Haberler

GÜNEKAB elektrik üretimine başladı

GÜNEKAB çöpten elektrik üretimine başladı. Maliyeti 2 milyon dolar olan yatırım ile ilgili açıklama yapan Güney Edirne Katı Atık Birliği Olcay Soran, Paşayiğit Mahallesi‘ndeki Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi‘nde kurulan tesis için “Tam kapasite olarak faaliyete geçtiğinde saatte 1200 kilovat saat elektrik üretilecektir. Bu sayede 1000-1200 hanenin elektriğini karşılamış olacağız” derken, tesis yakınındaki bölgede avlanmanın güvenlik nedeniyle yasaklandığını bildirdi.31 Ekim 2020 itibariyle elektrik üretimine lisanslı olarak başladıkları bilgisini veren Olcay Soran, “Uzun bir süreçten geçtik. Metan gazından elektrik üretimini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Keşan’ımıza, bölgemize, ülkemize hayırlı olsun. GÜNEKAB 2006 yılında kuruldu, 2018 yılında yap-işlet-devret modeliyle burasını ihaleye çıkarttık. Elektrik üretimi ve ayrıştırma tesisi olarak ihaleyi iki etap olarak çıkartmış olduk. Birinci aşamamız olarak, elektrik üretimini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Burada metan gazından elektrik üretimine başladık. 30 Ekim 2020 tarihinde Ankara’da Enerji Bakanlığı’ndan gelen kabul heyeti projemizi onayladı. Tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde saatte 1200 kilowat elektrik üretimi gerçekleşiyor. Bu, bin-bin 200 hanenin elektrik ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor. GÜNEKAB’ın gerçekleştirdiği en büyük projelerden biri. Projenin ortalama maliyeti 2 milyon dolar civarında. İhaleyi alan Atık AŞ. Çevre Teknoloji Firmasına da teşekkür ediyoruz.” dedi.

GÜNEKAB’ın, elektrik üretiminden elde edilecek gelirden %8,25 pay alacağına dikkat çeken Olcay Soran“Bundan sonraki projemiz ise ayrıştırma tesisidir. Yüklenici firmanın bu projeyi tamamlamasını bekliyoruz. Böylece birlik olarak ikinci projemizi de gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.Öte yandan hayvansal atıklarda olduğu gibi bitkisel atıklardan da elektrik üretimi yapılabilineceğini dile getiren Soran, “Bundan sonraki süreçte çiftçimiz ile birlikte ortak proje yapılarak bunları da metan gazından elektriğe dönüştürebiliriz. Çiftçimiz de bundan uzun süre faydalanabilir. Hem çiftçimiz kazanmış olur hem de firmamız ve GÜNEKAB elektrik üreterek pay alabilir. GÜNEKAB olarak bu projeden %8,25 payımız var. GÜNEKAB’a ayrıca gelir elde etmiş olacağız.” diye konuştu.


Metan gazından elektrik üretimi yapılan bölgede avcılık yapılmanın riskli olduğunu dile getiren Soran, şunları söyledi; “Balonun içerisinde 5 bin metre küp gaz bulunuyor. Avcılarımıza ve av sporu ile uğraşanlarımıza sesleniyorum; bu bölgede avcılık yapmak riskli. Balona gelebilecek bir mermi, balonun delinmesine ve metan gazının patlamasına sebep olabilir. Avcılık ile uğraşanlar ve derneklerin, bu konuda tedbirli olmaları gerekiyor. Bu konu ile ilgili derneklere resmi yazımız da olacak.”


Son olarak, ikinci bir proje olarak da ayrıştırma tesisi çalışmalarından bahseden Olcay Soran, “Bundan sonra ikinci projemiz, ayrıştırma tesisi olacak. Yüklenici firmanın orasını tamamlaması için aldığı süre var. Süre sonunda ayrıştırma tesisi ile ikinci projemizi de gerçekleştirmiş olacağız. Burada iyi bir açılış yapmak isterdik. Ancak koronavirüs tedbirleri kapsamında böyle bir imkanımız yok. İleride şartlar uygun olursa güzel bir açılış gerçekleştirmek istiyoruz. Projede emeği geçenlere ve önceki başkanlarına da çok teşekkür ediyoruz.” diyerek çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu