GündemKeşanYaşam

Kadınlar CHP’nin “Kadınlar Günü Etkinliği”nde buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan Kadın Kolları tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılan kadınlar, Dünya Kadınlar Günü’nü gönüllerince eğlenerek kutlarken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan CHP Keşan Belediye Başkan adayı Op. Dr. Mehmet Özcan, Türkiye’nin kadın cinayetlerinde dünya genelinde ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

Saat 14.30 sıralarında, Gözde Düğün Salonu’nda başlayan etkinliğe; CHP’nin Keşan Belediye Başkan adayı Op. Dr. Mehmet Özcan ile eşi Şengül Özcan, CHP Keşan Kadın Kolları Başkanı Emine Gegeoğlu, İl Genel Meclisi üyesi ve Belediye Meclisi üyesi adayları, partililer ile çok sayıda katın katıldı.
Özcan’ın, tek tek dolaşarak Kadınlar Günü’nü kutladığı etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını Gegeoğlu yaptı.

Gegeoğlu: “Geleceğe güvenle bakabilmek, kadını ve kadın haklarını önemsemekle doğru orantılıdır”

Salonu dolduran cefakâr kadınlara, bu anlamlı günde bir ve beraber oldukları için teşekkür edip “hoş geldiniz” diyen Emine Gegeoğlu, “Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte kadının; çağdaş ve dünya kadınlarının sahip olduğu kazanımları tek tek elde etmiş, modern Türkiye’nin kurulmasında da önemli misyon üstlenmişlerdir. Bu nedenle geleceğe güvenle bakabilmek, kadını ve kadın haklarını önemsemekle doğru orantılıdır. Nitekim şu anda Anayasa ve Medeni Kanun’da yapılan düzenlemelerle genel anlamda kadına karşı ayrımcılığın önüne geçilmiştir. Ne mutlu bize ki milletçe, tarih boyunca her zaman kadınları baş tacı eden, onlara büyük değer veren bir medeniyetin mirasçılarıyız. Kadının; kültürel, ekonomik ve siyasi hayatta hak ettikleri yeri aldığı, toplumumuzda daha iyiye daha güzele en hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Bu vesileyle; bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar; sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.” dedi.

Özcan: “Dünyada neredeyse kadın cinayetlerinde en üst sıradayız”

Daha sonra söz alan Mehmet Özcan, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, “Bu anlamlı günde sizleri burada görmekten dolayı çok mutluyum. Bu günlere kolay kolay gelmedik. Şu anda yaşadığınız yaşam modern bir toplum türü. Afganistan gibi olmak ister misiniz? Kız çocuklarınızın okul nedir bilmesin mi istersiniz? Sizler insanoğlu medeniyetinin yarısısınız. Ne erkeksiz kadın, ne de kadınsız erkek olur. Kadın ve erkek olduğu sürece insanoğlunun nesli devam eder. Ancak nasıl devam eder? Nur içerisinde yatsın Atatürk’ümüz. Dünyada ilk olarak kadına seçme ve seçilme hakkı vermiş. Neden bir eşya gibi olasınız? Madem ki dünyanın yarısı sizsiniz, erkeklerin sahip olduğu tüm haklara siz de sahip olmalısınız. Noksanlarımız var. Bu kazanımlarınızı törpüleyenler var. Dünyada neredeyse kadın cinayetlerinde en üst sıradayız. Bu; daha çok yol kat etmemizi gerektirecek bir süreç.” diye konuştu.

“Ben Mustafa Helvacıoğlu ile değil Sayın Cumhurbaşkanı ile yarışacağım”

Yaklaşan Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını temenni eden Özcan, şunları kaydetti; Ramazan Bayramınızı da şimdiden tebrik ediyorum. Ancak 23 gün sonra büyük bir düğünümüz var, yerel seçimimiz var. 2019 yılında Keşan Belediyesi’ni elimizle kaybettik. Ben elimle teslim etmek zorunda kaldım. Seçime girip yenilsem gam yemem. 3 hafta kaldı. Yorulmayacağız, çalışacağız ama bu emaneti sizlerle birlikte hep beraber ger alıp, bugünün coşkusuyla kutlayacağız. Bu sadece benim çabam değil, hepimizin çabası ile olacak bir şey. Herkes bu seçimlerde çalışmak zorunda. Devletleşmiş bir parti ile yarışacağız. Sayın Cumhurbaşkanı’nın boy boy fotoğraflarını astılar. Ben Mustafa Helvacıoğlu ile değil Sayın Cumhurbaşkanı ile yarışacağım. O kadar korkuyorlar ama siz korkmayın. Biz bu seçimi alacağız. Türkiye devletinde yavaş yavaş alıştırılan konular var. Şeriat pankartları geziyor, konfederasyon tartışılıyor. Eğer vurdum duymaz olursak 20 yıl içerisinde Afganistan gibi oluruz. Bu seçimde sadece belediye başkanları değil, ülkenin 22 yılda parasını pul eden, durmadan fakir kitle yetiştirenlere bir sarı kart göstermeliyiz. Para da bitti deniz de bitti. Hepimiz diri olacağız, uyanık olacağız ve bu seçimi mutlaka alacağız. Hepinize gönülden saygılar sunuyorum. Dünya Emekli Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun. Hepiniz Atatürk’ün yarattığı modern Türkiye Cumhuriyeti’nde başı dik, rahat yaşayan, özgür yaşayan, fikrini rahatça söyleyebilen insanlar olun.”

Yapılan konuşmaların ardından, etkinliğe katılan kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü gönüllerince eğlenerek kutladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu