HaberlerSiyaset

Gaytancıoğlu: “Kredi kullanan esnaf, bankacılık ürünlerini almak zorunda bırakılıyor”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de yaptığı açıklamada, Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifleri aracılığıyla kredi kullananlara banka tarafından zorunlu tutulan uygulamalara tepkisini dile getirdi.

Bankanın; kredi çeken esnafın aldığı krediyi 15 gün hesapta tutmasını, altın hesabı açmasını ve gram altın almasını, bireysel emeklilik sistemine girmesini istediğini söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, esnafın değil bunları yapmak, gününü kurtarmak için bile gücünün kalmadığını belirtti.

Bu tip uygulamalardan bir an önce vazgeçilmesi için banka yöneticilerini ve BDDK’yı göreve çağıran CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Faiz sebeptir, enflasyon sonuç.’ safsatasıyla yönetilen ekonomimiz batıyor ve halkımız bunun altında eziliyor. Batan kesimlerin başında da esnaflarımız geliyor. Esnaf en azından AKP gidene kadar ayakta durayım, borcu çevireyim diye kredi kullanmakta.. Biliyor ki; AKP ve ortakları gidip Millet İttifakı iktidar olunca, esnafı da rahatlatacak düzenlemeler hızla yapılacak.

Ayakta kalmak, işleri döndürmek için çalışan esnafımız, Esnaf Kefalet Kooperatifinden Halkbank aracılığıyla kredi kullanırken, banka tarafından bankacılık ürünlerini almak zorunda bırakılıyor.
Esnaf aldığı krediyi on beş gün hesapta tutmak zorunda, altın hesabı açmak zorunda, bireysel emeklilik sistemine girmek zorunda; esnaf canının derdinde, devletin bankası ciro derdinde.

Yapılan en hafif tabiriyle ayıptır, BDDK’nın veya ilgili bankanın yönetiminin bu ayıba ‘dur’ demesi gerekir. Esnafa borçtan başka ne verdiniz ki yüksek faizle verdiğiniz para için bir de bin bir şart koşuyorsunuz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu