BölgeGündemKeşanSektörelTarım

İl Müdürü Bayazıt, yangının ardından Paşayiğit’te çiftçilerle bir araya geldi

Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, 9 Temmuz 2023 Pazar günü Paşayiğit Mahallesi Kocayarma Devlet Ormanı mevkiinde meydana gelen yangınla ilgili incelemelerde bulunarak, Paşayiğit Mahallesi’nde çiftçiler ile bir araya geldi.

Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, 9 Temmuz 2023 Pazar günü Paşayiğit Mahallesi Kocayarma Devlet Ormanı mevkiinde meydana gelen yangınla ilgili incelemelerde bulundu.

10 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilen ziyarette Bayazıt’a; Keşan Tarım ve Orman İlçe Müdür Vekili Göksel Bilgin, Keşan Çiftçi Malları Koruma Başkanı Sedat Yoluç, Keşan Ziraat Odası Meclis Başkan Vekili Hasan Tunca eşik etti.

Ziyarette, Paşayiğit Mahallesi’ndeki çiftçiler ile bir araya gelen Bayazıt, yangın sonrasında, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü yetkililerinin bölgede yaptığı hasar tespit çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Yangın sonrası bölgede gerçekleştirilen hasar tespit çalışmaları hakkındaki çiftçileri bilgilendiren İl Müdürü Atilla Bayazıt,  olası yangınlarda dikkatli olmaları konusunda da uyardı.

Şu ana kadar yapılan hasar tespit çalışmalarına göre 2 bin 330 dönümlük alanın zarar gördüğünü belirten Bayazıt, bu alanların bin 226 dönümünün buğday ekili arazi, diğer bin 104 dönümün ise anızlık alan olduğunu ifade etti.

Paşayiğit Mahallesi’nde çiftçilerle bir araya gelerek yangınlara karşı çiftçileri uyaran Atilla Bayazıt, daha sonra yangının çıktığı bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

“Erken müdahale önemli”

Yangın bölgesindeki incelemeleri sırasında açıklamalarda bulunan ve olası yangınlara karşı tarım ekipmanlarında olması gerekenler ile ilgili denetimler yaptıklarını hatırlatan Bayazıt, “Biçerdöverler ve balya bağlama makinelerinde yangın söndürme tüpleri zorunlu. Bu konuda denetimlerimizi yapıyoruz. Üreticilerimizin de bu konuda çok dikkatli olmaları lazım. Bazen biçim yapılırken çiftçilerimiz göremeyebiliyorlar. Şüphelendikleri herhangi bir şey gördüklerinde yangın söndürme tüpleriyle anında müdahale edip yangın büyümeden söndürülebilir. Erken müdahale önemli. Dün burada rüzgarın da etkisiyle, ekstra bir durum varmış.” dedi.

Çiftçilerden helikopter tepkisi

Paşayiğit Mahallesi’ndeki bazı çiftçiler ise helikopterlerin, “orman olmadığı” gerekçesiyle yangın alanına geç geldiği yönünde iddialarda bulundu. Çiftçiler, Paşayiğit bölgesinde bir itfaiyenin hazır bulundurulması gerektiğinin de altını çizdi.

Keşan Çiftçi Malları Koruma Başkanı Sedat Yoluç da, hasar tespit çalışmalarıyla ilgili yangında arazisinde zarar olan ve zararını bildirmeyen çiftçilerin, Keşan Çiftçi Malları ile irtibata geçebileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu