GenelKeşan

Gergin, Erikli’ye suyun geldiği Kocaali’den konuştu: “Yeni bir hayat başlıyor”

Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin, Erikli’ye su getirilen Kocaali Köyü’nü ziyaret etti. 7 ayda tamamlanan proje ile Erikli’deki su sorunun önüne geçildiğini belirten Gergin, “Erikli Sahili 2023 yılına kadar Trakya’nın Bodrum’u olacak demiştik en önemli işlerden bir tanesi de temiz su idi.” dedi.

Beraberinde Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Günsal ve Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran ile Kocaali Köyü’ne giden Gergin burada kooperatif yöneticileri ile görüşerek çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Toplam maliyeti 38 milyon TL

Burada ilk olarak söz alan Gergin; “Söz verdiğimiz gibi Keşan tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan erikli sahilini suya kavuşturma projesini hayata geçirdik. Kurban Bayramı’na su verdik. Tüm vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun.” diyerek sözlerine başlarken proje hakkında bilgi verdi. Toplam maliyeti 38 milyon TL olarak açıklayan Gergin, “İller bankası vasıtasıyla hayata geçen kredili maliyet 50 milyon TL. Erikli sahili yeni içme ve kullanma suyu hizmetlerinden faydalanacak olan konut, işyeri ve inşaatlardan alınacak içme suyu abone bağlantı bedelleri belediye meclisimiz tarafından belirlenmişti. Belirlenen bedel kapsamında ilk aboneliği belediye başkanımız Mustafa Helvacıoğlu geçtiğimiz günlerde hayata geçirmişti.” dedi.

“Erikli, Trakya’nın Bodrum’u olacak demiştik”


Erikli’ye gelecek suyun uzun yıllardır beklendiğini ve Erikli halkının da sabır gösterdiğini belirten Gergin, “Eylül ayı itibariyle erikli sahilimizde kazı çalışmalarına başlıyoruz. 35 kilometrelik su şebekesi döşenecek. Abonelerimizin ödediği paralar ile Erikli Sahili 2023 yılına kadar Trakya’nın Bodrum’u olacak demiştik en önemli işlerden bir tanesi de temiz su idi. Su varsa hayat var, su varsa yaşam var. Bu suyun ulaşması ile birlikte orada yeni bir yaşam yeni bir hayat başlamış oluyor. Hem bireysel, hem ticari kullanımda ve turistik tesislerin daha iyi bir hizmet verebilmesi ve Erikli’ye gelen yazlıkçılarımızı için bu suyun oraya gelmesi son derece önemliydi.” şeklinde konuştu.

“Erikli ve Yayla’ya danışma kuruluşu”

Sözlerinin devamında Erikli ve Yayla’da birer danışma kuruşlu kurma planları hakkında açıklama yapan Gergin, şu ifadeleri kullandı: “Vatandaşlarımızın doğal olarak şikayetleri oluyor. Önerileri oluyor, projeleri oluyor. Tüm bunları tek tek takip etmek çok kolay olmuyor. Bu projelerin tek elden dile getirilmesi bir kurul tarafından takip edilmesi ve bizim de bunlardan istifade edebilmemiz için Erikli ve Yayla’ya danışma kurulu oluşturmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde bunun da çalışmalarına başlayacağız. Bu sayede Erikli ve Yayla’da yaşayan vatandaşlarımızın öneri ve görüşlerinden uygun olanları uygulamaya çalışacağız.”

Projenin teknik detayları

Gergin’in ardından sözü Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran aldı. 7 ayda tamamlanan projenin teknik detayları hakkında konuşan Başaran, şu sözleri kaydetti:

Toplamda 8 adet kuyuyu aktif hale getirdik.

Büyük yatırımımız kapsamında Erikli sahilimizde:

* Toplam 50 milyon TL civarı bir yatırım söz konusu…

* 22 bin m2 içme suyu iletim hattı boru döşemesi…

* 37 bin m2 şehir su şebeke hattı boru döşemesi…

* 7 bin m2 enerji nakil hattı…

* Toplamda 3 adet 3 bin m3’lük su deposu…

* Bir adet içme suyu arıtma tesisi ve

* 8 adet içme suyu kuyusu açılması ve devreye alınması söz konusu. Bu proje ile Erikli’de su hatları yenilenecek ve altyapıda dönüşüm yaşanacak.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu