BölgeSiyaset

İhale henüz yapılmadı! Şenol Kılıç, AK Parti Enez İlçe Başkanlığı’nın paylaşımını eleştirdi: “Bilgi cahilisiniz”

Edirne İl Genel Meclisinin CHP’li Üyesi Şenol Kılıç, AK Parti Enez İlçe Başkanlığı’nın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımın gerçeği yansıtmadığını söyledi.

AK Parti Enez İlçe Başkanlığı’nın facebook hesabından, 7 Mart 2022 tarihinde yapılan paylaşımında yer alan Sultaniçe köprüsüyle ilgili bilginin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Kılıç, paylaşım hakkında; “Algı yaratmaya çalışan yalan ve yanlış bir haberdir.” dedi.

Şenol Kılıç, konuya dair açıklamasında şunları söyledi:

“1- Sultaniçe köprüsünün ihalesinin yapıldığı doğru değil YALANDIR. İhalesi 17 Mart 2022 tarihinde yapılacaktır. İşte belgesi.

2- Köprünün yapım işine en kısa zamanda başlanacağı belirtilmiş YALANDIR.
Çünkü;
İhale sonuçlanmadan yapım işine başlamak mümkün değildir. İhaleye belki katılan olmayacak, belki katılan firmalar olacak ama yaklaşık maliyetin üstünde fiyat teklifi verecekler, belki katılımcıların iş deneyimleri, evrakları yetersizlik arz edecek vs. Dolayısıyla kurumca ihale iptal edilmek zorunda bile kalınabilinir.

Kısacası ihale sonuçlanıp sözleşme imzalanmadan işe başlanamaz.

Bahse konu köprü, idare tarafından hazırlanan ve Edirne İl Genel Meclisi’ne gönderilen 2021 yılı taslak yatırım programında yoktu. İl Genel Meclisi 1 ay süren kasım ayı (2020) yatırım programı görüşmeleri sırasında taslak yatırım programında değişikliğe giderek Sultaniçe ve Keramettin köprü yapımlarını yatırım programına aldı. Bu iki köprü için 2 milyon TL bütçeden ödenek ayırdı. Bütçe ve yatırım programı oylanıp oybirliğiyle kabul edildi. Bazı nedenlerden dolayı yetkililerce köprülerin yapılamayacağı öne sürüldü karar geri geldi ama il genel meclisi kararını tekrarladı. Sonuçta yapım ihale aşamasına gelinmiş oldu.

5302 sayılı kanun çok açık, il özel idaresi bütçe ve yatırım programı il genel meclisince karara bağlanır. Nokta…

Şimdi AK Parti Enez İlçe Başkanı’na soruyorum:
1-) CHP’li üyelerin çoğunluğunu oluşturduğu İl Genel Meclisi’nde sizin partinizin de meclis üyeleri var. Bölgemizin zaruri ihtiyacı doğrultusunda faydalı karar almışız. Neden yalan yanlış haberler yapıp emek hırsızlığı yapıyorsunuz? Neden tüm il genel meclis üyelerine haksızlık ve saygısızlık yolunu seçiyorsunuz? Bilgi cahilisiniz!!!

Milletvekilimiz Sayın Aksal’a da ve İl başkanınız Sayın İba’ya da haksızlık ediyorsunuz. Yağcılık yapmaya çalışırken küçük düşüyorsunuz. Çünkü kendileri, bu işin il genel meclis kararı doğrultusunda ve il içi kaynaklardan ödenek aktarılarak yapılacak olduğunu gayet iyi biliyorlar.

Bu konuda teşekkür edilmesi gereken en baştaki kişi geçtiğimiz dönem il genel meclis üyeliği görevinde bulunan ve 5 yıl boyunca yılmadan bu köprünün yapımını gündemde tutan Sultaniçeli Sayın Erol Açık’tır. İkinci sırada teşekkür edilmesi gereken İl Genel Meclis Başkanı Sayın Mehmet Geçmiş ve kararın altına direnerek iki defa imza koyan tüm il genel meclis üyeleridir.
Hatırlatırım; gerçeklerin mutlaka bir gün ortaya çıkması gibi kötü huyu vardır. Yalan yanlış haberler yaparak siyasi rant elde edemezsiniz, algı oluşturamazsınız. “Hayır” diyorsanız, hodri meydan. Çıkarız halkın önüne belgelerle konuşuruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu