Reklam
Haberler

Helvacıoğlu, FSRU konusunda beklenen açıklamayı Erikli’de yaptı

Keşan Heyeti’nin BOTAŞ ziyareti sonrasında ilk kez konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, toplantıdan edindiği bilgileri anlattı. ‘Size, BOTAŞ’ın anlattığını anlatayım’ diyen Helvacıoğlu, “Senede bir gemi bile yanaşmayacağını ifade ettiler. Bu da benim değil BOTAŞ’ın iddiası,” şeklinde konuştu.Erikli Sahili sakinleri ile buluşma toplantısı sırasında bir vatandaşın Sazlıdere’ye yapılması planlanan ve ihaleye çıkarılan Saros FSRU Limanı ile ilgili son gelişmeleri sorması üzerine proje ile ilk kez konuşan Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Heyeti’nin BOTAŞ’a yapılan ziyaretini anlattı.


“15 kurum ve parti ilçe başkanlarımı ve yetkilileri aldım götürdüm. Yarın da Edirne Valiliği’ne BOTAŞ’ı davet ettik. Bunlar için ikna, yenilenme, küçülme ve ne gerekiyorsa elimizden geldiği kadarıyla yapıyoruz; ama sonuç ne olur bilemiyorum. Şahsım olarak tek başıma yetmem zaten. Saros Gönüllüleri ile bir takım kurum ve kuruluşlar dava açmışlar zaten, onları da takip ediyoruz.” şeklinde konuşan Helvacıoğlu’na kış mevsiminde Yeni Foça’da ikamet ettiğini ve aynı tesisin Aliağa’da da olduğunu belirten vatandaş, hakim rüzgarların etkisiyle bulundukları yere, tesisten tüp gaz kokusu geldiğini ve Sazlıdere’de kurulacak liman ile aynı durumun yaşanacağını belirtti.


Bu sözler üzerine ‘Size, BOTAŞ’ın anlattığını anlatayım’ diyerek başlayan Mustafa Helvacıoğlu, depolamanın olmadığını belirterek şu ifadeleri dile getirdi. “Onların anlattığını anlatıyorum, aynen böyle. Nasıl bir yangın tüpü bir yere koyar ve müdahale edersiniz, senede bir tane bile gemi gelmeyecek. Korudağlar’a gelen 17 metrelik boru ile ihtiyaç anında başvurulacak. Tuz Gölü’nün altına bile depolama yaptık. Türkiye doğalgaz konusunda kendine yetecek kadar depolaması ve kanalları olmalı. Savaş anında Azerbaycan’dan veya Rusya’dan alamayız. Kullanım başlığı bu, buna inanır; inanmazsınız ben BOTAŞ Genel Müdürlüğü’nün dediklerini anlatıyorum. Bunun çok terminallisi Hatay-Dörtyol’da var. Foça’daki bunun gibi değil, ben iyi biliyorum. Çok terminalli Hatay’a, 2019’da 7 gemi gelmiş. Burada terminal yok, sadece ihtiyaç anında olacak. Bize anlatılanları söylüyorum, ben de bunu bilmiyordum, gittim öğrendim. Senede bir gemi bile yanaşmayacağını ifade ettiler. Bu da benim değil BOTAŞ’ın iddiası, söz verdiler. Davalar açıldı, kimse geri dönmeyecektir. Çevreyi koruma, Saros’uma Dokunma, hepsine biz de varız. BOTAŞ’tan gelen son durum ile bilgidir. Yarın Edirne’de BOTAŞ valiliğe gelecek. Tek taraflı konuşmalar, mahkeme ve bilirkişi raporundaki yanıltmalar ya da doğrular… Onları bilemem. Benim duyduğum bunlar, iyi veya kötüyü anlatmadım. Duyduğumu anlattım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu