BölgeGündemHaberlerSiyaset

Erdem Bircan, bölgenin sorunları ve Memleket Partisi’ne yönelik iddialar hakkında konuştu

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’ne günler kala, adaylar da seçim çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürüyor. 

Memleket Partisi, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde; Edirne’den 1. sırada Erdem Bircan‘ı, 2. sırada Oktay Bozkurt‘u, 3. sırada Sami Çakırlar ve 4. sırada Şeydanur Akça’yı milletvekili adayı olarak gösterdi.

Kasım 2018’de hayatını kaybeden 25, 26 ve 27’inci dönem CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın oğlu olan, 1980 İstanbul doğumlu Erdem Bircan; Memleket Partisi Edirne 1.sıra Milletvekili adaylığının yanı sıra, Genel Sekreterlik Danışmanlığı ve Parti Meclisi üyeliği görevlerini de yürütüyor.

Keşan FM’de katıldığı “Seçim Özel” programında, program moderatörü Orçun Oğuz‘un sorularını yanıtlayan Erdem Bircan, Cumhur İttifakı’ndan yardım alındığına dair iddialar olduğunun sorulması üzerine , söz konusu iddiaların “Çamur at izi kalsın” politikası olduğunu ve bunun ispatlanması gerektiğini, kendisinin ve partisinin banka kayıtlarının açık olduğunu, bu iddiaların ispatlanması durumunda siyaseti bırakacağını söyledi.

Seçim çalışmaları sürecinde bölgeden olumlu tepkiler aldıklarının altını çizen Erdem Bircan; “Seçim çalışmalarıma Ramazan Bayramı arifesinde, babamın mezarında dua okuyarak başladım.
‘Ya Erdem sana çok kızdık. Ayrılarak yanlış yaptın ama iyi ki de varsın ve iyi ki de aday olmuşsun, oy atabilecek bir kişi gördüm’  diyen azımsanamayacak sayıda dönüşler alıyorum. Bunu bana siyasi görüşleri farklı olan insanlar söylüyor.” ifadelerine yer verdi.

“Bunlar kanun tanımıyorlar”

Sazlıdere’de yapılan FSRU Limanının yerini manidar bulduklarını belirten Bircan; “Olmamasıyla ve ekolojik dengenin bozulacağı ile ilgili 3 tane ÇED raporu hazırlandı. Maalesef hiçbir şeyi takmayan hükümet var. O bölgede o olmak zorunda değildi. Çünkü Sazlıdere ve Gökçetepe havzası müthiş bir yer. Geçenlerde köy çalışmalarında inanın arabayla gidemedik, geri döndük. Çünkü yollar mahvolmuş. Alt yapı yapılmadan hemen bir karar alıp yapıyorlar. Bunlar kanun tanımıyorlar. Bilime dayalı hiçbir şey yapmıyorlar. Örneğin Yayla Limanı’nın hatalı yapılmasından dolayı Yayla Plajı bitti. Bunlar bilime inanmıyor, sadece kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyorlar. Olmasın diyen yok. Olacaksa doğru yerde, ortak bir kararla ve bilimle olsun. Bunlar uzmanlara danışmadan kendi kararları doğrultusunda yapıyorlar. Biz bu düzeni istemiyoruz, biz buna karşıyız. İyi olanı da kötü olanı biz söyleriz ve söylemekten vazgeçmeyiz” dedi.

“Turizm açısından Trakya bölgesi ve Saroz Körfezi atıl bırakılmıştır”

Kurulması planlanan Keşan Gıda İhtisas OSB ve İpsala Karma OSB projelerine değinen Erdem Bircan, şu ifadeleri kullandı:
“Bu tür yatırımların hepsine olumlu gözle bakarım ama yeterli olduğunu da düşünmem. Daha fazla şeyler yapılmalı. Örnek vermek gerekirse mesela bizim burada turizm eksiğimiz var.  Çanakkale’den aşağıda turizm var. Enez’den ilerisinde Yunanistan bölgesinde turizm var ama  bizim bu sıkıştırılmış Saroz Körfezi’nde turizm çok zayıf. Bunun da sebepleri var. Devlet desteği ve yolumuz yok. Örneğin; Karaincirli ve Vakıf sahilde kumdan yürüyüş mesafesi en fazla bir veya bir buçuk kilometredir ama buradan buraya geçmek için 20 km’ye yakın bir mesafe kat etmeniz lazım. Büyükevren’de de Gülçavuş’da da durum aynı. O 4 plajı gezmek isteyen bir insan yaklaşık bir saat araç kullanmalı. Turizm eksikliği bundan kaynaklanıyor. İtalyan Koyu’nu bilmeyen çok insan var. Bunların yanı sıra Enez limanı var. Turizm açısından Trakya bölgesi ve özellikle Saroz Körfezi atıl bırakılmıştır. Daha hala sit bölgeleri var. OSB’ler olsun ama bunların yanında başka şeyler de olsun. 
Ben köyleri gezen bir kişiyim. Köylerde ben genç göremiyorum. Biz tarım bölgesiyiz. Bizim dönemimizde tarım liseleri kurulsun istiyoruz. Yani bir Hollanda gibi neden olmasın bu Trakya? Her yer modern ve herkes mutlu. Gençlerimiz çiftçilik yapmak istemiyor. Bunu yanı sıra aynı sıkıntı hayvancılıkta da var. Süt yemden ucuz olursa hayvancılık biter. Hayvan bakan insanımız ne yapabilir ki? Sürekli cebinden para kaybediyor. Bunu daha üst boyutlara taşımak lazım. Mezbahada 200 ila 220 TL olan karkas et kasapta 400 ila 450 TL oluyorsa burada bir problem var demektir.
Kira fiyatları almış başını gidiyor. Onun yanı sıra elektrik parası kiradan fazla. Bir kasap 20 ila 25 bin arası elektrik faturası ödediğini söylüyor. Buna bir dur dememiz lazım. Bizim dönemimizde bunları düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bizim ciddi projelerimiz var.”

“Erdem Bircan her zaman burada durmaya devam edecektir”

Memleket Partisi Edirne Kurucu  İl Başkanı Oktay Bozkurt’un milletvekili adaylığından çekilisi ve İnanç Sülüş’ün Memleket Partisi Uzunköprü İlçe Başkanlığı’ndan istifa edip Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeciğine dair yaptığı açıklamalara değinen Bircan; “ İkisi de arkadaşlarım benim. Öncelikle kurucu il başkanı Oktay Bozkurt’un listeden çekilmesine akıl sıra erdiremiyorum ve manidar buluyorum. Bunlara ben bir yorum yapmayı uygun bulmuyorum. Kurucusu olduğun ve beraber kurduğumuz partiden ne değişti de son virajda bu hamleyi yaptınız? Bu konuda yorumu seçmene bırakıyorum ama Erdem Bircan her zaman burada durmaya devam edecektir. Bundan herkes emin olabilir. İnanç bey partiden istifa ederken, Oktay bey sadece milletvekilliğinden geri çekildi. Oktay bey milletvekili adaylığı süresinde zaten il başkanlığından istifa etmek zorundaydı ve şu anda da il başkanlığı sıfatı yok.” dedi.

“Bana ihtiyaç olan her yerde olacağımın sözünü veriyorum”

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimleri bitmeden yerel seçimleri konuşmanın doğru olmadığını vurgulayan Erdem Bircan; “Bana ihtiyaç olan her yerde olacağımın sözünü veriyorum. Ben bu konuda ukalalık yapmak istemiyorum ama benden daha iyi biri olduğu sürece önünü açacağımın da sözünü veririm. Her koltuğa da Erdem Bircan oturacak diye bir şey yok. Genel Başkanımızın takdiriyle geldim ben buraya. Ben genel siyaset yapıyorum, bu bölgeye kim daha faydalı olacaksa onun arkasından sonuna kadar koşacağımdan da tüm vatandaşlarımın emin olmasını istiyorum. Ben Edirne ve partim için ne gerekirse yapacağımı söylüyorum.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu