HaberlerSektörelYaşam

“Hastanelere gelmeyin!” diyerek destek isteyen hekimler, 8 Şubat’ta tüm yurtta greve gidiyor

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, hekimlerin özlük haklarında iyileştirme sağlayacak kanun teklifinin biran önce çıkarılması gerektiğini belirtti.

Altun, odada düzenlediği basın toplantısında, tüm hekimlerin bazı sorunlar yaşadığını bunu da zaman zaman dile getirdiklerini kaydetti.

Hekimlerin büyük çoğunluğunun maaşlarının yoksulluk sınırı altında kaldığını savunan Altun, “Çok ciddi geçim kaygısı çekiyorlar. Çok riskli görevler yapan ve beraberinde uzun süreli görev yapan hekimlerin bir an evvel bu özlük hakları ile ilgili düzenlemelerin mutlaka yapılması gerekir.” dedi.

Türkiye’de sağlık çalışanları veya hekimlere yönelik şiddetin devam ettiğini vurgulayan Altun, sağlıkta şiddeti önleyecek tarzdaki bir yasal düzenlemenin en kısa sürede çıkarılması gerektiğini söyledi.

Vatandaşlara destek çağrısı

Altun, çalışma koşullarına ilişkin düzenleme yapılmaması, Kovid-19’un meslek hastalığı sayılmaması ve özlük haklarında iyileştirmeye gidilmemesi nedeniyle Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları tarafından 8 Şubat 2022 Salı günü iş bırakma yapılacaklarını belirterek vatandaşlardan da bu konuda kendilerine destek vermesini istedi.

8 Şubat 2022 Salı günü ülke genelinde aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde rutin poliklinik işlemlerinin yapılmayacağını aktaran Altun, o gün sadece acil sağlık sorunu olan insanlara acil servislerde hizmet verileceğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu