Genel

Gökçeadalı balıkçı, balina, ay balığı ve caretta carettaları görüntüledi

Çanakkale‘nin Gökçeada ilçesinden kılıç balığı avı için denize açılan balıkçı, derin sularda yaşayan ve çok sık görülmeyen balinalardan, ay balığına kadar birçok deniz canlısını görüntülemeyi başardı.

Gökçeadalı balıkçı İlker Özdemir, arkadaşlarıyla birlikte hem kılıç balığı avı hem de Kuzey Ege Denizi’ndeki balık çeşitliliğini takipçilerine tanıtmak amacıyla denize açıldı.

Gökçeada ile Yunanistan’ın Semadirek Adası arasındaki bölgede seyreden Özdemir, su yüzeyinde balinalar ile ay balığı ve caretta carettaları görüntüledi.

Görüntüleri sosyal medya hesaplarından yayınlayan İlker Özdemir paylaşımları kısa sürede yoğun ilgi gördü.

Özdemir gazetecilere, ay balığı ve balinaların bin 500 metre derinlikten su yüzeyine çıktıklarını söyledi.

Görüntüledikleri ay balığının yaklaşık 1 ton ağırlığında olduğunu anlatan balıkçı İlker Özdemir, “Yine balinaların da her biri yaklaşık birer ton ağırlığındaydı. Caretta carettalarla da sık sık karşılaşıyoruz. Bu balıkların da güneşe ihtiyacı var ve o yüzden bu aylarda su yüzeyine çıkarak dinleniyorlar. Saros Körfezi’nde popülasyon arttı ve bu balıklar da burada yoğun görülmeye başladı. Denizlerimiz zenginleşiyor ve bu tür balıkları görmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu