hastalığın korona virüse benzerlik göstermesinden ötürü, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 14 günlük karantinaya alındım.
Fakat bundan haberim yoktu. 14 Nisan’da çıkan haberlerde de benim karantinadan kaçıp dükkanımı açtığım ve kasa başına geçtiğim yönünde bilgiler yayıldı. Sonrasında da maddi ve manevi olarak büyük zarara uğradım ancak durum böyle değil” dedi.
Tek suçunun kendisine tebliğ edilen kararı okumamak olduğunu belirten Aksoy, “Bu süreçte ise 13 Nisan’da İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri gelip beni karantina aldıklarını söylediler. Bana tebliği verdiler, ne olduğunu söylemediler. Ama ben de içeri müşteri gelince belgeyi okuyamadım. Tek suçum da bu. Bu olayın hemen akabinde polisler gelip, bana karantinadan kaçtığım sebebiyle ceza kestiler. Ben zaten dükkanımdaydım tebliğ gelince. Kaçmak gibi bir durum söz konusu değil. Haberim bile yok karantinada olduğumdan.
Kaldı ki ne için karantinadayım?” dedi.

“Annemin testleri negatif çıktı”

Yaşanılan durumun gerçeği yansıtmadığını belirten Aksoy, süreci şu şekilde anlattı: “7 Nisan’da annemin kalbi zaten durmuştu, hayata döndürdüler ve yoğun bakıma aldılar. Bu süreçte yapılan ilk korona virüs tesitinin sonucu 9 Nisan’da negatif olarak çıktı. Sonrasında yapılan 14 Nisan tarihli ikinci korona virüs testine ise yine negatif çıktı. Ancak hastalığı devam eden annem 21 Nisan’da hayatını kaybetti. Ölüm raporunda ise ‘pnomoni’ ve ‘kalp yetmezliği’ olarak kayıtlara geçti. Cenazesine ise 50 kişi katıldı. Böyle bir şey olsa, annemin cenazesine o kadar insan gelebilir mi?”

“Mağdur oldum”

“Hiçbir suçum yokken koronalı oldum.” diyen Aksoy, bir anda işlerinin düştüğünü belirterek, “Haberlere çıktığımdan beri de çok büyük mağduriyetim var. İnsanlar dükkanın önünden gelip geçiyor ama içeri girmiyor. Günde 100’te ekmek satarken 10 ekmeğe düştüm ben burda. Maddiyatını geçtim, olaya tanık olan eşim de ağlayarak arıyor beni. ” şeklinde konuşarak yaşadığı mağduriyeti anlattı.

“Bana test yapın diye yalvardım”

Karantinaya alındığını ancak kendisine test yapılmadığını bu süre içinde de eşinin bakkal dükkanını açmaya devam ettiğini belirten Gürkan Aksoy, “14 Nisan’da haberlerin çıkmasının ardından ‘gelin bana test yapın’ diyerek her yeri aradım. Yalvardım bana test yapın diye çünkü bende varsa bir şey, ben yokken dükkanda duran eşime bulaşacak. Sonra da herkese. Dükkanımı kapatayım böyle bir şey varsa diye ama kimse dönmedi. Peki ben niye karantinadayım?
Burada belge var, test sonuçları negatif. Annemin acısını yaşayamadım. Annemin adını temize çıkarmak istiyorum. Herkes bilsin, zaten tertemiz annem benim. şekilde konuştu.

“Mahalle bakkalınıza sahip çıkın”

Yaşadığı olayın üstüne vatandaşlara da bir çağrıda bulunan Gürkan Aksoy, yaşanılan bu zor dönemden her esnafın etkilendiğini belirterek vatandaşlara seslendi.
“Zor bir süreçten geçiyoruz” diyerek sözlerine başlayan Aksoy, “Herkes çok kötü durumda. Zincir marketler bizi zaten çok kötü durumda bıraktı. En azından mahalle bakkalınızdan bir ekmek, bir makarna alın. Mahalle bakkalınıza sahip çıkın. Kargonuz gelince, eczaneden ilaç için mahalle bakkalına geliyor. Evinizin anahtarını dahi mahalle bakkalına bırakıyorsunuz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu