Gündem

Huzurevi için yer talebi ve pazaryeri için 21 dönümün satışı Meclis’te tansiyonu yükseltti

Keşan Belediye Meclisi’nin Aralık ayı toplantısına tartışmalar damga vurdu. Huzurevi ve pazaryerinin üzerinin kapatılması için 21 dönümlük arsa satışı görüşmeleri sırasında tırmanarak devam eden yüksek tansiyon, maddelerin reddedilmesi ile son buldu.

İlk maddenin görüşülmesinin ardından toplantıda ikinci maddenin görüşülmesine geçildi. İkinci maddede yer alan mülkiyeti Keşan Belediyesine ait Aşağı Zaferiye Mahallesi 1596 ada, 1 parseldeki arsaya bir yatırımcı tarafından Huzurevi ve Demans hastaları için iki üniteli sağlık kompleksinin yapılması amacıyla mevcut alanın satın alınması talebi görüşüldü.

Helvacıoğlu: “Keşan’da huzurevi yok”

İnsanların ihtiyaçlarına cevap veren projeler üretmek için bu dönem çalıştıklarını belirten Helvacıoğlu, “Gelen yatırım taleplerini değerlendirmek belediye olarak bizim görevlerimiz arasındadır. Keşan’da huzurevi yok. Olması hem istihdam noktasında hem de huzurevine ihtiyaç duyan yaşlı vatandaşlarımız açısından cevap verecek bir çalışmadır. Tapusu çıkmak üzere olan ve devlete teslim edeceğimiz huzurevi arsamız var. İki üniteli sağlık kompleksi yapılmak üzere bir yatırımcı tarafından talep edildi. İstanbullu yatırımcının Meriç’te huzurevi ve İpsala’da oteli bulunuyor. Yurtdışında da, huzurevi var. Keşan’da da, 200 kişilik huzurevi yapılması konusunda bizlerle irtibata geçtiler. Bizden güncel değeri üzerinden yeri istiyor. Biz, böyle bir yatırımın bölgeye gelmesi için şahsım ve grubum adına elimizden geleni yapacağız. İstenen arsa, konut bölgesinde yer almaktadır. Yapılacak ihalede belki bu yatırımcı değil, başka bir yatırımcı gelecek. 200 kişilik huzurevinde, 100 kişide istihdam sağlasın.” dedi.

“Adrese teslim bir talep”

Toplantıda daha sonra AK Parti grubu adına Nehir Gergin söz alarak, “Huzurevi, şehrimizin ihtiyacıdır. Meclisten nasıl bir karar çıkar bilemeyiz. Grubumuz adına olumludur. Şehrimize hayırlı olsun.” dedi.
Daha sonra söz alan Feridun Tümer’de, şunları söyledi: “Önceki mecliste de, buna benzer talep geldi. Bunlar adrese teslim taleplerdir. Huzurevine lazım. Huzurevi rezerv alanımız var. Bizim ve sizin de seçim beyannamesinde Keşan’a huzurevi yapılması vardı. Ama burası bir ticarethane olacaktır.”
Helvacıoğlu, adrese teslim söylemine sert çıktı. Tümer’in “Adrese teslim taleptir” şeklindeki söylemine tepki gösteren Helvacıoğlu, “Ben buradan avanta mı aldım? Gelecek kişinin ismi mi belli yoksa, bana para mı verdi? Adrese teslim ne demek?” dedi.

“Parasız vermiyoruz, ihaleye çıkartıyoruz”

Yeniden söz alan Feridun Tümer, şunları söyledi: “Biri burayı beğenmiş bugün huzurevi için yarın başka bir şey için gelmiş. Bugün huzurevi için yarın başka bir şey için gelebilir. Arazinin metresi yetmiyorsa, imarla ilgili sıkıntı varsa bunlarda yol gösteririz yatırımcıya. Ama böyle bir satış istenemez. Bu kanuni değildir. Burası sağlık tesis alanı değildir.”

Helvacıoğlu yeniden söz alarak, şunları söyledi: “Burada her şey kanunidir. Gündemi değiştirmeyin. Biz, marketi kiraya vermiyoruz ya da otele satmıyoruz. Şehrin ihtiyacı olan bir huzurevi var. Bu alanı parasız vermiyoruz ve ihaleye çıkartıyoruz, kim alırsa. Sizin derdiniz, o para gelince, Cumhur İttifakı belediyesi yatırım yapacak çekincesi içerisindesiniz. Sizde olsa, meclise getirmeden inşaatına başlardınız.”

“Belediyenin tabelasında, emlakçı yazmıyor”

Tümer, Helvacıoğlu’nun söylemlerini eleştirerek, şöyle devam etti: “Burası Cumhur İttifakı belediyesi değil; Keşan Belediyesi’dir. Belediyenin tabelasında, emlakçı yazmıyor. Sizde emlak ofisinin sahibi değilsiniz sayın başkan. Bu talepler arttı. Siz bu maddeyi dersinize çalışmadan getirmişsiniz. 5 yıl önce, belediyemiz Sağlık Bakanlığı’na hibe ettiği bir yer var.”

“Hayır filmi var”

Helvacıoğlu, şöyle konuştu: “CHP gitti diye yatırımcılar gelmeye başladı. Rahat edecekler. Çünkü Keşan gelişsin diye uğraşıyoruz. Yatırımcı gelmesin diye uğraşan bir yapıdasınız. Ben emlakçılık yapmıyorum. Geçmiş dönemde, 94 yer peşkeş çekilmiş. Siz benzin parasına buraları sattınız. Biz, burada hem huzurevi kazanalım hem de alınacak parayla bir tesis yapalım. Bugün yine ‘hayır’ filmi var.”
Konuşmanın ardından huzurevi yapılmak üzere istenen arazinin satışı CHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla ret edildi.

Mecliste atmosferin gerildiği ikinci maddenin ardından üçüncü maddede ise, Keşan’da ihtiyaç duyulan kapalı pazaryerinin ihtiyacının giderilmesinin finansmanında kullanılması amacıyla Mülkiyeti Keşan Belediyesi adına kayıtlı Yukarı Zaferiye Mahallesi 1310 ada, 3 ve 4 numaralı parsellerin satışı için Encümene yetki verilmesi hususu görüşüldü.

Madde hakkında ilgili müdürlüğün açıklama yapmasının ardından, konuyu mecliste tartışmaya sunmadan onu konuşan Başkan Helvacıoğlu, “21 dönümlük arsamız var, buranın başına bu zamana kadar satılan 94 arsanın başına gelenler gelmesin diye gelin beraber olalım, borca ödemeyelim ama Keşan’a bir şeyler yapalım diyerek yatırıma sokalım dedik. ‘Hayır’ denildi. Pazaryerlerinin kapatılması için maliyetlerinin 19 milyondan 28 milyona gelmesi sebebiyle kredi yerine getirdik. Erikli’deki kredi yapısının zorla 5 seneye çıkması, alt yapının 5 senede olamayacağını herkes biliyor; ama Keşan Belediyesi zarar etsin ve ‘seçtiniz ama sorarız’ mantığı var. Ben yine de bıkmayacağım ve yılmayacağım Keşan Belediyesi’ni doğru yönetmek için her mecliste proje sunmaya çalışacağım. 21 dönümlü arsayı pazaryerlerinin yapılması noktasında projeler hazır. 21 dönümlü arsasının satışını tekrar gündeme getiriyorum. Borç ödemeyeceğiz, sattığımız paraları herkes görecek, bir arsa satılıyorsa başka bir yatırım ile Keşan’ı geliştirmek için söz veriyoruz.” sözleriyle giriş yaptı.

“Kış geldi, kar yağmasın diye dua ediyorsunuz”

Açılışın ardından söz hakkı grup sözcülerine verilirken, AK Parti Grup Sözcüsü, “Finans kaynaklarının daha da zorlaştığı bir ortamdayız. Faiz yükümüz arttı. Belediyenin kendi kaynaklarıyla bu işleri yapması daha doğru görünüyor.” dedi.

CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer ise” Kış geldi, kar yağmasın diye dua ediyorsunuz.” diyerek konuşmasına başladı. Bu sözleri Başkan Helvacıoğlu tarafından ‘Edebiyat yapma’ sözüyle karşılık buldu. Helvacıoğlu “Gündemi dağıtıyorsunuz, Türkiye’deki gibi profesyonel olmuşsunuz” diyerek söylemlerine devam ederken bu sırada daha önceki meclislerde de olduğunu gibi Mustafa Helvacıoğlu ve katip üyeleri Özlem Uybaş ve Banu Saygı üçgeninde ‘söz verme’ sürtüşmeleri yaşandı. Tümer daha sonra şu sözlerle konuşmasına devam etti: “Eski meclislere baktım, pazaryerinin üzerinin kapanması konusu 9 kere daha gelmiş. En son Bakan Bey gelip size ‘Buranın üzerini kapatamazsınız’ dedi. Defter kapandı, şimdi kış geldi yine alevlendi. Çay dağıtılabilir diye düşünüyorsunuz. Önce 38 milyon lira maliyet çıktı, sonra 16 milyona düştü. 4 toplantı yaptık. Sonra burası rafa kalktı. Bu konu hakkında siz samimi değilsiniz.”

Helvacıoğlu: “Ucube gibi bir bina duruyor”
Tümer: “O ucubenin üzerine oturuyorsun”

Bu sözlere Başkan Helvacıoğlu tarafından “Verin arsayı satışa, yapmazsak namerdim. Siz yapmamak için uğraşıyorsunuz. 94 yer çöpe gitmiş, 21 dönümlük yeri verin yarın sabah yapmazsak namerdim” karşılık verilirken, CHP’li Tümer devam etti: “Samimi olsanız 276 milyonluk bütçede burası için 1 lira yok. Tartışma basına çıktı, siz de alevlendi. 6 ay önce toplu konut yapalım dedik. Toplu konut projesinde hepimiz el kaldırdık ve mutlu çıktık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na burasıyla ilgili gidin, alamazsınız.”
Bir süre devam eden karşılıklı konuşmalar sırasında şu sözler kayıtlara geçti:

Helvacıoğlu: “Sizin yapamadığınız belediyeciliği yapacağız, ucube gibi bir bina duruyor.’
Tümer: “O ucubenin üzerine oturuyorsun. Bir şey yap. Yol kaldırım değil bu, bununla övünme yapacaksın tabi’. 7 buçuk milyon kredi verdik.”
Helvacıoğlu: “Verdiniz çünkü mecbur kaldınız”
Tümer: “Başkan nasıl bir şey bu, zeytinyağı gibi, nerden tutsam oradan kayıyorsun!”
Helvacıoğlu: “Üslüplu konuşun, karşınızda ilkokul çocuğu yok. Keşan halkının seçtiği belediye başkanı var! Hazmedin bunu!”
Tümer: “Size hakaret etmiyorum. Bu bir deyimdir. Hazmettik tabi ki orada oturuyorsunuz. 6 ay önce aldığımız kararın arkasındayız. Toplu konut yapılsın.”

Mecliste tansiyon arttı

Söz hakkını kullanan Tümer’in ardından konuşan İYİ Parti Grup Sözcüsü Coşkun Lofçalı da, “Konu hakkında kredi kullanılması, 21 dönümlü arazi içinde toplu konut yapılmasından yanayız.” derken, son olarak konuşan Mustafa Helvacıoğlu, “Amaç yaptırmamak, amaç Keşan’a çivi çakılmaması. Halkımız bunları görüyor.” diye konuştu.
Madde oylamaya sunulmadan önce CHP’li meclis üyesi Yüksel Alioğlu söz almak istedi. Mustafa Helvacıoğlu yalnızca grup sözcülerine söz hakkı vereceğini söylemesi üzerine Alioğlu ayağa kalkarken, ona CHP’li Alaaddin Öztürk katıldı. Mecliste seslerin ve tansiyonun giderek yükseldiği anlarda, karşılıklı konuşmalar parti sıraları arasında ve başkanlık kürsüsüne de sıçradı.
Söz verme tartışmaları Alioğlu’na söz verilmesiyle son buldu. Alioğlu, “Ucube deyip duruyorsunuz, oda başkanlığı dönemizde Çarşı AVM diyerek çarşaf çarşaf fotoğraf çektirdiniz, öve öve bitiremediniz. Hangisi doğru?” derken, Helvacıoğlu ise “Biz orasının kapatılacağını bilerek evet dedik. Burasının kapatılacağının resmi ve maketi vardı buna evet dedik. Yapılmamış. Zorla kiracı buluyoruz 300 lira kira alıyoruz.” sözlerini kaydetti.Tansiyonun yükseldiği, sözlerin sık sık kesildiği ve kargaşanın hakim olduğu madde konusu görülmesi, maddenin oy çokluğuyla reddedilmesi ile son buldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu