Genel

Hayat kurtaracak bilgiler taşıyan AFAD TIR’ı Keşan’daydı

Edirne İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü’nün organizasyonunda, Edirne’den sonra dün de Keşan’a gelen AFAD deprem simülasyon TIR’ında, bugün de hayat kurtaracak bilgiler verildi.


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Edirne’ye gelen AFAD deprem simülasyon TIR’ı, geçtiğimiz gün de Keşan’a geldi. Cumhuriyet Meydanı’nda konuşlanan TIR’a, Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Acil Kurtarma Aracı da bir süre eşlik etti. TUAK (Turkuaz Arama Kurtarma) Edirne Temsilciliği ekiplerinin de destek verdiği AFAD deprem simülasyon TIR’ı dün gerek öğrencilerin gerekse vatandaşların ilgisini çekti. AFAD Eğitmeni Rıza Bektaş, deprem öncesinde, deprem sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında hayat kurtaracak bilgiler verdi.


“En büyük hata merdivenlere koşmak ya da asansöre yönelmek”
Deprem sırasında yapılan en büyük hatanın, merdivenlere koşman ya da asansöre yönelmek olduğunun altını çizen Bektaş, deprem anında yangın olasılığına karşı her evde mutfakta yangın tüpü bulundurulmasının da önemine değindi. Yatılan yere yakın olacak şekilde el feneri, terlik ve düdük bulundurulmasının da hayat kurtaracak tedbirler arasında yer aldığını kaydeden Rıza Bektaş, deprem anında alınması gereken pozisyonu da uygulamalı olarak gösterdi. AFAD deprem simülasyon TIR’ını Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile KEDAK (Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği) yönetimi de ziyaret etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu