ÇevreGündem

Kadir Albayrak’tan yetkili kurum ve makamlara çağrı: “FSRU’yu durdurun!”

FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı Projesi’nin iptali konusunda büyük bir mücadele sergileyen Keşan Kent Konseyi ve Saros Göüllüleri’ne bir destek de Trakya Belediyeler Birliği Başkanı ve Tekirdağ Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’tan geldi.

Konuyla ilgili mesaj yayımlayan Albayrak, Saros’tabir katliam yapıldığını ve FSRU Limanı yapımından derhal vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayarak şu ifadeleri kaydetti:

“Evrensel etik ilke ve değerlerle bağdaşmamaktadır”

“Yeşil ve mavinin buluştuğu, eşsiz doğal güzelliklere sahip, endemik canlı türlerinin yaşadığı ve milyonlarca turistin ziyaret ettiği Saros Körfezi’ne telafisi mümkün olmayacak ölçüde zarar verecek FSRU Limanı’nın yapımından vazgeçilmelidir.

Türkiye’nin eşsiz güzelliklere sahip cennet köşelerinden biri olan Saros Körfezi’nin Keşan ilçesin’e bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında yer alan kısmında FSRU ve Kara Boru Hattı yapılacağının duyurulması üzerine, Saros Gönüllüleri çevrenin korunması konusunda büyük duyarlılık göstermiş ve çevre katliamına sebebiyet verecek bu projenin iptali için hukuk mücadelesi başlatmıştır.
Bölge sakinlerinin itirazlarına, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED)Olumlu kararıyla ilgili olarak Edirne İdare Mahkemesi’nce iptal kararı verilmiş olmasına ve biliminsanlarınca hazırlanmış bilirkişi raporuna rağmen çevreye büyük
zararlar verecek tesisin yapımına devam edilmesi Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda ifade olunan ”hukuk devleti” ilkesine aykırı olduğu gibi evrensel etik ilke ve değerleriyle bağdaşmamaktadır.

“Bölge doğal sit alanı statüsüne alınmalı”

Trakya Belediyeler Birliği olarak FSRU Limanı’nın yapımının iptal edilmesi konusunda tüm yetkili kurum ve makamlara çağrıda bulunuyoruz. Her köşesi bir cennet parçası olan Saros Körfezi’ne telafisi mümkün olmayan zararlar verecek
bu projeyi durdurun, bölge sakinlerinin itirazlarını dikkate alın, belli kesimlerin değil ülkemizin ve halkımızın menfaatlerini gözetin ve yaşanacak çevre felaketinin önüne geçin. Çevre,biz insanlar ve tüm canlı türleri için hayati öneme sahip bir yaşam alanıdır. Doğaya karşı mücadele etmenin ve çevreye zarar vermenin bedeli ağırdır. Plansız sanayileşme ve kentleşmenin sebep olduğu çevre felaketinin ulaştığı boyutları Ergene Havzası ve Marmara Denizi‘nde somut bir şekilde görmekteyiz. Bu felaketin daha da büyümemesi, bölgemizdeki eko sistemin korunması ve turizm potansiyelinin canlı tutulması için FSRU Limanı projesine ivedilikle son verilmeli, inşaat çalışmaları esnasında meydana gelen tahribat bilimsel yöntemlerle giderilmeli ve bu bölge doğal sit alanı statüsüne alınmalıdır.

Trakya Belediyeler Birliği olarak çevreye telafisi mümkün olmayan zararlar verecek FSRU Limanı Projesine karşı olduğumuzu kamuoyuna saygıyla ilan ediyor, Saros Gönüllülerinin haklı mücadelesini sonuna kadar desteklediğimizi ve yanlarında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla ilan ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu