Haberler

İnternet gazetesi Gazete Saros, basılı yayın hayatına geçti

İnternet gazetesi olarak yayın hayatına başlayan Gazete Saros, basılı yayın hayatına geçti. Dünya genelinde basılı gazeteler kapanırken, internet gazeteciliğini kağıda taşıyan Gazeteci Orçun Oğuz, hayalini gerçekleştirdiğini kaydederek baskıya çıktıklarını söyledi. Okurların desteği ile ileriki dönemde haftalık 5 bin baskı hedeflediklerini belirten Oğuz, Gazete Saros’u anlattı.

“Pandemi süresinde köprü kurmaya çalıştık”

Gazete Saros‘un 30 Ağustos 2019 tarihinde internet gazetesi olarak yayın hayatına başladığını belirten Gazete Saros Genel Yayın Yönetmeni ve Keşan FM Radyo Programcısı Orçun Oğuz, internet gazetesi sürecinde olumlu dönüşler aldığını söyleyerek, “Özellikle pandemi sürecinde kısıtlamaların, sokağa çıkma yasağının olduğu dönemlerde sosyal medya üzerinden yaptığımız canlı yayınlar büyük ses getirdi ve binlerce takipçi kazandık. Keşan‘ın, İpsala‘nın, Enez‘in, Meriç‘in ve Uzunköprü ilçelerinin tüm köylerini dolaştık. Evlerinde oturan vatandaşlarımıza moral, motivasyon olmasını sağladık ve bölgemizin çocuğu olan gurbette yaşayan insanlara da bir köprü olmaya çalışıp çabaladık. İletişim fakültesi mezunu da olduğum için basılı bir gazeteye sahip olma hayalim vardı. Koronavirüs sürecinin akabinde gelen olumlu tepkiler üzerine de 30 Eylül 2020 itibari ile gazetemizi baskılı hale getirdik.” şeklinde konuştu.

“Her kriz bir fırsattır”

Büyük bir nüfus yoğunluğunu içinde barındıran bölgemizde okur anlamında büyük bir potansiyelin olduğunu ve bazı bölgelerde vatandaşların basılı gazeteye olmamasından dolayı ulaşmadıklarının altını çizen Oğuz, “Aslında her kriz bir fırsattır. Bölgemizde yaklaşık 200 bin kişinin yaşıyor. Enez ve Meriç’te basılı gazete yok. Bu ilçelerde yaşayan yurttaşlarımız, bölgede yaşanan gelişmeleri merak ediyorlar. Tarımsal nüfusun yoğun olduğu bölgemizde yaş ortalaması çok yüksek. Yaş ortalaması yüksek kesime bir şekilde gazeteyi ulaştırmamız gerekiyor. Hala internet, akıllı telefon ve sosyal medyayı kullanmayan büyüklerimiz var. Biz internet portalı ve basılı gazete ile genç ve yaşlı kuşağı bir araya getirmek istedik. Bölgemizdeki köylerde gazeteye karşı büyük bir ilgi var ve kent, kırsal arasın kopukluk var. Hiçbir meslektaşımı suçlamak istemiyorum ama ben bunu bizlerin eksikliği olarak değerlendiriyorum. Biz bu eksikliği haftada, 15’te, ayda 1 gün bile giderebilirsek ilçe merkezleri ve kırsal arasında bir bağ kurmuş oluruz.” sözlerini kaydederek bu kesime de ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

“İşin nereye gideceğine okurlarımız karar versin istiyoruz”

İlk etapta 15 günde bir olarak yayımlanacak ve 2021 Ocak ayından itibaren ise 5 bin baskı ile haftalık yayım hayatına geçme hedeflerinin olduğunu belirten Orçun Oğuz, gazetenin tasarım ve içerik özellikleri ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:
“Tasarım ve baskı kalitesi olarak ortaya iyi bir ürün sunmaya çalıştık. Kaliteli bir iş üretmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Keşan FM’de hazırladığımız radyo programında da böyle. Öncesinde ortaya iyi bir gazete çıkaralım sonrasında da işin nereye gideceğine okurlarımız karar versin. Onların desteği ile bu süreçte umarım hep beraber ortaya iyi şeyler çıkarırız.
Gazetemizin içeriğinde önceliğimiz özel röportajlar. Her sayıda bölgemizden bir belediye başkanımızı konuk etmeyi düşünüyoruz. Genç ve kadın girişimcilere özellikle yer vermek istiyoruz. Bu konuda ben Keşan Ticaret Odası Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarına çağrıda bulunuyorum. Gazetemizde ekonomi haberlerine, genç girişimcilere kesinlikle yer vereceğiz. Çünkü bir kişiyi bile motive etsek, iş dünyasında yer açsak bu hepimiz için bir artıdır. İstihdama da destek oluruz diye düşünüyorum.”

Son olarak bölgenin iş ve ekonomi dünyasını da yansıtacaklarını dile getiren Oğuz “Bölgemizde, iş ve ekonomi dünyasının, siyasi aktörlerin sesi olmaya çalışacağız. Bölgemizde bir organize sanayi beklentisi var. Organize sanayi bölgesinin sürecinin hızlandırılması için biz de basın çalışanları olarak neler yapabiliriz? ve OSB kurulduktan sonra bölgemizde özellikle de Enez ve İpsala’daki ham maddeyi bu OSB ile endüstriyel anlamda nasıl birleştirebiliriz? Bu konulara da kafa yormak gerektiğine inanıyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu