Siyaset

Gaytancıoğlu sordu: “Ölüm ve göç istatistikleri neden açıklanmadı?”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de TÜİK tarafından açıklamayan istatistikleri gündeme getirdi. TÜİK 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin göç istatistiklerini ve ölüm istatistiklerini Veri Yayımlama Takvimi’nde bulunmasına rağmen açıklamadığını söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu bunun nedenini sordu.

Konuya ilişkin TBMM Genel Kurulunda açıklama yapan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu aynı zamanda Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin yanıtlaması için bir soru önergesi de verdi.

Açıklanmayan verilerle özellikle göçmenler ve kovid salgınının etkilerinin gizlenmeye çalışıldığı konusunda şüphelerin olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Anlaşılan TÜİK’te birileri bir şeyleri gizliyor ya da ilgili bakanlıklardan sağlıklı veri gelmiyor, gönderilmiyor. 2019 göç istatistiği verilerini yedi ay sonra yani Temmuz 2020’de paylaşmış. Peki, ne oldu da 2020 ve 2021 verileri hâlâ TÜİK’çe paylaşılamadı?

Buradan soruyorum: Bu verilerde hoşunuza gitmeyen bir şeyler mi var? Her iki istatistik de neden aradan geçen süreye rağmen hâlâ yayımlanmamıştır? 2020 ve 2021 yıllarının verileri hâlâ TÜİK’te bulunmuyorsa bundan sonra doğru verilerin gelmesi mümkün müdür?

Bu istatistikler 2023 seçimleri öncesinde doğru ve güvenilir olarak yayımlanacak mıdır? İstatistiklerin yayımlanmaması siyasi bir karar mıdır? 2020 ve 2021 yılına ait göç ve ölüm istatistikleri ne zaman TÜİK sayfalarında olacak?”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu