Haberler

HES uygulaması Covid-19 yoğunluğuna bakıldığında; Keşan’a sınır il ve ilçeler alarm veriyor!

11 Mart 2020’de Türkiye’deki ilk vakanın duyurulmasının ardından geçen sürede, 1 Eylül 2020 tarihi itibarı ile ülkemizde vaka sayısı 271 bin 705 ve can kaybı da 6 bin 417’ye ulaştı.
Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak açıklanan raporda Covid-19 vaka sayıları, günlük test sayıları, yoğun bakım hasta sayısı, iyileşen hasta ve virüse bağlı hayatını kaybedenlerin rakamsal karşılıklarının takibi yapılmaya devam ediyor.

Alınan önlemler nedeniyle günlük yaşamı da olumsuz etkilemeye devam eden virüs bulaşı, son günlerde Keşan ve çevresini de yeniden tehdit etmeye başladı.
Sağlık Bakanlığı’nın HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasındaki virüs yoğunluk haritasına bakıldığında, vaka yoğunluğuna işaret eden kırmızı rengin hakimiyetinin giderek arttığı, Edirne ve Tekirdağ gibi merkezlerin ise alarm verdiği gözleniyor.

Yine bu haritaya göre, Keşan’a sınırı olan il ve ilçelerin vaka sayısındaki yoğunluk dikkate alındığında, buralardan geliş ve gidişlerin riski artırdığını da çok net söylemek mümkün..
İşte Keşan’a komşu il ve ilçelerin HES Covid-19 yoğunluk haritaları:

Edirne
Tekirdağ

Kısa bir süreliğine 1000 ve altında olan korona virüs vaka sayıları, ‘yaz aylarında sıcağın etkisiyle azalır’ öngörüsüne rağmen mola vermeden yükselirken, özellikle rahatsız ettiği ve terlettiğinden dert yanan vatandaşların genelde çene altı ve dirseklerinde tutmayı tercih ettiği maskelerin ölümcül yanlış kullanımı, ne yazık ki büyük bedellerin ödenmesine de sebep oluyor.

Enez
Uzunköprü

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan haritalarda, risk yoğunluk değeri maviden kırmızıya doğru değişirken, haritalarda özellikle Edirne ve Tekirdağ gibi nüfusun fazla olduğu illerde kırmızı rengin de nispeten yoğun olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Keşan
İpsala

Bu verilerin yanı sıra Edirne’nin köylerinde de vaka yayılımının arttığı biliniyor.
Özellikle Tayakadın Köyü’nde tespit edilen vakalar buradan il merkezine olan ulaşımla Edirne’yi tehdit ederken, İl genelinde bir çok ev ve apartmanın da karantinaya alındığı yönünde bilgiler gelmeye devam ediyor.

Kırklareli

Virüs tüm dünyada insan hayatını tehdit etmeyi sürdürürken, vaka sayılarının kontrol altında tutulması gerektiğine de bilim insanları tekrar tekrar vurgu yapıyor.
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Mart ayından bu yana yaptığı uyarılara “Tedbiri elden bırakmayalım” diyerek devam ederken; tehlikenin geçmediğini, maske – mesafe ve hijyenin rolünün korunmada etkin olduğunu ve sağlık hizmetlerinin aksamaması için sorumsuz davranılmaması gerektiğini önemle belirtiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu