Haberler

FSRU’da sular durulmuyor.. Kent Konseyi, itiraz dilekçeleri için çağrıda bulundu

Saros Körfezi’nde yapılması planlanan Sazlıdere FSRU iskelesi için, bilirkişi heyeti tarafından ÇED olumlu raporunu iptal edilmesi üzerine yapılmak istenen inşaat ile ilgili olarak sular durulmuyor.
Son düzenlenen tartışmalı İDK toplantısının ardından ÇED süreci yeniden başlayan FSRU iskelesi için Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz açıklamalarda bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ısrarına anlam veremediklerini belirten Karagöz “Uluslararası sözler verilerek, Saros mahvedilmeye çalışılıyor” diyerek halkı yarın Keşan Kaymakamlığı’na verme süreci son bulacak olan itiraz dilekçelerini iletmeye çağırdı.

“Bakanlık’tan çevremizi korumak zorunda kalıyoruz”

Hasan Karagöz, yaptığı açıklamada yaşanılan bu sürece ve inatlaşmaya ‘çok acıklı bir durum’ derken anlam veremediklerini söyledi. “Öyle bir süreç yaşıyoruz dünya insanlığı can veriyor biz, Türkiye olarak can derdine düşmüş vaziyetteyiz, ancak Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın tavrını anlamakta zorlanıyoruz.” dedi. Daha önceden de gündeme gelen konuyla ilgili olarak tartışmaları devam eden konuyla ilgili olarak konuşan Karagöz, “Daha önceden de beyan ettik ve yine aynı şeyi söylüyoruz. Çok acıklı bir durum, biz çevreyi korumakla görevli olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çevremizi korumak zorunda kaldık ve kalmaya devam ediyoruz. Bu çok vahim bir durumdur.” şeklinde konuştu.

“Uluslararası sözler verilerek Saros mahvediliyor”

Bu inatlaşmayı anlamak mümkün değil. Neden bu noktaya getirdiler? Mahkemeye verdikleri savunmada açık bir şey söylüyorlar ve burada ulusal menfaatten söz edemiyoruz. Uluslararası alım ve satım bağlantıları varmış. Yani bir yerde söz verilmiş; “Sizin doğalgazınızı alacağız taşeron olacağız. Saros’u mahvedeceğiz, Saros üzerinden de Avrupa’ya göndereceğiz.” açıkça böyle bir şey var.

“Süreç ne hikmetse yeniden başladı”

Daha önce iptal edilen ÇED olumlu raporu üzerine, bu sefer de farklı yollardan FSRU İskelesi için tekrar sürecin başladığını ifade eden Kent Konseyi Başkanı Karagöz şöyle konuştu: “Şimdi herkesin bildiği bir gerçek var. Saros FSRU limanı ile ilgili ÇED olumlu raporunu iptal ettirdik. Edirne İdare Mahkemesi 14 bölüm üzerinde hukuka aykırılık görerek bunu iptal etti. 10 kişilik bilirkişi heyeti oybirliği ile 90 ayrı bölümde aykırılık görüp iptal etti; ancak ne hikmetse sıfırdan başlaması gereken ÇED süreci, 2009 yılında çıkarılan bir genelgeye dayanak yapılarak -ki uzaktan yakından ilgisi yok- ısrar ediliyor.
Bu genelgede çok açık bir hüküm var diyor ki: “Bir veya birkaç bölümünde aykırılık görünürse bunlar düzeltilip ÇED süreci ile kadar inceleme değerlendirme komisyonunda devam eder” burada öyle bir durum yok. mahkeme kararında 14 ayrı bölümden uygunluk görmemiş, bilirkişi de 90 ayrı bölümde uygunluk görmemiş ve en ilginç tarafı yine Çevre Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirme İzin Denetim Genel Müdürlüğü, bütün ÇED Halkın Katılım toplantılarını ileri bir tarihe erteledi. Ancak 6 Mayıs’a almış oldukları bu İDK toplansını ertelemediler. Bu anlamda ÇED yönetmeliği çok açıktır. Yüz yüze yapılması gerekiyor bütün toplantıların.
Burada yeni bir şey icat ettiler yönetmeliğe aykırı bir şekilde, yazılı görüşler istendi ki onunla ilgili de yaygın bir şekilde Trakya’da ve Türkiye genelinde itiraz dilekçeleri gönderildi Bunları birleştiriyorlar şimdi de ilan ettiler sonrasında da yeniden ÇED raporunu askıya çıkardılar.”

“İtiraz dilekçeleri için son gün yarın son”

Söz konusu sürece karşı verilecek olan dilekçele için son tarihler ile bilgi veren Karagöz, “10 günlük bir süre verildi itirazlar için ancak araya hafta sonu tatilleri ve Ramazan Bayramı tatili giriyor. Dolayısıyla Kaymakamlık üzerinden çevresel etki değerlendirme izin denetim Genel Müdürlüğüne verilecek olan dilekçeler için yarın saat 17.00 son.
Yasaklılar için de CİMER üzerinden itiraz dilekçeleri hazırlandı. Burada da 25 Mayıs’a kadar itirazlarını yapabilirler. Kent Konseyi’nden mevcutlu tüm bileşenlerinin mail adreslerine ayrıca dilekçeleri gönderdik mesaj yoluyla da bu konuda duyarlı olmaları talebimizi ilettik. Kent Konseyi web sitesinde dilekçeler mevcuttur dileyenler oradan da indirip bunu yapabilirler. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Artık gün Saros’a sahip çıkma günüdür” diyerek halkı katılıma çağırdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu