Haberler

İstek; çalışma sistemi, önlemler ve ekonomik açıdan süreci değerlendirdi

21 Mart’ta korona virüs önlemleri kapsamında faaliyetlerine ara veren alışveriş merkezleri bugün 11 Mayıs itibariyle tekrar açıldı. Alışveriş merkezlerinin tekrar açılmasıyla ilgili bilgilendirmede bulunan İstekler Group Alışveriş Merkezleri A.Ş. Yöneticisi Aydın İstek, ilk açılış günü ile ilgili olarak ‘ilk günden çılgın bir kalabalık beklemiyorduk, çok zor bir süreç geçirdik. Sürece adapte olup yavaş yavaş ilerleyeceğiz” dedi.

Bugün itibarıyla alışveriş merkezinin kapılarını açtığını belirten Ayın İstek, gündüz Saat 11.00 ile 19.00 arası, Ramazan’dan sonra da sabah 10.00 akşam 22.00 şeklinde çalışmaya devam edeceklerini belirterek süreçle ilgili değerlendirmede bulundu.

“AVM’lere yasak yoktu”

“Alışveriş merkezleri bilindiği üzere bir tavsiye kararı ile çalışmalarını durdurmuştu yoksa bizde herhangi bir yasak yoktu; ama halkımızın sağlığı her şeyden önemli olduğu için gerek Alışveriş Merkezi, gerekse yatırımcılar bu bölgede hizmet veren markalar, Türk ve dünya markaları hepsi bu ciddiyeti bu hassasiyeti kavradılar ve işletmeleri kapattılar.
Kapalı kalmak zor bir süreçti yani Allah kimsenin işini bozmasın kimsenin işi kapanmasın, işletmesi durmasın zor bir süreçti ama biz bu süreci atlattık personellerimizden hiçbirini ayırmadık, işlerine son vermedik ve sürdürdük. 2 ay süresince yine el birliği yaparak beraber ve dayanışma içerisinde bu süreci götürdük.”

“Yeni bir süreç başlıyor”

Bundan sonra yeni bir süreç başlıyor bu süreçte alışveriş merkezinde gerekli izolasyon ve sterilazsyon çalışmaları zaten yapılıyordu, ve durumla alakalı içeride dezenfekte çalışmaları çok ciddi anlamda yapılmaya devam ediyor. Zaten biz açık alışveriş merkezi olduğumuz için kapalı alışveriş merkezlerine göre avantajlı konumdayız yani burasının konsepti bir Çarşı konsepti ile aynı; insanlar Çarşı içerisinde nasıl kapıdan kontrolsüz girebiliyorsa, çarşı içinde istediği mağazaya girebiliyorsa, buraya da aynı şekilde gelip gidebiliyor.
Buradaki markalarımız da çok ciddi önlemler alıyor bizler çok ciddi olayın üstüne gidiyoruz buranın dezenfektasyon unu çok önemseyerek yapıyoruz sosyal mesafelere uyuyoruz uyarıcı levhalarımızı takıyoruz. Fotoselli kapılarımız var evde el değmeden fotoselli kapılar açılıyor fotoselli sabunluk var. Her şey fotoselli oldu el değmeden mikrop geçmeden bunların tamamını bu kapalı olduğunu söyleyen ederdik yeni önlemler aldık.

“Çılgın bir kalabalık beklemiyorduk”

Tabii ki eskisi gibi bir kerede bir çılgın kalabalık olacak diye bir durum beklemiyorduk ve zaten böyle kampanyalarda yapmayı belli bir vadede düşünmüyoruz; yavaş yavaş sürece adapte olacağız yavaş yavaş hareket edeceğiz Ama şu bir gerçek ki Türkiye’nin ekonomik meselesi de bir salgın gibi büyümeye başladı bu işletmelerin açılması da gerekiyordu bu tür işletmelerin sürekli kapalı kalması uzun vadede daha büyük sorunlar açabilir. Dolayısıyla ekonomide bir yerden hayat olması gerekiyordu yani buranın açılma ve Türkiye’deki işletmelerin tek tek faaliyete girme sebebi sadece bir ticari kazanç olmadığını buradan özellikle belirtmek isterim.
Ticari kazançlar olmadan hiç kimsenin evinde hoş olmaz aş kaynamaz bir ticari kazanç olacak. Biz de personellerimize dağıtacağız bir şeyler olacaktır Ama biz iki aydır kimseden kira bedeli almadık sadece ortak gider talep ettik. Çünkü yani buradaki yatırımcılar mağazası kapalıyken kendisi bir şey kazanamazken bizim ondan bir şey istememiz doğru olmaz.

Çok güzel çalışmalar çıkaracağımızı düşünüyoruz halkımız güvende alışveriş merkezine gelebilir zaten buradaki market hiç kapanmamıştı, daha sakin olduğu için şehir merkezinden markete ciddi bir talep vardı. Bundan sonra da İnşallah devam edeceğiz.

Hangi tedbirler uygulanacak?

Öte yandan alışveriş merkezlerinde şirketler tarafından geniş önlemler alındığını dile getiren Mağaza İşletmecisi Mustafa Karadağ, müşteri ve çalışanların sağlığı için gerekli önlemlerin titizlikle alındığını söyledi: “Tedbirleri alarak mağazamızda sosyal mesafe uyuyoruz firmamız tarafından gönderilen özel dezenfektan kalbiniz uyarıcı bankalarımız maskelerimiz mevcut.


Müşteri geldiğinde tamamen kurallara uygun şekilde hizmet veriyoruz 2 kabin var birini kapalı tutuyoruz müşterimiz ürün denediğinde ürünleri saklıyoruz. Bir gün bekletip dezenfekte ettikten sonra ancak mağazamızda kullanıma sunacağız.
Ben buradan müşterilerimize 14 kuralı uyduğunuz sürece bu virüsü açabileceğimizi ve rahatlıkla mağazalarımızdan alışveriş yapabileceklerini iletmek istiyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu