EkonomiSiyaset

Gaytancıoğlu Trakya Birlik avans fiyatını değerlendirdi: “Ayçiçeği üreticisi mutsuz!”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Trakya Birlik tarafından açıklanan ayçiçeği avans fiyatını değerlendirdi.

Gaytancıoğlu, CHP Edirne İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında Trakya’nın Türkiye’nin ayçiçeği üretimin yüzde 65’ini karşıladığını anımsattı.

Trakya Birlik tarafından açıklanan fiyatın beklentileri karşılamadığını savunan Gaytancıoğlu, yapılan maliyet hesapları, gübreye ve elektriğe gelen zamlarla açıklanan fiyatın en az 6 bin lira olması gerektiğini söyledi.

“Fiyat 6 bin 20 lira olacaktı”

Bu yıl ayçiçeğinde rekor bir üretim beklendiğini ifade eden Gaytancıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biraz kuraklığa rağmen Türkiye’nin ayçiçeği üretimi 1 milyon 600 bin ton civarında gerçekleşecek ve bu Cumhuriyet tarihinin en yüksek üretimi. Bu ne demek? Türkiye yağ açığını kapatabilir. Üretici biraz fiyat görmüş ve üretimini arttırmış. Burada devlete düşen nedir? Üreticiyi korumak. Koruma nedir? Gümrük vergisi. Ayçiçeğinde yüzde 27 gümrük vergisini koymuş olsaydı, fiyat 6 bin 20 lira olacaktı.

Türkiye’ye 1 kilogram ayçiçeği 6 liradan girecekti. Üretici de 6 liradan satacaktı. Önümüzdeki yıllarda ayçiçeği üretimi 2,5 milyon tona çıkarak yağda dışarı bağımlı hale gelmeyecektir. Bu CHP iktidarında gerçekleşecek. Üreticimizi hem koruyacağız, hem de destekleyeceğiz. Dışa bağımlı bir ülke olmaktan çıkacağız. Ama şu bir gerçek ki ayçiçeği üreticisi mutsuz. Dün açıklanan rakamı beklemiyordu, maliyetleri çok arttı.”

“Trakya Birlik’e avans veriyoruz”

“Trakya Birlik’i bekledikleri için tebrik ediyorum; ama olmadı ve en sonunda kendiler açıklama yaptılar. Ben riske girmelerini beklerdim. Çünkü fiyatlar yükselecek. Üreticiyi koruma amaçlı bunu yapabilirdi. Avans fiyat verdiler, biz de kendilerine şimdilik yeniden fiyatlama yapmaları için avans veriyoruz. “

“Markette fiyat inmeyecek”

“Türkiye çok büyük bir şansı kaçırdı. Kendi kendisine yeterli olabilecek bir üründe, AKP iktidarı ürün kalitesini uygulamış olsaydı, şu an üretici mutlu olacaktı ve Tekirdağ limanında gemileri görmeyecektik. Gemiler bir kaç hafta içinde gelecek ve yüklerini boşalttıkları anda marketlerin fiyatların inmediğini göreceksiniz. Aracılar kazanacak, her zamanki gibi üretici kaybedecek. Üreticinin cebinden AKP tohum başı bin lirayı aldı.”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da yarın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kırklareli’ne geleceğini ve Lüleburgaz’da Roman temsilcileriyle buluşacağını aktardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu