Haberler

İYİ Parti İlçe Başkanı Sarıkeçe, Helvacıoğlu’nu samimiyete ve birlikteliğe davet etti

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erikli ve Yayla sahillerinde yaşanan olumsuz durumlara, Keşan trafiğinden, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun basın açıklamalarına kadar bir çok konuya değinen Sarıkeçe, son dönemde konuşulan gündem maddeleri hakkında görüşlerde bulundu.

“Yol kapatarak bu işin çözülmeyeceğini sizler de biliyorsunuz, istatistikleri insanlar yemiyor”

Sözlerine, parti binasına gelmek için Keşan trafiğinde yaklaşık 20 dakika geçirdiğini belirterek başlayan Zafer Sarıkeçe, ‘Bu ızdırabı bize yaşatmayın.’ diyerek şu ifadeleri kullandı:
“50 metrelik yolu 15 dakikada gelmenin adı hizmet değil, çözüm değil, adına ne derseniz deyin; bunun adı saçmalık. Yol kapatarak bu işin çözülmeyeceğini sizler de biliyorsunuz, hatanın neresinden dönerseniz dönün, kabuldür ve erdemdir. Ne olur alternatif yol olmadığı sürece bunlar çözüm değil. Geçmiş dönemde de bu hatalar yapıldı, o zaman yapıldı diye, siz de yapmak zorunda değilsiniz. Bunu görün. İstatistiklerle verdiğiniz masalları insanlar yemiyor, özür diliyorum ama küfretme raddesine geliyorum, kendinizi zor duruma düşürmeyin. Bu yolları özellikle yaz ve hafta sonu bu uygulamalardan vazgeçin”

“Pandemi döneminde LGS’nin yapılmasının vebali ne olur?”

Devam etmekte olan korona virüs pandemisi için tedbirin elden bırakılmaması gerektiğine vurgu yapan Sarıkeçe, öz eleştiri yaparak yöneticiler dahil olmak üzere çoğu kişi tarafından tedbirlere dikkat edilmediğine değinen Sarıkeçe, “Sağlık Bakanımız kendini yırtıyor ‘Yapmayın, etmeyin’ diye, buna rağmen cumartesi günü LGS’nin böyle bir süreçte yapılması ne kadar doğru bir hareket hala aklım mantığım almıyor. Her türlü olağanüstü önlemi alacaksınız ama 14 yaşındaki yavruları 20’şer kişilik sınıflara sokacaksınız. 8 milyona yakın öğrenciden bahsediyorum, bunun telafisi nasıl olacak, vebali ne olur?’ dedi.

“Başkan samimi olduğu zaman çok güzel şeylerin olduğunu da Keşan halkı gördü”

Bu konuşmaların ardından sözü geçtiğimiz günlerde mecliste yaşanan gerginliklere getiren Sarıkeçe, yerel seçimlerde Keşan Belediye Başkanlığı AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakına, Keşan Belediye Meclisi’ne de CHP ve İYİ Partinin oluşturduğu Millet İttifakının çoğunluğuna verildiğini hatırlatarak, herkesin bu kararlara saygılı olması gerektiğini söyledi. Sarıkeçe şu ifadeleri kullandı: “Bu sonuçlar ile milletimiz belediye başkanlığını yapacağını vaat ettiği projeleri yapması için Mustafa Helvacıoğlu’na yetki vermiş,  fakat onun uygulamalarının denetlenmesi ve kontrol etmesi için meclis çoğunluğunu da çok değerli millet ittifakı meclis üyelerimize vermiştir. Biz bu zamana kadar Keşan’ın menfaatlerini gözettik, bundan sonra da öyle yapacağız verdiğimiz kararlarda, yeter ki başkan bu güne kadar yaptığı ben yaparım siz onaylayacaksınız dayatmalarını bırakıp ortak aklı ön plana çıkamaya gayret göstersin. Sayın Başkan birlikte çalışma modelini çok seciyor, ama ne anlıyoruz. ‘Benim çalışmalarım burda, sizler bunu onaylayacaksınız’ demek dayatma modelidir. Samimi isen tartışırız ki tartıştık. O samimi olduğu zaman çok güzel şeylerin olduğunu da Keşan halkı gördü. Senin her dediğin doğru olacak diye bir şey yok, nitekim bakın Muammer Aksoy Caddesi, orada yapılan yolun kalitesizliği, orada yerli ve milli beton kullandık, şimdi asfaltlıyoruz. Demek ki, hata yapabiliyoruz. Önemli olan bunların üzerine gitmemek. Bir dakika bile boş oturma şansımız yok. Geçmiş dönemde fazlasıyla tükettik. Biz başkan çalışmasın diyecek ne insanlarız ne de partiyiz, tam tersi elini taşın altına koymuş insanların yanındayız.”

“Bakanlıkların önünde yatmaya geldi, bankaların önünde yatmaya başladı”

Olağanüstü meclis toplantısında Millet İttifakı tarafından reddedilen 4.5 milyon liralık kredinin krediye değinen Sarıkeçe şu şekilde sözlerine devam etti: “Sayın başkanın Türkiye’de sadece 50 belediye ye verilecek diyerek bir başarı gibi sunduğu, kredi bir hibe değil ödenemeyen maaşlar için yasaya aykırı olarak borçlanma talebinden başka bir şey değildir. Ayrıca sayın başkan bu borçlanma için gerekli izninde alınmadığını yaptığı bilgilendirme de meclis üyelerine belirtmiş ve bunun onaylanmasının yasal olmadığını söylemiştir. Herhalde sayın başkan toplantının yapıldığı tiyatro salonunun ambiyansına kapılıp aklımız ile alay etme gayretine girmektedir. Verilen ne? %10 faizle para. Bunu herhangi bir banka da verebilir. Nerede bunun artısı? Kaldı ki Mehmet Özcan dönemine kıyasla Mustafa Helvacıoğlu döneminde tahsilatlar minimum %30 arttı. Uçan kuştan bile para alınan dönem yaşıyoruz. Su parası mı alınmadı, kira mı istenmedi, vergiler mi indirildi. Alacaklar alınıyor ama iş ödemeye geldiğinde belediye çalışanların maaşlarının alınmasına geldi mi.. yok öyle bir dünya.
Bakanlıkların önünde yatmaya geldin, bankaların önünde yatmaya başlamışsın. Keşan uçacaktı; ama Andersen’den masallar, demek ki bankaların önünde yatmaya başlamışız. Hayırlı olsun. İnsanlarımız bunu da görecek. Bu millet bakanlıkların önünde yatması için sayın Helvacıoğlu’nu görevlendirdiği gibi, Keşan belediyesinin bankaların önünde yersiz yere yatırılmasının önüne geçilmesi içinde Millet İttifakının meclis üyelerini görevlendirmiştir.”

“Meclis üyeleri, işine gelmediğinde bağırıp azarlayarak susturacağın insanlar değildir.”

10 Haziran İYİ Parti ve CHP meclis üyelerinin oluşan gerginliğin ardından salonu terk etmeleriyle sonlanan süreç ve başlayan tartışmalar ile ilgili konuşan Sarıkeçe, şu sözleri dile getirdi, “Olağan gündem maddeleri içerisinde gerçekleşen toplantıda meclis denetim komisyonu raporunun okunmasından sonra üzerinde görüşme yapılması halinde olmuştur. Zira rapor üzerinde görüşme açan başkan grup konuşmaları yapılmasından sonra kendinin konuşması olacağının ardından söz isteyen konuşmacılara söz vereceğini söylemesine rağmen bunu yerine getirmemiştir. Kendi konuşmasında gerekli tenkitlerinin yanında yaptığı ithamlar ile meclisin çalışma ahengini bozmuş ve söz isteyen belediye meclis üyelerine söz vermeyerek seçilmiş meclis üyelerinin görevlerini yerine getirmesine engel olmuştur. Toplantının başkanın bu fevri ve antidemokratik yönetim tarzı ile sürdürülemeyeceği görüldüğünden toplantı millet ittifakı meclis üyelerince terk edilmiştir. Buradan Keşan kamuoyu önünde sayın Helvacıoğlu’na çağrıda bulunuyoruz. Keşan Belediyesinin seçilmiş meclis üyeleri senin işine gelmediğinde bağırıp azarlayarak, işine geldiğinden söz hakkı vermeyerek susturacağın insanlar değildir. Keşan belediyesinin meclis üyeleri seçmenlerinin onlara yüklediği görevlerin bilincinde olan, bu görevleri en iyi şekilde yerine getirerek aldıkları emanetin hakkını vermeye çalışan, fikir namusuna sahip çıkan, toplum tarafından sevilen birbirinden değerli kişilerdir. O yüzden görev süresi boyunca gerekli saygı çerçevesinde davranır ve meclisi yönetirseniz bu Keşan’ın faydasına olacaktır.”

“Siyaset yapacağınız zaman Keşan Belediyesi’nin değil, şahsi sosyal medya hesaplarınızı kullanın”

Konuşmasına, Keşan Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarının Helvacıoğlu tarafından siyaset amacıyla kullanıldığına dikkat çekerek devam eden Sarıkeçe şu şekilde konuştu: “Sosyal medyanın toplumun kahir ekseriyetinin hayatında önemli bir yer ettiğini hepimiz bilmekteyiz. Devletin kurumları da bu yüzden sosyal medya üzerinden gerekli paylaşımları yaparak vatandaşları alanları konusunda bilgilendirmektedirler.  Keşan Belediyesi’nin de bu konuda aktif olarak çalıştığı tarafımızdan da görülmektedir. Hem belediye başkanını hem de bu konuda görevli belediye çalışanlarını vatandaşlarımız adına tebrik etmekteyiz. Ve fakat unutulmamalıdır ki bu sosyal medya hesapları Keşan Belediyesine aittir ve bu hesapları kontrol eden çalışanların maaşları her birimiz tarafından ödenmektedir.
Sayın Mustafa Helvacıoğlu’na hatırlarız ki bu hesaplar üzerinden muhalefete ithamlarda bulunmak, iftiralar atmak, ‘krediyi vermeseniz de maaşları ödedik buda size kapak olsun’ demek, parti gruplarına ait toplantıları belediye meclis toplantısında yapmak ‘Şehr-i Emin’ diye tanımlanan belediye başkanlığı makamında oturan kişinin yapacağı işler değildir. Lütfen bu davranışları resmi sıfatınız taşıyarak yapmaktan vazgeçin. Gidin kendi toplantılarınızı partinizde yapın, siyaset yapacağınız zamanda kendi şahsi sosyal medya hesaplarını kullanın.”

“Tükürdüğünü yalatmaktan bıktık; ama malesef birileri tükürmeye bıkmıyor”


“Değerli Keşanlılar sayın belediye başkanı 12.06.2020 tarihinde yaptığı canlı yayında yine meclis üyelerini görmeden sinirlenerek kontrolünü kaybetmiş ve ithamlara başladığını sizler de izlediniz. Erikliye getirilecek su bu yıl bitmez diye mecliste beraberce konuşulmasına rağmen canlı yayında Erikli’ye suyun muhalefetçe engellediğini söylemiştir. Pazar yerine destek istemiş, verileceği söylenmesine rağmen başka bir projesi gösterilerek destek verecekler mi göreceğiz diyerek niyetini hasıl etmiştir. Muhalefetin eleştirilerine gösterdiği tahammülsüzlüğe rağmen muhalefete oy veren vatandaşlara teşekkür etmesi adeta şark kurnazlığı olduğu görülmektedir. Erikli’deki suyla ilgili konuda biz tükürdüğünü yalatmaktan bıktık; ama malesef birileri tükürmeye bıkmıyor. Suyun bizim yüzümüzden gelmediği konusunda söylemek isterim ki, bizler, bizden istediği kredinin yetkisini verdik. Bu kredi çıkmış mı? İhale aşamasına gelmiş mi? Meclise gelmiş mi? Bunların cevaplarını efendi gibi sinirlenmeden açıklasın, bize ne bir talep geldi, ne de reddedildi, ortada daha meclise gelecek derecede ilerleme kaydedilmemiş ham bir proje var. Tüm bunları bilmenize rağmen, utanmadan bizim vergilerimizle ödenen Keşan Belediyesi sosyal medya hesabından Başkan sıfatıyla insanların gözünün içine baka baka yalan söylüyorsunuz. İsim verip, doğruluğu kanıtlanmamış iddiaları çıkıp sosyal medya hesabında konuşma cüretini nereden buluyorsun? İlk toplantıda elinizde ne varsa, getirin sonuna kadar destek dedik. Hani borçlar nerede? Ne kadar açıklanamaz bir rakam bu? Hani batmıştık, bitmiştik? Biriktirip hepsini birlikte mi söyleyeceksiniz, kendi borçlarınızla birleştirip mi açıklayacaksınız? Demek ki işinizi yarayanları heybenize koyup, canınız sıkılınca isim verip ona buna çamur atıyorsunuz. Böyle siyaset olmaz. Bildiğiniz varsa saklamayacaksınız, bize gelip ispat edeceksiniz. Hamamda dedikodu yakışmıyor. Bir buçuk yıldır görevde bulunan sayın Helvacıoğlu’na buradan çağrıda bulunuyoruz. Sayın başkan yapamadığınız hizmetlerin gölgelemek için muhalefete bağırarak gündem değiştirmeye çalışmaya bir son verin”

“Gelgite bağlayarak oradaki talaşı almamaya kargalar güler”

Öte yandan Erikli Sahili’ndeki çöpler ile ana haber bültenlerinde Keşan’ın yer almasının sebebini eleştiren Sarıkeçe, Yayla Sahili’ndeki talaş sorununa da şu şekilde ifadelerde bulunarak değindi.: “Yıllarca bir kooperatifin kıt kaynakları ile bir şekilde idare dilen Erikli’yi devraldığınız ilk yılda ulusal televizyon ana haberlerine sahillerinin pisliği ve çöplerinin toplanamaması ile meşhur ettiniz. Bir diğer önemli tatil bölgemiz olan Yayla’nın içler acısı diye nitelediğiniz arıtmasını geçen yıldan beri niye sağlıklı hale getirmediniz. Kum toplanacak mı göreceğiz diye talaşları almamanıza kendiniz inandınız mı gerçekten. Gelgite bağlayarak oradaki talaşı almamaya kargalar güler, buna gerçekten de inanacak bir adamı tutup getirin ben alnından öpeceğim”

“Başkanların nasıl çalıştırmadığını gerçekten görmek istemiyorsanız İstanbul ve Ankara Büyükşehir Meclislerini izleyin”

Son olarak Helvacıoğlu’na çağrıda bulunan Zafer Sarıkeçe şu şekilde konuştu: “Sayın başkan bir buçuk yıldır uyguladığınız bu yöntemi gelin bırakın. Gelin meclisi ile birlikte çalışmaya gayret edin. Gelin meclisin önüne bir proje getirme ve bunu onaya sunuyorum demekten vazgeçin. Vatandaşı galeyana getirerek meclis üyelerinin üzerinde baskı yapmaya çalışmak, Keşan’a zarar vermekten başka bir işe yaramayacağını bilin. Gelin o projeleri meclis ile birlikte hazırlayıp birden çok projeyi meclise seçim yapmak için getirin. Sayın başkan meclislerin belediye başkanlarını nasıl çalıştırmadığını gerçekten görmek istemiyorsanız İstanbul ve Ankara Büyükşehir Meclislerini izleyin. O zaman inanın Keşan Belediye Meclisine teşekkür edeceksiniz.”

“Ortak akıl ile elimizden geleni yapmaktan geri durmayacağız”

Sarıkeçe, konuşmasının sonunda Keşan halkına seslendi: “Değerli hemşerilerimiz İYİ parti olarak vatandaşlarımız bize verdiği oyların üzerimize yükledikleri sorumlulukların farkındayız. Gerek yerel gerekse genel siyasette kısır çekişmelerin bırakılması gerektiği bizzat genel başkanımız tarafından üzerine basa basa söylenmektedir. İYİ Parti Keşan İlçe Teşkilatı olarak milletimizin ve devletimiz içinde bulunduğu bu zorlukların birlik olunarak ortak akıl ile çözüleceğinin farkındayız. Milletimiz bilmelidir ki Millet ittifakı olarak vatandaşlarımızın yararına olan işlerde ortak akıl ile elimizden geleni yapmaktan bir adım bile geri durmayacağız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu