Ekonomi

Hüseyin Erkin, esnafın yaralarının sarılması konusunda oda, borsa ve sendikalara çağrıda bulundu

Enerji Yöneticisi ve DSİ (Devlet Su İşleri) emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin, pandemi döneminde ekonomik anlamda zor günler geçiren esnafın yaralarının sarılması konusunda odalar, borsa ve sendikalara çağrıda bulundu. Belli bir süreliğine üyelerin verdikleri aidatların esnafa geri ödenmesi gerektiğini kaydeden Erkin, “Eğer böyle bir uygulama olursa, esnaf da kendilerine sahip çıkıldığını görür” dedi.


Kovid-19 pandemisinin etkilerinin artarak hissedildiği ve bir çok esnafın ticaretine darbe vurulduğu son dönemlerde, Enerji Yöneticisi ve DSİ (Devlet Su İşleri) emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin; esnafa rahat bir nefes aldırmak adına Ticaret Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, Esnaf Odaları ve sendikalar tarafından üyelerinden aldıkları aidatları işaret etti. “Bu üyelik aidatlarından en azından 5-6 aylık kısmını daha sonra tekrar tahsil etmek üzere geri ödeyebilirler. Sonuçta orada bir para az da olsa var.” diyen Erkin, “Ticaret erbabının yaptığı işe göre değişen bu meblanın bir aylık bile olsa alınmaması ve geri ödenmesi esnaf için iyi olur, onlar da kendilerini çevirebilir” dedi.

Konu hakkında mevzuat gereği herhangi bir engel olmadığını belirten Hüseyin Erkin, “Bu uygulamayı yapmak için herhangi bir yasal engel yok, bu yönetim kurullarının alabileceği bir karardır. Bu konu doğrudan onları ilgilendirir” diyerek, “Böyle bir uygulama esnafı çok rahatlatır, onlara bir nefes olur. Özellikle sendikalar da aynı şekilde bunun içine dahil edebiliriz; onlar da işçilerden aidat kesiyorlar. Tabi bunun için önce devletin de böyle bir uygulamayı hayata geçirip ön ayak olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Eğer belli bir süre için verilen aidat geri ödenirse, en azından özellikle gider konusunda problem yaşayan esnafa bir umut ve motivasyon yükseltici etkilerinin olacağını belirten Erkin “Böyle bir değerlendirme yapılması daha mantıklı ve akılcı olur. Eğer böyle bir uygulama olursa esnafa büyük bir jest olur, kendilerine sahip çıkıldığını görürler.” diyerek böyle bir yardımın kepenk kapatma noktasına gelen üyelerin, bu zor zamanlarda yalnız olmadıklarını hissetmelerini sağlayacağına inandığını kaydederek ilgilileri duyarlı olmaya çağırdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu