Haberler

Erdin Bircan’ın ardından


Geçtiğimiz sene parti çalışması için gittiği Iğdır’da beyin kanaması geçiren CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 18 Kasım’da yaşamını yitirmişti. Aramızdan ayrılışının 1. Yılını geride bıraktığımız Bircan’ın oğlu Erdem Bircan konuğumuz oldu. Oğul Bircan, babasının hedeflerini ve insani yönlerini anlattı.
Erdin Bircan’ı tanımlamanın kolay olmadığını belirten oğul Bircan, Erdin Bircan’ı ‘Edirne Aşığı’ olduğunu söyledi. Bircan “Atatürk İlke ve İnkılaplarına tam bağlı, demokratik, iyi bir babaydı. Edirne aşığıydı. İnsanlara dokunmayı seven, dik duruşlu, güzel bir insandı” dedi.

Bircan’ın bölgede yapmak istediği birçok şey vardı, ancak ömrü buna vefa etmedi. Babasının hedefleri olduğunu birçok alanda, farklı farklı çok sayıda proje ve çalışmasının olduğunu kaydeden oğul Bircan şunları kaydetti: “Milletvekili sürecinde çevre komisyonu üyesiydi. Taş ocakları olayını inatla takip ediyordu. Ergene Nehri ile ilgili çok ciddi çalışmaları vardı. Keşan-Enez Karayolu’nda ölümlü kazaların olması sebebiyle çalışmaları vardı. Bunlar üzerinde çok çalışıyordu. İlk hedefleri bunlardı. Bakanla polemikleri vardı.”
Projeler ile ilgili olarak elle tutulur bir gelişme olmadığını ifade eden Bircan Milletvekillerin konuyla ilgileneceklerine inandığını dile getirdi. Bircan, “Sadece Okan Gaytancıoğlu demek haksızlık olur. Fatma Aksal var, Orhan Çakırlar var. Çünkü bu Edirne’nin işi. Çok önemli olduğunu düşünüyordu babam. İnşallah kısmet olur, onlar da biraz daha üzerine düşerlerse sanırım çözülür” dedi.
Bircan Ailesi’nin siyasete bakışını değerlendiren Erdem Bircan, Cumhuriyet Halk Partisi’nden başka bir parti tanımadıklarını kaydetti. “Sosyalist bir aileyiz, Cumhuriyet Halk Partisi üyesiyiz bütün aile bireyleri. Başka bir parti tanımıyoruz, biz Atatürk’ün partisindeyiz”diyen Bircan, siyasi bir hedefi olmadığını söyledi. Bircan, “Benim öyle bir talebim yok, açık söyleyeyim. Ama partinin hangi organı olduğu önemli değil  her yerde görevimi alırım. Ama bir hedef anlamında diyorsanız öyle bir hedefim yok.” Dedi.
Babasının kendisine bıraktığı en önemli mirasın dik duruş olduğunu dile getiren Erdem Bircan, bunun faydalarını da ticari yaşamında gördüğünü belirtti. Bircan, babasıyla olan ilişkisini şu sözlerle ifade etti. “Babamdan öğrendiğim en önemli şey ‘dik duruş’ oldu. İnsanlara güven ve insan ayrımı yapmamak. Bunlar en dikkat ettiğim şeylerdir, zaten bunların faydalarını da ticari hayatımda çok görüyorum. Biz zaten ağabey-kardeş gibiydik, aynı zamanda öğretmenim ağabeyim, ustam her şeyimdi. Böyle şeyler çok duygulandırıyor beni. Sağolsun bana dik duruşu öğrettiği için ona çok teşekkür ediyorum” dedi.

Erdin Bircan’ın insan ayrımı yapmadan herkesin telefonunu açtığını ve insanlara dokunmaya çok önem gösterdiğini dile getiren Bircan röportajın sonunda kendisine “Son olarak ne söylemek istesiniz?” sorusunun yönelttiğimizde “Onu çok özlüyorum, bunu söylemek isterim’ dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu