Genel

Esnaf Odası Başkanı Kocaman, detayları belli olan yapılandırma paketini değerlendirdi

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, “Cumhuriyet tarihinin en büyük yapılandırma paketi” olarak açıklanan paket ile ilgili değerlendirme yaparak, açıklanan paketin esnaf için sevindirici olduğunu söyledi.
Kocaman, hazırlıkları tamamlanarak TBMM’ye gelmesi beklenen ve yapılandırma paketiyle ilgili olarak bilgilendirmelerde bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, vergi borçları affı, ehliyet affı, KYK borcu, sigorta primi borçları affını da kapsadığı açıklanan yapılandırma paketinin, 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan borçlar için geçerli olduğu bilgisini verdiğini ifade eden Hasan Kocaman, “TBMM’ye gelmesi beklenen yapılandırma paketindeki vade sayısı 48 olarak açıklandı. Bağ-Kur’lu esnaflarımızın merakla beklediği sigortalılık sürelerinin durdurulması ve ihya edilmesine olanak sağlanacağı bildirildi.” dedi.

“Yapılandırılan borçlar, 4 yıla yayılan aylık taksitler halinde, 48 taksitte ödenebilecek”

Bahse konu kanun teklifinin en kısa sürede yasalaşmasını beklediklerini belirten Kocaman, kanunun, yapılandırma ve vergi mevzuatındaki çeşitli yeniliklerin olduğu hükümleri kapsayacağını söyledi. Bakan Nebati’nin, kanun teklifi ile ilgili olarak, vergi ve prim borçları başta olmak üzere, birçok kamu kurum ve kuruluşuna süresinde ödenememiş borçların cezalarını kaldırılarak ödenmesinin sağlanacağı açıklamasında bulunduğunu hatırlatan Hasan Kocaman, Nureddin Nebati’nin bahse konu yasa teklifi ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandığını aktardı; “Bu yapılandırma kanununda vergi dairesine ödenmesi gereken hangi tür borç olursa olsun yapılandırılacak. Tek istisna, 2022 yılı için ödenmesi gereken geçici vergiler. İşletmeler, 2018-2021 yılları için, gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde matrah ve vergi artırımı yaparak vergi incelemesi ve tarhiyata muhatap olmayacak. Arttırılan matrahların vergileri peşin ödenirse vergi aslında da yüzde 10 indirim sağlanacak. Yapılandırılan borçlar, 4 yıla yayılan aylık taksitler halinde, 48 taksitte ödenebilecek. Yapılandırılan borçların peşin ödenmesi durumunda, hesaplanan Yurt içi-ÜFE tutarının yüzde 90’ından vazgeçilecek. Yapılandırılan borç, idari para cezası ise asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim yapılacak. Vergi, ceza, faiz gibi borcu olanların 2 bin TL’yi aşmayan borçları silinecek. Bir kişinin, 31 Aralık 2022 tarihinden önce ödenmesi gereken borçlarının toplamı 2 bin TL’yi aşmıyorsa u düzenleme kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere hiçbir şart aramadan borçları silinecek.”

“Esnaflarımız pandemi sürecinden bu yaşan tüm zorlukları yaşadı”


Esnafların, açıklanan bu kanun teklifinin biran önce yasalaşmasını beklediğini vurgulayan Kocaman, “Esnaflarımız pandemi sürecinden bu yaşan tüm zorlukları yaşadı. Hala da yaşamaya devam ediyor. Bu süreçte esnafların vergi, Bağ-Kur başta olmak üzere borçları birikmişti. Özellikle pandemi süreci ile işlerde yaşanan ciddi düşüş nedeniyle yaşanan bu borç birikmeleri, esnafların karşısına, gerek banka işlemlerinde, gerekse diğer kurumlarla yaptığı işlemlerde çıkıyordu. Dolayısıyla esnaflarımız bir sorun ile daha karşı karşıya kalıyordu. Bu yapılandırma esnafımız için çok iyi oldu. Esnaflarımız yapılandırmadan yararlanıp ödemelere başlaması durumunda bir nebze de olsa rahatlayacaktır. İşlemlerini yapacak, borçların daha da birikmesinin önüne geçilecektir diye düşünüyorum. Tüm esnaflarımız için hayırlı oldu.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu