Haberler

Helvacıoğlu, “Helal olsun Keşan’a!”

Keşan Belediyesi’nin 5 Mart 2020 Perşembe günü gerçekleştirilen Mart ayı oturumunda gündeme gelen, ikisi İller Bankası’nda biri de Keşan’daki bankalardan olmak üzere toplam 18 milyon 246 bin TL miktarından kredi kullanılmasına, Meclis oy birliği ile 2 maddede onay verirken, Erikli’ye su getirmeyi kapsayan proje maliyeti ise onaylanmadı.

Keşan Belediyesi’ne, belediye sınırları içinde ve mücavir alanlarda kullanılmak üzere araç alınması konusu görüşülürken, CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer, Keşan Belediyesi’nin 2020 yılının ilk 3 ayında, CHP grubu olarak onay verecekleri bu madde ile “kanuni kredi limiti“ni doldurduğunu ifade etti.
Tümer, “İki kredinin toplam miktarı 10 milyon 500 bin lira. Bunların düzgün kullanılacağına eminiz. Ama kredi limitinin 3 ayda dolduğunu meclisimize de hatırlatmak isteriz.” şeklinde konuştu.
“Keşan halkına feda olsun! Dolarsa dolsun, yenisi gerekiyorsa da yenisini konuşuruz.” diyen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, önceki dönem belediye zamanında kullanılan krediden örnek vererek şunları söyledi; “Bu belediyemizin bütçesi 60 milyonmuş, 30 milyon kredi almış. 6 milyon alması gerekirken, şu anki pazaryerini yapmak için 30 milyon kredi kullanmış. O gün hükümetimiz <Helal Olsun Keşan’a> demiş. Biz takım elbiseyi giydiririz, siz merak etmeyin. Helal olsun Keşan’a! Biz, bu 25 meclis üyemizle iyi yöneteceğiz ve takipçisi olacağız. Hepimiz bu dönem Keşan’ı iyi yönetmeye geldik.”  

Kanuni Kredi Limiti”nin dolması durumunda ne oluyor?

Belediyelerin borçlanmada uymaları gereken usul ve esaslar, Belediye Kanununun 68. maddesinde anlatılmaktadır.
5393 Sayılı Belediye Kanunu 68. maddesi, belediye ve belediyelere bağlı bütçe içi işletme ve sermayesinin yarısından fazlasına sahip olduğu şirketlerin borçlanma esas ve usulleri yanı sıra borçlanma kaynaklarından ne şekilde kaynak bulacaklarını da düzenlemiştir.
Belediyelerin borçlanabilme sınırları, hangi prosedürlerin izleneceği ve hangi kriterlerin gözetilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Bu çerçevede Belediyelerin borçlanmasına ilişkin temel dayanak 5393 Sayılı Belediye Kanunu’dur.
İlgili madde çerçevesinde yapılacak borçlanmalarda karar merci aynı kanunun 18. maddesine göre belediye meclisi olup, bir önceki yıl kesinleşen gelirin yeniden değerleme oranında artırılan tutarının %10’nu aşan borçlanmalarda, İçişleri Bakanlığı onayı da gerekmektedir.


Keşan Belediyesi’nin Mart 2020 oturumunda görüşülen ve kredi kullanılması için meclisin onayına sunulan maddeler:  

  • Belediyemizce Keşan Belediyesi sınırları ve Mücavir Alanlarımız içerisinde, muhtelif cadde ve sokaklarda yol ve kaldırım yapılması işinde kullanılmak üzere, İller Bankası (İlbank) A.Ş.’den 7.528.732,76.-TL (Yedimilyon Beşyüzyirmisekizbin YediyüzotuzikiTürkLirası YetmişaltıKuruş) kredi temin edilmek üzere Belediye Başkanı Mustafa HELVACIOĞLU’na genel yetki verilmesinin görüşülmesi.
  • İlçemiz Belediye sınırları ve mücavir alanlarımızda kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan araçların alınması için İlçemizde bulunan bankalardan 48 ay vadeli 3.000.000,00.-TL (ÜçmilyonTürklira)‘sı kredi alınması ve gerekli işlemlerin yapılması için Belediye Başkanı Mustafa HELVACIOĞLU’na yetki verilmesinin görüşülmesi.
  • Mücavir Alanımız Erikli Sahiline, Enez İlçesi Karacaali Köyünde bulunan ve DSİ tarafından açılmış olan su kuyularından içme ve kullanma suyu temin etmek üzere İller Bankası (İlbank) A.Ş.den 7.718.775,00.-TL (Yedimilyon Yediyüzonsekizbin YediyüzyetmişbeşTL)‘sı kredi alınması ve gerekli işlemlerin yapılması için Belediye Başkanı Mustafa HELVACIOĞLU’na yetki verilmesinin görüşülmesi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu