Haberler

Gündemi değerlendiren DSP İlçe Başkanı Karatepe’den Meclis’e sarı kart!

DSP (Demokratik Sol Parti) Keşan İlçe Başkanı Taner Karatepe yaptığı ülke ve Keşan gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“İlk ölümün üzerinden 1 sene geçti, insanlara el uzatılamadı”

Dünya’da yaşanan koronavirüs vakaları ve bu konu hakkında yetkililerin etkisiz kaldığğına vurgu yaparak değerlendirmelerde bulunan Karatepe, “9 Ocak 2020 tarihinde ilk ölümün gerçekleştiği bu lanet hastalığın üzerinden 1 seneyi aşan bir zamanı geride bıraktık. O günden bugüne tüm ülkeler teyakkuza geçmiş ve hem insanlarının sağlığını hem ekonomilerini koruyabilmek adına kendi güçlerine, ekonomilerine bağlı olarak insanlarına yardım edebilme çabasına girmişlerdir. Güzel ülkemin güzel insanları da maalesef ki, bu lanet hastalıktan etkilenmiş ve esnafımız halen daha bu kötü durumun etkisinden kurtulamamış halde yaşam savaşı vermeye çalışmaktadır. Üzülerek söylemek istiyorum ki, bizleri yönetmeleri için yetki verdiğimiz yöneticilerimiz tabir yerindeyse çaresiz kalmışlar ve insanlarımıza el uzatamamışlar. Diğer ülkeler ile kıyasladığımızda hem maddi yardımlar hem sağlık çalışanlarımızın özlük hakları hem 65 yaş üzeri insanlarımızın bedenen ve ruhen sağlıklı olabilmeleri sağlıklı kalabilmeleri ve toplumun içinde adaptasyon halinde kalabilmeleri için gerekli hassasiyeti gösterememişlerdir.” dedi.

“Verimli ormanlar ticari rant uğruna talan edildi”


Taner Karatepe sözlerine şöyle devam etti: “Çocukluğumuzda öğretmenlerimizin coğrafya derslerinde güzel ülkemiz için kullandığı ve hala yüreğimizi ısıtan sözleri vardı. Ülkemiz dört tarafı denizler ile çevrili verimli ovalara topraklara sahip yeşili ormanı tüm dünyayı kıskandıran bir konumdadır. Oysaki şimdi güzel ülkeme uzay fotolarından baktığımızda yeşili çok ama çok az kalmış verimli ormanları ticari rant uğruna talan edilmiş. Yabancılara peşkeş çekilmiş ve artık tamamen kurak, verimsiz bir coğrafi sınıfa girmek üzere olan bir hale nasıl getirilmiştir. Bu yürek parçalayan tabloyu bizlere layık görenler nasıl bu kadar rahat hareket edebilmekte ve hala bu talana devam edebilmektedirler? Sorgulamayan araştırmayan okumayan toplumlar uyandıklarında her şey çok geç olacaktır.”


“6 yıldır PKK terör örgütünün elinde
bulunan vatan evlatları niye kurtarılamadı?”


Geçen hafta esir tutuldıkları bir mağarada şehit edilen askerler hakkında da, konuşan Karatepe, “Geçen hafta 13 askerimizin şehit edildiği Gara’da tam bir askeri hüsran yaşanmış ve yüreğimiz derinden yanmıştır. Şehitlerimize rahmet diler; yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Hani biz güçlü ülkeydik? Hani biz tüm ülkelere sözümüzün geçtiği bir diplomatik güce sahiptik? 6 yıldır PKK terör örgütünün elinde bulunan vatan evlatları niye kurtarılamadı? Niye ailelerine kavuşturulmadı? Ailelerin defalarca meclise gelip çocukları için feryat etmelerine rağmen niye kulaklar sağır gözler lal olmuştur. 1 askeri için Menemeni yakın diyen Mustafa Kemal Atatürk’ten 13 şehit için yas mı tutulur diyen bir zihniyete ne zaman gelinmiştir Yazıklar olsun diyoruz.” şeklinde konuştu.


“Meclisi utanarak izledik”


Keşan Belediye Meclisi?nde yaşanan tartışmaları değerlendiren Taner Karatepe şunları söyledi: “Geçen haftalarda mecliste iktidar belediye başkanı ve üyeleri ile muhalefet parti üyeleri arasında yumruklaşmaya varan kavgalar oldu. Bizler bu olanları utanarak izledik. Şunu biliriz ki, fikirlerini ortaya koyamayan zihniyetin başvuracağı tek kozu kaba kuvvetidir. Orada bizlerin oyu ile oturan sevgili arkadaşlar lütfen ama lütfen haddinizi bilin. Şu an çaresiz durumda olan akşam evine ekmek götüremeyen, faturalarını ödeyemediği için elektriği, doğalgazı kesilen yoksulluktan sokağa çıkamayan esnafı düşünüp projeler üreteceğinize güç savaşı yapıyorsunuz. Unuttuğunuz bir şey var ki, yoksulluk ve çaresizlik sizi o koltuklardan edecek.”


“İş kadınlarımıza mı kaldı?”


Karatepe sözlerine şöyle devam etti: “Geçen hafta cumartesi akşamından başlamak üzere ilçemize yoğun bir kar yağışı oldu. Pazar günü yollar kullanılamaz hale geldi. Pandemi yasaklarından dolayı insanlarımız ancak, pazartesi günü işlerine gitmek üzere araçları ile yola çıkabildi. Bende pazartesi sabahı işime gitmek üzere yola çıkmadan önce mahalle aralarını dolaştım. Genel anlamda yollar açılmış haldeydi ve memnun oldum. Bu memnuniyetimi de facebook hesabımdan belirttim. Belediye başkanımız ve ekibine teşekkür ettim. Bu paylaşımımdan sonra vatandaşlarımızdan onlarca fotoğraf video ve mesajlar aldım gönderilen fotoğraf ve videolarda pazar günü Keşan tamamen felç olmuş haldeydi. Bu karın yağacağı tarih saatine kadar belliyken, belediye başkanımız niye tedbir almadı ayrıca pazartesi günü gördüğüm bir tablo beni hem çok üzdü hem de çok şaşırttı. İşe gelirken elinde kazma kürekler ile kadınlarımızı gördüm parkomatta çalışan ve belediyede çalışan kadınlarımız kar küreme ekibinde görevlendirilmişti. Allah aşkına bu işi yapacak kimseler yokta bu iş kadınlarımıza mı kaldı? Bizler bu olayı çok ayıpladık ve hiç yakışmadı diye düşünüyorum.”

“Gönüllerinize ve sizlere hizmete talibiz”

Taner Karatepe sözlerini şöyle tamamladı: “Keşanlı hemşerilerimiz, en iyisini ve en güzelini hak ediyorsunuz. İlk seçimlerde sandığa gittiğinizde lütfen ama lütfen aldığınız hizmetleri sizlere nelerin vaat edildiği ve nelerin gerçekleştiğini çok iyi düşünün. Biz DSP olarak, sizlerin gönüllerinize ve sizlere hizmete talibiz. Ömrü hayatı sizlerin arasında geçmiş bu kardeşiniz emin olun ki elinizi bir defa sıkmamış olanların tarafında değil sizin tarafınızda olmaya devam edecektir. Bu karanlık günleri atlatıp güzel ve mavi günlerde buluşacağız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu