Haberler

Engelli dernekleri, şehitler için yürüdü

Keşan’da engelli dernekleri ve öğrenciler, şehitler için yürüyüş yaptı. Şehitlik Anıtı’na yürüyen katılımcılar, vatanını korumak için şehit düşmüş vatan evlatları için dua etti.

Keşan Engelliler Derneği ve Keşan Ortopedik Engelliler Dayanışma Derneği tarafından şehitler için yürüyüş düzenlendi. Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle gerçekleşen programa, engelli öğrenciler ile birlikte, Keşan Belediyesi Başkan Vekili Nehir Gergin, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve dernek üyeleri katıldı. Ellerinde bayraklar ile Alparslan Türkeş Meydanı’nı takip ederek Şehitlik Anıtı’na yürüyen kortej, burada vatan uğruna can veren asker ve polisler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ardından, İstiklal Marşı’nı okudu.

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit’in ile birlikte dualar eden topluluk adına konuşmayı. Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan yaptı. Bükkayhan, “Her asker ve polis, üniformasını giydiği andan itibaren ‘vatanım için kendimi feda etmeye hazırım’ der. Şehit olmak hayali ile görev yaparlar. Ama bu şehitlik mertebesi herkese nasip olmaz. Ne mutlu görevde şehit olan arkadaşlarımıza. O üniformayı herkes giyemez hakkeden giyebilir. Önemli olan o ölüm değil, huzuru sağlamaktır. Bugüne kadar şehit düşen tüm kardeşlerimizin ruhu şah olsun” dedi. Sonrasında Mehmet Akif Ersoy‘un Şehitler Çanakkale Şehitleri’ne yazmış olduğu şu dizeleri okudu:

“Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i…

Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

“Gömelim gel seni târîhe” desem, sığmazsın.

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,
Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu