Haberler

Hıfzıssıha’nın pazar yeri ile ilgili yeni kararı…

Korona virüs tedbirleri kapsamında, Keşan’da her Cumartesi günü kurulan Halk Pazarı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararları gereği, bu hafta kurulamayacak.

Konuyla ilgili bir toplantı düzenleyen Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı ve Keşan Belediyesi Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’ndan çıkan yeni kararlar doğrultusunda bilgilendirmede bulundu.

Cumartesi pazarı kurulmayacak, yerini semt pazarları alacak


İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’ndan çıkan son kararları aktaran Balcı şu şekilde konuştu: “Bildiğiniz gibi korona virüs önlemleri dolayısıyla Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, şehir merkezindeki araç ve insan yoğunluğunun düşürülmesi için bazı önlemler alındı. Başlıcaları, merkezdeki işyerlerinin zorunlu ihtiyaçlar dışında kalanlarının kapatılması ve Cumartesi pazarının da açılmaması idi.
Dün alınan kararlar sonrasında da Keşan Sebze Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın Keşan Kaymakamlığı’na verdiği yazıyla alınan son kararlara göre yeni tedbirler alındı. Yarın Keşan’da cumartesi pazarı kurulmayacak. Salı, Çarşamba ve Perşembe pazarları kontrollü olarak kurulacak. Buna ilave olarak Salı pazarı Pazar günü tekrar kurulacak.
Kurul ayrıca Pazar günü Yenimescit ve Mustafa Kemal Paşa mahalleleri için Zati Yörüker Caddesi’nde, yine Pazar günü Eski Hastane bahçesindeki Otopark alanında ve Salı pazarının bulunduğu TMO Ofislerinde Pazar kurulması kararını aldı

Burada amaç yoğunluğu tedbirli olarak yayıp, yoğunluğu az tutmak biz Keşan Belediyesi olarak, burada sadece denetleyici konumundayız. Hedef burada her mahallenin kendi mahallesinde kurulacak pazarlardan faydalanmasını sağlamak. 60 bin nüfuslu Keşan’ı 6-7 pazara günler içinde yayıp gıdasız bırakmamak. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Cumartesi Pazarı’nı kaldırınca biz de böyle bir tedbir aldık. Bu geçicidir. Bunun bu hafta olacak önümüzdeki hafta bitecek diye bir kural yoktur.”

“Denetimlerde taviz vermeyeceğiz”

Kurulacak semt pazarlarında sıkı denetimler yapacaklarını belirten Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz ise “65 yaş ve üzeri ile 15 yaş altı vatandaşlarımızın pazarlara girmesi yasaklandı. Vatandaşlarımızın buna dikkat etmesi gerekiyor çünkü pazara cezası uygulanacak. Ağır idari yaptırımlar geliyor. Bu konuda asla taviz vermeyeceğiz. Esnaf eldiven ve maske ile seçmece yaptırmadan satış olacak. Sosyal mesafe korunacak. Alınan kararlar uygulanırsa bir çok olumsuzluğun önüne geçilmiş olacaktır diye inanıyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu