Gündem

Genelge gönderildi, sokağa çıkma yasağının detayları belli oldu!

Türkiye’ye her gün artmaya devam eden korona virüs vaka ve ölümleri yeni yasak ve kısıtlamaları da beraberinde getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de yapılan kabine toplantısı sonrasında sokağa çıkma yasaklarının genişletildiğini duyurdu.

Erdoğan, bugünden başlayarak her hafta içi 21.00 ile sabah 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıklarken hafta sonu yasağının ise cuma günü 21.00’de başlayıp pazartesi sabahı 05.00’e kadar süreceğini belirtti.
Yeni alınan tedbirlerin nasıl uygulanacağına dair İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine bir genelge gönderdi.

“Sokağa Çıkma Kısıtlamaları” konulu genelgede, yeni uygulanacak yasak ve kısıtlamalar şu şekilde belirtildi:

Hafta içi 21.00-05.00, hafta sonu tam gün evdeyiz

Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi 21.00-05.00 arası, hafta sonu cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Evinize yakın yerlerden alışveriş yapabileceksiniz

Kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-­17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelliler hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler.

Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilecek.) Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelliler hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebilecekler.

Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulabilmesi için istisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00?de kapanacak.

Lokanta ve restoranlar cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

Ulaşımda yaş kısıtlaması

Sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde genelgede belirtilen zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatler toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek. 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlar 10.00-13.00, 13.00-16.00 saatleri arası şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş) kullanmaları kısıtlanacak.

Kısıtlamalarda zorunlu seyahat için izin

Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak. Şehir içi toplu ulaşım araçlarında yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla ilgili mahalli idarelerce alınması gereken tedbirlerin (sefer sayısının artırılması, denetim) il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarınca belirlenecek.

AVM’lere HES kodu ve sınırlı giriş

Her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının il ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları kararıyla ayrı ayrı belirlenecek. AVM’lere girişte çalışanlar ve müşteriler için HES kodu zorunluluğunun getirilmesi ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra herhangi bir olumsuzluğa rastlanmayan çalışan veya müşterinin AVM’ye kabul edilmesi sağlanacak.

Ganyan, iddia ve milli piyango bayilerinde içeriye müşteri kabul etmeksizin sadece kupon/ganyan yatırma işlemi yapılabilecek.

Nikah ve cenazeye en fazla 30 kişi

Cenaze namazlarının vefat edenlerin yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınabilecek.
Nikahlar ve nikah merasimi şeklindeki düğünler gelin ve damadın yakınları dahil en fazla 30 kişi ile düzenlenebilecek.

Evlerde kalabalığa izin yok

Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi toplulukların bir araya geleceği etkinliklere müsaade edilmeyecek.

İl/ilçe hıfzıssıhha kurullarınca gerek görülmesi durumunda kalabalık cadde ve meydanlara girebilecek/aynı anda bulunabilecek kişi sayısının (metrekare ve alan büyüklüğü göz önünde bulundurularak) belirlenecek.

Anasınıfı ve anaokullarının faaliyetlerine ara verilecek.

50 ve daha fazla çalışanı olan iş yerlerinde, iş yeri hekimi gözetiminde, mevcut iş güvenliği uzmanı veya bulunmadığı durumda görevlendirilecek bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulamasının sıkı bir şekilde denetlenecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu