Siyaset

İYİ Partililer iktidarı halka havale etti: “Gereken cevap sandıkta verilecek”

İYİ Parti Keşan İlçe Teşkilatı ülke ve yerel gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin ekonomik ve siyasal gündemi hakkında konuşan İYİ Partililer, “Er ya da geç sandık milletimizin önüne gelecek ve bu iktidar gidecek” diye konuştu.

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Sarıkeçe’nin yanı sıra partililerin de katıldığı basın toplantısının açış konuşması Zafer Sarıkeçe tarafından yapıldı. Toplantıda, kadın politikalarından sorumlu ilçe başkan yardımcılığı görevine getirilen Dilek Pazarlı’yı tanıtan Sarıkeçe, “Kendisi uzun yıllar devletin tarım kademesinde yöneticilik yaptı ve emekli oldu. Memleketteki gelişmelere kayıtsız kalamadı. Çünkü 2002 yılındaki bir küçük altının fiyatı 35 TL’yi, bugün bu paraya bir kilogram salatalık alınabiliyor. Memleketin geldiği durum budur.” dedi.

“Gelecek bizim biz İYİ’lerin olacak”

Toplantıda daha sonra Dilek Pazarlı söz alarak, “Yeryüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.” dedi ve şu ifadeleri kaydetti: “Kendine güvenen kadın, yürüdüğü yerde izler bırakır. Hayat zorlaştığında, dünyadaki en güçlü insanlar yine kadınlardır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu demokratik, laik, hukukun üstünlüğünü savunan politikalarından sapmadan hizmet etmenin peşinde olmak istiyorum. Türkiye’mizin parlayan güneşi olduğumuzu herkesin görmesini istiyorum. Bileşenlerimizle birlikte çalışarak iktidar olacağımızı ve parlamenter sistemi tekrar yaşatacağımız inancını taşımaktayım. Gelecek bizim biz İYİ’lerin olacaktır.”

Sarıkeçe: “Türk toplumunda kadının yeri çok önemlidir”

Toplantıda yeniden söz alan Sarıkeçe, kadınların hayattaki yeri ve önemine vurgu yaparken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de memleketin her köşesini gezip mücadele ettiğini belirterek, “Kadınların olduğu yerde yaşanan dağınıklık toparlanır. Kadınsız bir toplum olmaz. Kadınsız toplumların sonunun ne olduğunu dünya genelinde görüyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e de, teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün Avrupa’nın kalbi diye tabir edilen İsviçre’den önce kadına seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Kadını 5 adım gerimizde değil; 1 adım önümüzde olması gerektiğini söyleyen bir lidere sahip olduğumuz için bir Türk genci olarak gurur duyuyoruz. Türk toplumunda kadının yeri çok önemlidir. İnşallah önümüzdeki yüzyılda Türk toplumundaki kadının lider vasıflı özelliğini genel başkanımızla birlikte göreceğimize inanıyorum.” dedi.

“Mutfaktaki yangın büyük”

Daha sonra İlçe Teşkilat Başkan Yardımcısı Suat Dönmez söz alarak, genel ve yerel gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Halkın yaşadığı sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Dönmez, “Ülkede yolsuzluğun ve torpilin önüne geçilemediği, yoksulluğun arttığı çalışanların ve emeklilerin enflasyonla eriyen maaşlarıyla birlikte geçim derdine düşen, halkımızın alım gücünde büyük bir kayıp yaşandı. Zirve yapan hayat pahalılığı, sebebiyle pazardan kilogramla aldıkları sebze ve meyveleri, gram ve taneyle almaya başladılar. Kasaptan et almak hayal oldu. Ekonomik sıkıntılarla mücadele eden halkımız sadece temel ihtiyaçlarını alarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Aileler, yiyeceğinden tasarruf etmek zorunda kalıyorlar. Bugün bir markete gittiğimizde tüm ihtiyaçlarımızı almaya kalksak, ortalama en az 1500TL harcama yapmamız gerekecek. Mutfaktaki yangın o kadar büyük ki, insanlar hayatını idame ettirmenin derdinde. Bugünü kurtarırsak yarın ne yaparız diye düşünüyorlar. İktidar partisi insanların bu sıkıntılarını görmezden gelerek her şeyin normal olduğunu göstermek insanları başka yerlere kanal izletmek, gündem değiştirmek için yandaş medya ve köşe yazarları, siyasiler suni gündem yaratıyorlar. AKP grup başkan vekili haber Türk televizyonunda Fransa’da enflasyon %6-%7 diyor. Fransa’da bir poşet 150 Euro doluyordu. Şimdi 750-800 Euro doluyor diyor. Matematiksel olarak bu da yanlış. 150 Euro; %7 10,5 Euro eder. Fransa’da bir poşet 160.5 Euro’ya dolar demektir. İnsanları kandırmak için her yola başvuruyorlar. CHP genel başkanı fatura ödemem demiş, şimdi bunu malzeme olarak kullanıyorlar. Bu tür basit siyasi oyunlarla gündem değiştirmekle uğraşacağınıza elektrik, doğal gaz faturalarını ödeyemeyen evine ekmek götüremeyen vatandaşın derdiyle uğraşın.” dedi.

“1 ton gübre, 1 dönüm tarla olmuş”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Köylü millettin efendisidir.” sözünü hatırlatarak, açıklamasına devam eden Suat Dönmez şunları söyledi: “Ancak köylünün efendiliği kalmadı. 1 ton gübre, 1 dönüm tarla olmuş. Köylü tarlasına gübre atamıyor, ahırındaki hayvanına yem, saman alamıyor, üretemiyor. Hayvanını satıp, borcunu ödemeye çalışıyor, buda yetmiyor üretime devam etmek için borcu borçla kapatmaya çalışıyor. Kredi sicili bozuk olduğu için kredi kullanamıyor, yarından tezi yok mallarına haciz gelecek hale düştüler. Üretim olmayan yerde genç işsiz sayısı artıyor. Gençler köylerini terk ederek, fabrikalarda asgari ücretle çalışmak zorunda bırakılıyor. Onlarda bu paralarla geçinemiyor. Köyden babası, annesi tarla satıp destek veriyor. 2021 TÜİK verilerine göre; nüfusun %6,8 köyde yaşıyor, tarım ve hayvancılık üretiminin köylerde başladığını düşünürsek köyler boşalmış genç nüfus kalmamış. Tarım ve hayvancılık bitmiş demektir.”

“Dükkân kirasından fazla elektrik faturası geliyor”

Dönmez açıklamasına şöyle devam etti: “Vatandaş evinde televizyon ışığında ve battaniyeye sarılıp oturuyor. Çamaşır makinesini açmaya korkuyor. Evinde sadece oturduğu odanın peteğini açıp ısınmaya çalışıyor. Buna keza esnaflarımız bitmiş durumda. Hükümet amansız ve fakatsız bir şekilde, 1 Ocak’tan itibaren yapmış olduğu elektrik, doğal gaz ve akaryakıt zamlarını geri çekmelidir. 2021 yılı 1 ayında 300kwh elektrik harcayan bir mesken 235TL öderken, 2022 yılı 1 ayında 300 kwh karşılığı 470 TL ödemiştir. Yani artış %100’dür. Peki, ticarethanelerde durum ne derseniz? 2021’in 1. ayında 1000TL ödüyorsanız 2022 yılının aynı ayında aynı tüketime karşılık 2610TL.ödeyeceksiniz artış oranı %161 oranında artmıştır. Dükkân kirasından fazla elektrik faturası gelmiştir. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda işçimizin, memurumuzun, emeklimizin, esnafımızın yani hepimizin Allah yardımcısı olsun. 20 yılın sonunda ülkeyi getirdikleri nokta bu her konuda içler acısı bir durumdayız. Kur korumalı faiz destek modelinden sonra şimdide insanların yastık altında biriktirdiği üç beş gram, altına gözünü diktiler.”

“Er ya da geç sandık milletimizin önüne gelecek ve bu iktidar gidecek”

Suat Dönmez sözlerini şöyle tamamladı: “Destek yurttaşa değil, enerji dağıtım şirketlerine, yandaş müteahhitte veriliyor. Onlar kasalarını dolduruyor, vatandaş geçim derdiyle mücadele ediyor. Bizler iyi yapılan hiçbir şeye karşı değiliz. Ranta karşıyız. Her gün benzine, motorine zam yapılıyor. Bunun adına sözde istikrar diyorlar. Son 10 yılda en yüksek dış ticaret açığı verdik. Enflasyon yükseldi, TL % 50 fazla değer kaybetti. Özel sektör istihdam yaratmadı. Asgari ücret açlık sınırının altına geriledi. Bizim kendi durumumuz çok iyiymiş gibi birde mültecileri besliyoruz. Yaklaşık 20 yıl sonra kendi ülkemizde yabancı olarak yaşayacağız. Tüm bu sorunları yaşamamak için bu ülke bizim ülkemiz bizim başka gidecek yerimiz yok. Hep birlikte ülkenin durumunu her konuda düzeltmek için çalışmalıyız. Bu iktidar gidecek yaşadığımız bu sıkıntılardan kurtulmak kolay olmayacak. Ama yine de kurtulacağız. Ülke genelinde heyecanla iktidara koşuyoruz. Her gün hızla büyüyoruz. Allah’ın izni ve milletimizin teveccühü ile iktidar olacağımızdan şüphemiz yoktur. Er ya da geç sandık milletimizin önüne gelecek ve bu iktidar gidecek. Her şey çok iyi olacak.”

“Konuşmaya yüzü olmadığı için gündem değiştirmeye çalışıyor”

Toplantıda daha sonra Ahmet Kılavuz söz alarak, şunları söyledi: “Ülke gündeminin ekonomik kriz ve zamlardır. Yaşananlar mevcut iktidardan kaynaklanıyor. Ama AK Partili yöneticiler yaşananları konuşmaya yüzü olmadığı için gündem değiştirmeye çalışıyorlar. Bölgemizde bu görev sayın Fatma Aksal ve Belgin İba’ya verilmiş. Geçtiğimiz günlerde partimizi terörle ilişkilendirici açıklamalar yapıldı ve bunları kınıyorum. Partimiz, hiçbir terör örgütüyle iş birliği içinde olamaz. Biz, teröre bulaşmış kişilerin oylarıyla bırakın belediyeyi, ülke yönetimini kazanacağımızı bilsek, bu kişilerin oylarına talip değiliz.”

“Gereken cevap sandıkta verilecek”

Toplantının sonunda söz alan Sarıkeçe açıklamasını şöyle tamamladı: “Biz seçimlerin biran önce olmasını istiyoruz. Halkımız, gereken cevabı sandıkta verecektir. Son süreçte yaşanan mazot zamlarından sonra taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren esnaflarımız büyük sıkıntı içerisindeler. Esnafımızın sorunlarını dinledik. Aynı gemideyiz deniyor ama sürekli anasını sormayacaksınız, babasını da soracaksınız. Geçen yıl pandemi sürecinde terminaldeki kiralarımız artırıldı. Bu insanlarda varsa, verecek ama yoksa hiçbir alamıyorsanız. Eğer alacağınız varsa en azından bu dönem vazgeçin ya da erteleyin. Önümüzdeki günlerde meydan projesiyle ilgili açıklamalarımız olacak. Orada bir sürü insanın işyeri başına yıkıldı. Bunlardan biri de benim. Orada yapılacak her türlü çalışmanın takipçisiyim. Ekmeğinden edilen insanlar oldu ve inşallah orada değecek bir proje yapılır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu