EkonomiGenelSektörel

İlman ve Gezer, esnaf ve sanatkarların 2024 yılı beklentilerine dikkat çekti

Esnaf ve sanatkarların 2024 yılından beklentilerini dile getiren Keşan İnşaatçılar, Emlakçılar, E-Ticaret ve Elektrik Tesisatçıları Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ertuğrul İlman ve Keşan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mutlu Gezer, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, Bağ-Kur’lu esnafın ve Bağ-Kur emeklilerinin çözüm istediği konuları gündeme taşıdı.

Esnafın perakende yasası ile ilgili düzenlemeyi beklediğine vurgu yapan Ertuğrul İlman, 2024 yılından beklentilerini şu başlıklarla aktardı:

Yeni yılda esnafımızın korunması ve enflasyonla mücadele edilmesi için Perakende Yasası’ndaki değişiklik çalışmaları mutlaka neticelendirilmeli.
“Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkârların 9000 olan prim günü sayısının 7200 güne düşürülerek eşitleme müjdesi hayata geçirilmeli.
Vergi kaydı olan fakat Bağ-Kur’a kaydı bulunmayan esnafımız da emekli olabilmesinin önü açılmalı.
Staj mağdurlarının staj dönemi emekliliğe sayılmalı.
Sigorta primlerini düzenli ödeyen esnafa verilen devlet desteğinin oranı yeni yılda artırılmalı.
Bağ-Kur emekli aylıklarına düzenleme yapılarak emekli esnafımız rahatlatılmalı.
Yeni yılda kamu ve özel bankalar artık elini taşın altına koyarak esnafımıza düşük faizli ve uzun vadeli kredi imkanı sağlanmalı. POS komisyon oranlarına mutlaka tavan fiyat uygulaması getirilmeli.”

Gezer de açıklamasında, İlman ile aynı başlıklara yer vererek, esnaf ve sanatkarların 2024 yılı beklentilerinin karşılanması noktasında seslerinin duyulmasını ve gerekli düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini istediklerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu