GenelGündem

Helvacıoğlu, Erikli su abonelikleri konusunda uyardı: Kaos geliyor!

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Erikli Sahili’ndeki su abone bağlantı bedelleri ve projede gelinen son durum hakkında bilgilendirme yaptı. Su bağlantı bedelleri ödeme noktasında Erikli sakinlerine uyarıda bulunan Başkan Helvacıoğlu, “Mayıs- Haziran gibi işlemlerini yapmayı düşünenler varsa bağlantıların yapılmasına sıkışıklık yaşanabilir bu da sularının bağlanmasının gecikmesine neden olabilir.” dedi.

“Mağdur olmamaları için bir an önce aboneliklerini yapmalarını rica ediyoruz”

Basın toplantısında Erikli Sahili’nde 31 Mart 2022 itibarıyla fiyat tarifesi değişeceğinin altını çizen Belediye Başkanı Helvacıoğlu, “1 Nisan 2022 tarihi itibarıyla abone olan kullanıcılarımızın bağlantıları yapılmaya başlanacak. Erikli sakinlerimizin mağdur olmamaları için bir an önce aboneliklerini yapmalarını rica ediyoruz.” dedi.
Mustafa Helvacıoğlu, Erikli ve Keşan tarihinin en büyük yatırımını nihayetine erdirdiklerinin altını çizerek şunları söyledi: “Yıllardır bekleyen bir sorun çözüme, Eriklimiz de suya kavuştu. Bu projenin, Erikli için bir kalemde yapılmış en büyük yatırım olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu kadar önemli bir projenin 6 ay gibi kısa bir sürede %80 seviyesine gelmesi çok önemli. Bu konuda hiç mütevazi olmayacağım; bu Keşan Belediyesi ve ekibinin büyük başarısı ile gerçekleşti.”

“Peşin ödemeler bitiyor”

Suyun kıymetinin önümüzdeki yıllarda kıymetinin çok daha iyi anlaşılacağının altını çizen Helvacıoğlu, şöyle devam etti: “Erikli sakinlerimizin suyun kıymetini çok iyi bildiğinden hiç şüphemiz yok. Diş fırçalamaya su bulamazken şimdi bu yaz içilebilir nitelikte suya kavuşacak Erikli inşallah. Dönemimizde en büyük yatırımı 58 milyon TL ile Erikli’ye yaptık. Eğer bu proje şimdi yapılmış olsaydı 2,5 kat daha fazla maliyet oluşurdu. Bunu yapmamız belki de mümkün olmazdı, sıkıntı yaşardık. İyi ki yapmışız. İyi ki Erikli sakinleri bize güvenmişler. Erikli’de yaklaşık 2 bin 500 su abonesi olundu. 31 Mart’a kadar peşin ödemeler artık bitiyor. 6625 TL olan bedel süresi Perşembe günü sona eriyor. Bu tarihten sonra peşin ödeme olmuyor. 8932 TL’lik bedel tarifesi uygulamasına geçiliyor. Bu da 3 eşit taksitte; 2022-2023 ve 2024 yıllarında eşit olarak ödenecek.”

“Yatırmayanlara sıkıntı geliyor”

Sözlerinin devamında, henüz su bedeli yatırmamış Erikli sakinlerine de uyarı yapan Helvacıoğlu, “Su bedeli yatırmayanlar için sıkıntı geliyor bu sene.” diyerek, “‘Bana Haziran’da su ver’ diyene de suyun yetişmeyeceğini söylemek istiyorum. Planlama yapmamız için 1 Nisan’da başlamak üzere, abone parasının yatırılması gerekiyor, Mayıs sonuna kadar devam edecek. Eski şebeke artık bitecek, yeni şebekeden abone olanlar su alacak.”

“Sıkışıklık yaşanabilir”

Daha sonra söz alan Su Kanalizasyon Müdürü Bedri Kara da Erikli’deki işin son sürecine yaklaştıklarını ve geçici kabul heyetinin çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, şunları kaydetti: “1 Nisan gibi abonelikleri için gerekli işlemleri tamamlayanların abone bağlantılarına başlamayı ve Mayıs ayı gibi de bitirmeyi planlıyoruz. Eski şebeke artık tarih oluyor. 33 km’lik ana şebeke hattı çektik. Mayıs- Haziran gibi işlemlerini yapmayı düşünenler varsa bağlantıların yapılmasına sıkışıklık yaşanabilir bu da sularının bağlanmasının gecikmesine neden olabilir.”
Kara’nın sözlerine ekleme yapan Başkan Helvacıoğlu, abone olmak isteyenlerin belirtilen tarihe kadar başvuru yapmalarını gerektiğinin önemine vurgu yaparak, “Abonelik için başvuru yapacaklar Mayıs-Haziran ayına kalırlarsa, sıkışıklık olacak ve para yatırsa bile suyu bağlanmayabilir. Yetiştiremeyebiliriz. Para yatırmayacaklar da var anladığım kadarıyla. Biz 2500 yatıranın bağlantısı için gayret göstereceğiz. Diğerleri ‘Ben tankerle alacağım, kuyum var’ anlamına geliyor. Su abonesi olanların bağlantılarını getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yumurta kırmadan omlet olmaz”

Erikli sakinleri tarafından şikayet konusu olan boru hattı geçirilen yolların durumu ile ilgili de açıklama yapan Kara, 17 kilometrelik yolun daha kaldırılarak yeni hat geçişleri yapılacağını belirtirken, Başkan Helvacıoğlu ise sosyal medya üzerinden konu hakkında yapılan eleştirilere “Bu su havadan gelmiyor” diyerek, “Yollar da bozulacak, suyun gelmesi için kanallar da açılacak. Erikli’nin yolu neden bozuk diyorlar. Sosyal medyadan atan tutanlar var, onları anlayabilmiş değilim, çok da önemsemiyoruz. Kazıp bağlantıları kuracağız ve su gelecek. Belediyenin organizasyonundaki su projesinin bitme noktasında 2500’ü Mart sonuna kadar aşacağız. Erikli sakinlerinden memnunuz. Tabii ki 10-20 kişi çıkacaktır, para vermemek için ellerinden geleni yapacaklardır. Mücavir alandır burası. Yumurta kırmadan da omlet olmaz.”

“Su sayaçları ve yollar”

Basın açıklamasının devamında söz alan Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı da akıllı sayaçlarla ilgili bilgi verdi.
Balcı, “Şu an Erikli’de suyun beher m3 fiyatı 30 m3’e kadar 38.40 TL, 30 ile 60 m3 arası 11.40 TL, 60 m3’ün üstü ise 14.40 TL. Akıllı sayaca geçildiğinde kademeli sistemden vazgeçiliyor ve direkt olarak %30 indirim alıyor. Suyun beher m3’ü 5.80 TL’ye düşüyor. Akıllı sayaca geçenler ciddi bir avantaj sağlamış oluyor. Akıllı sayaç indiriminden faydalanmak için sayaçların Keşan’daki firmalardan alınması çok önemli, çünkü indirimler Keşan’daki sayaçlara tanımlandı.” dedi. Balcı’nın ardından Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ünal söz aldı ve Erikli Sahili’ndeki su çalışmalarında bozulan yollar ve yürütülecek çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
Ünal, “Yollarımızda bozulma var, bu yaz bu yollarda iyileştirmeler, tamir ve onarımlar yapılacak. Projedeki metraj çok yüksek miktarda. Abone bağlantılarının bitmesinin hemen ardından yol çalışmalarımıza başlayacağız.”

“İstenmediğimiz yerde durmayız, Erikli’den çekiliriz”

Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularına geçildi.

Helvacıoğlu, Erikli’deki ulaşılan su abonesi sayısından memnuniyeti ile konu hakkında açılan davalarla ilgili yöneltilen soruya şu yanıtı verdi: “Bu biz istemiyoruz’ demektir, istenmediğimiz yerde durmayız. “Mücavir alana hizmet götürüyoruz. Dava sonucuna göre hareket edeceğiz. Akıllı sayaç kullanımını teşvik etmemiz lazım. Ayrıca bu sayaca tamamen geçildiğinde okumaların hepsi otomatik yapılabilecek. Geleceğe şimdiden yatırım yapmalıyız. Enerji ve su tasarrufu yapmalıyız. Kumdere’de ve Kocaali’de yer altı suyunu kullanıyoruz. Barajda su seviyesi az. Suyumuzu korumalı ve değerini bilmeliyiz. 12 milyon lira toplamışız, 25 milyon daha toplayacağız. Harcadığımız para 58 milyon lira. Kooperatif kalsaydı bu işi yapabilir miydi? Erikli noktasında ‘Allah razı olsun’ denecek o kadar çok iş var ki. 2500 kişi parasını yatırmış, herkes yatıracak. Yatırmak zorunda. Para yatırılmadı yada mahkeme durdurdu ne olacak? Yollar kalacak, su bağlantıları kalacak. Kaos geliyor! İstenmediğimiz yerde durmayız, Erikli’den çekiliriz. ‘Ben su istemiyorum, benim kuyum var.’ diyenlere saygımız var. Zorla kimseye su vermeyeceğiz. Eski sistem ve eski şebeke bitiyor, bu sistem de böyle yürüyecek. Mahkeme durdursa da yeni şebekeden su verilecek, eski sistem olmayacak. Bilirkişi raporlarımızı aldık hazırız. B planımız var, su abonesi alınmak zorunda.”

Erikli’ye pazaryeri

Mustafa Helvacıoğlu, Erikli’deki pazaryeri kurulumunda gelinen son durum hakkında yöneltilen soruya da şu yanıtı verdi: “Erikli’deki pazaryerinin projesini çizdik. Esnafımıza sunduk. Esnafımızla çok güzel bir proje hazırladık. 58 adet iş yeri var. Lunaparkın kurulduğu alana yapılacak. Yeni işletme yok. Mevcutları ve yanan alandaki esnafımızı oraya alıyoruz. Türkiye’de olmayan bir projeyi daha birlikte hayata geçireceğiz. Kooperatif kurarak yapacağız. Projeyi bu yıl erteledik. Erikli imar alanları sorunu da yaz sezonunda bakanlığın onayı ile sona erecek. 100 dönümlük alanda yaklaşık 600 hanelik bir konut alanı kazandırıyoruz. Su problemini çözdük, arıtma çözülecek, yolları da su bağlantıları bitince yapacağız


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu