Siyaset

Gaytancıoğlu Keşan’da mahalle muhtarları ziyaretinde konuştu: “Türkiye’ye yeni bir iktidar lazım”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Keşan’da mahalle muhtarlarını ziyaret etti. Türkiye genelinde yapılan yatırımların bazılarının boş olduğunu ve bu kaynağın muhtarlara aktarılması gerektiğini söyleyen Gaytancıoğlu, son zamanlarda tekrar gündeme gelen tam kapanma konusunda da Ramazan ayının beklenmemesi gerektiğini kaydetti.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Keşan’a gelerek bir takım ziyaretlerde bulundu. CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan ile mahalle muhtarları ziyaret eden Gaytancıoğlu, muhtarları dinledi. Ziyaretleri kapsamında Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar ile bir araya gelen CHP Milletvekili ülke gündemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Muhtarlara bütçe verilmeli”

“Halkın temsilcileri olan, seçimle gelen ve en demokratik şekilde seçilen muhtarlarımı ziyaret ediyoruz. Mahalledeki durumları çok iyi bildikleri için muhtarlarımızdan bilgi alıyoruz. Mahallelerinde ki sorunlarını bizlere aktarıyorlar. Muhtarlarımızın belli geliri olsa da onlara bütçe verilmesi gerekiyor. Seçimle geliyorlar. Bizler bir partinin gücünü arakamızda hissediyoruz ama muhtarların gücü kendileri. Kendilerini ve azalarını ortaya koyarak sokak sokak, ev ev gezerek oy istiyorlar. O yüzden muhtar olmak kolay değil. Muhtarlar mahallelerin sorunlarını daha iyi biliyor ama maalesef her muhtarda haciz, icra evrakları çok fazla. Sadece Yenimescit mahallesinde değil. Bu Edirne içinde Türkiye içinde geçerli. Binlerce haciz, iflas, mahkeme kâğıtları var. Bu da toplumun ciddi sorunlarının olduğunun göstergesidir.”

“Beşli çeteye ayrılan kaynaklarla emekliye üçer maaş ödeme yapılırdı”

Türkiye’de sorunların mevcut iktidarla düzelmeyeceğini vurgulayan Gaytancıoğlu: “Türkiye’ye yeni bir iktidar lazım. İktidar maalesef önceliğini halktan yana yapamadı. Hep kendine yakın kişiler, gruplar, firmalarla çalışıyor. Bazı yatırımların bugün boş olduğunu görüyoruz. Bugün bize Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli gerekli mi? Tabi ki gerekli ama bunların bütçeye bir yük oluşturmayacağı söylenerek başlandı. Ciddi yükler oluşturduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz yılın yarısına baktığımızda 100 milyar TL beşli çete dediğimiz yap işlet devret modeliyle halkın kanını emen müteahhitlere aktarılan bir kaynak var. Keşke bu kaynak muhtarlarımızın emrine sunulsaydı, sosyal yardımlara öncelik verilerek insanlara dağıtılsaydı, güzel bir toplum dayanışması olsaydı ya da üreten sektörlere kaynak ayrılsaydı. Partimizin bu konuda çalışmaları var. Tarıma üç katı kaynak ayrılabilirdi. Beşli çeteye ayrılan bu kaynaklarla emekliye üçer maaş ödeme yapılabilirdi. Pandemiyi daha rahat atlatabilirdik.” dedi.

“Tam kapanma için Ramazan’ı beklemek yanlış”

Salgın kapsamında bundan sonra daha zor günlerin beklediğini belirten Gaytnacıoğlu Ramazan ayında kapanmanın söz konusu olup olmadığı sorusunu da değerlendirerek, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bilimin ötesine geçmemek gerekiyor. Bilim adamları ne diyor ona bakmak lazım. Bana sorarsanız ramazan ayını, bayramı beklemek yanlış. Bundan bir yıl önce aldığımız tedbirler kapsamında şehirlerarası yolculuk yapmıyorduk. Üç dört günlük kapanmalar olmuştu. Şimdi cumartesiyi de kaldırdılar. Birde bazı yerler turuncu renkteyken açıldı. Şimdi o iller kırmızıya döndü hala açık ama Edirne?deki iş yerleri kapalı. İnsanlar çok zor durumda. İktidar artık süreci yönetmez duruma geldi. Toplumumuzu da sağlıklı tutmak zorundayız. O nedenle tam kapanma kararının bir an önce alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda bilim adamları da aynı görüşte. Bundan kaçış olacağını düşünmüyorum.”


Daha sonra söz alam Yenimescit Mahalle Muhtarı Fikret Kantar: “Muhtarlar olarak halkın teveccühüyle seçilmiş demokrasinin temel taşlarıyız. Bir yıldan beri dünyayı ve ülkemizi baskı altına alan bir covid-19 virüsü var. Bu hastalık nedeniyle de vekillerimizin bizi dolaşması, mahallemizde ki sıkıntıları öğrenmesi, çözüm önerileri sunmaları bizleri sevindiriyor. Vekilimize ve ilçe başkanımıza geldikleri için teşekkür ediyorum. Ayaklarına sağlık.” İfadelerini kullandı.
Toplantının sonunda İlçe Başkanı Recep Pekcan, Kantar’a Atatürk baskılı ajanda hediye etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu