AsayişSon DakikaSON DAKİKA

İğneada açıklarında mayın tespit edildi!

Milli Savunma Bakanlığı’nca, Bulgaristan sınırına yakın İğneada açıklarında tespit edilen mayının emniyete alınarak, etkisiz hale getirilmesi için müdahaleye başlandığı açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Boğazı’nda 2 adet mayının tespit edilmesinin ardından, bir mayın da Kırklareli’nin İğneada ilçesi açıklarında mayın tespit edildi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bu sabah saatlerinde Bulgaristan sınırına yakın İğneada açıklarında bir mayın tespit edilmesi üzerine olay mevkine bölgede bulunan Sualtı Savunma Timleri (SAS) süratle intikal ettirilmiştir. Bahse konu mayın SAS Timleri tarafından emniyete alınmış ve etkisiz hale getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır” denildi. 

Konuyla ilgili olarak, Ukrayna’nın Rus savaş gemilerine karşı Odessa açıklarına döşediği iddia edilen mayınlar, Karadeniz’de fırtına sonucu çıpalarından kurtulup sürüklenirken Türkiye sahilleri için de tehlike oluşturmaya devam ediyor.
Deniz Kuvvetleri NAVTEX yayınlayıp gemileri uyardı ve sürüklenen mayınlara karşı ‘gözcülük yapılması’ istemişti.
Şiddetli fırtına nedeniyle çıpalarından kurtularak Karadeniz’e akan Tuna Nehri’nin akıntısı ve Karadeniz’de Boğazlar üzerinden Ege’ye doğru olan üst akıntı nedeniyle Türkiye sahillerine ve İstanbul Boğazı’na doğru gelme riski bulunan ‘serseri mayınlar’la ilgili Rusya ve Ukrayna birbirlerini suçlarken, Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı (SHOD) yayımladığı NAVTEX’le (denizcilere uyarı) bölgedeki denizcileri uyardı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu