Gündem

Helvacıoğlu, eleştirilere neden olan Erikli’deki kanal hakkında konuştu: “Kimseye peşkeş çekilmiyor”

Keşan Belediye Başkanu Mustafa Helvacıoğlu, Erikli’deki kanal çalışması hakkında açıklamalarda bulundu. Eleştiri ve tartışmalara konu olan kanal çalışmasının bir potansiyel olduğunu belirten Helvacıoğlu, “Hiç kimse merak etmesin kimseye peşkeş çekilmiyor. Belediyenin parası çarçur edilmiyor. Bitince herkes beğenecek ve teşekkür edecek.” dedi.

“Kanalın çevresi mezbelelik”

Erikli ve Mecidiye Sahilleri arasında kalan ve tartışmalarla tekrar gündeme gelen kanal çalışması hakkında son durumu değerlendiren Helvacıoğlu, DSİ’den Keşan Belediyesi’ne süresiz olarak devredilen kanalın önceki durumunun çevre açısından kötü durumda olduğunu söyledi. “Kanal bizim için müthiş bir potansiyel. Şu anda ‘çevresi mezbelelik’ lafı tam oturuyor. Kaçak iskeleler, kaçak organizasyonlar yapılmış.” diyen Helvacıoğlu, “Kanalın üzerine neredeyse 1-2 kişilik konteynırlar konulmuş. DSİ’ye kanalı bizim işletmemiz için yaklaşık 2 yıl önce talepte bulunduk. DSİ geçen yıl ‘kanalın tüm bakımı, onarımı, işletilmesi size ait’ diye bir yazı yazdı. Şimdi kanalın temizliği yapılıyor. Düzensiz olan iskeleleri yıktık. 40’a yakın tekne bağlanmış. Biz de tekne sahiplerinden de kısa sürecek bir mola vermelerini istedik. Onarım bitince onları tekrar kanala alacağız. Kapağını tamir ettiğimiz kanalı genişleteceğiz. Bu yaklaşık 1 ay sürebilir.” şeklinde konuştu.

“Orada düzen sağlayacağız”

Kanaldaki çalışmaları için Keşan’daki özel bir şirketle çalışılacağını belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Bir firmaya Keşan Kent Hizmetleri olarak bakım onarım için görev verdik. Bu firma hem Keşan’da bu işleri yapan firma. Hem de kanala bakım bir işbirliği protokolü hazırlıyoruz. Bu işbirliği protokolü de bakım onarım, tekne bakımı teknelere gece bekçilik yapmak adına emsal barınaklardan veya limanlarda kaç para ise; onların eş değerinde biz de teknesini bırakanlardan, bekçi ve bakım paralarını karşılamak üzere bir abonelik alacağız. Bunu Keşan Kent Hizmetleri üzerinden mi alırız, belediye üzerinden mi alırız, firma üzerinden mi alırız daha netleştirmedik. Orada bir düzen sağlayacağız. Sonrasında kanun ve mevzuatın gerektirdiği şekilde bunu yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

“Kimseye peşkeş çekilmiyor”

Son olarak, kanal ile ilgili gösterilen tepkilere de değinen Helvacıoğlu, şunları söyledi; “Orada tepki veren, kepçenin önüne yatmak isteyen birkaç kişi, orada kendi tekneleri bedava kalsın da düzen bozulmasın diyenler. Bunlara biz kulak asmayacağız. O mezbeleliğin değişmesi lazım. Yine tekneler konulacak. Hatta öncelik oradaki 40 teknenin olacak. Belki 100 tekne konulacak ama öncelik oradaki 40 teknenin olacak. Hiç kimse merak etmesin kimseye peşkeş çekilmiyor. Belediyenin parası çarçur edilmiyor. Bitince herkes beğenecek ve teşekkür edecek.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu