Haberler

Gürkan, Edirne’deki son durumu ve Belediye’nin çalışmalarını anlattı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 3 Nisan 2020 Cuma günü Keşan FM’de canlı yayınlanan “Gündem Özel” programına telefon bağlantısı ile katılarak; koronavirüs ile mücadelede Edirne’de son durumu ve Edirne Belediyesi’nin çalışmalarını anlatarak, vatandaşlardan, alınan kararlara uymaları konusunda duyarlı olmalarını ve evlerinden çıkmamalarını istedi.

“Zorunlu olan hizmetler dışındaki hizmet alımlarını durdurduk”

Program Moderatörü Orçun Oğuz‘un sorularını yanıtlayan Gürkan, “Kriz başlamadan 8 Mart’ta hijyen çalışmalarına başlamıştık. Belediye olarak 7/24 çalışıyoruz. Kriz yönetimi komplike biçimde çalışmanızı gerektiriyor. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için tüm ekiplerimizi oluşturduk. Belediye olarak, zorunlu olan hizmetler dışındaki hizmet alımlarını durdurduk. Çünkü krizin ne getireceğini bilmiyoruz. Her şeyi krize göre planlamaya çalışıyoruz.” dedi.

“Giriş çıkışlarının durdurulması ve kapıların kapanmasında maalesef geç kaldık”

Edirne’de göçmenlerin durumunun ve sınır bölgesi olmasının sürece bağlı dezavantaj oluşturduğunu kaydeden Gürkan, “Yurt dışından gelenlerin taşıyıcı olduklarını gördük. Biz çok önce sınır kapılarının kapanmasını ve yolcu giriş çıkışlarının durdurulmasını bakanlıktan talep ettik. Maalesef onda biraz geç kalındı. Sayın Valimizin üstün çabalarıyla mülteciler bizim bölgemizden alınarak Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki kredi yurtlar kurumu yurtlarına dağıtıldı. O bizi rahatlattı.” şeklinde konuştu.

“Edirne’de 100’e yakın vaka var, ağırlık Edirne merkezde”

3 Nisan 2020 itibarı ile Edirne’de 100’e yakın vaka olduğunu ve ağırlığın Edirne merkezde olduğunu belirten Gürkan, şunları söyledi; “Şeffaf bir şekilde karantinaya alınan siteler var, apartmanlar var. Bunları da aleni bir şekilde söylüyoruz. Çünkü bunları vatandaşın bilme hakkı var. Bilmez ise ona göre davranmıyor. Kriz yönetiminde en yanlış yöntemlerden birisi vatandaştan bilgi saklamak. Bilgiyi olduğu gibi şeffaf bir şekilde vatandaşa sunmak gerekiyor.”

Bir taşıyıcı 30 günde 406 kişiye virüsü bulaştırabiliyor

Virüsün nereden geldiğinin, kimden geldiğinin bilinmesinin mümkün olmadığının altını çizen Recep Gürkan, “Bu ciddi bir olay. Bana bir şey olmaz demeyin. Size olmaz, komşunuza bir şey olur, ailenizden bir başkasına bir şey olur. Size olmaz ama etrafınızdakilere bir şey olabilir. Yaşantımızı kriz bitinceye kadar, bu duruma göre düzenlememiz gerekiyor. Bir taşıyıcı 30 günlük süreçte 406 kişiye virüsü taşıyabiliyor. Bu çok ciddi bir rakam. O yüzden lütfen çok mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayalım” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu