Gündem

Enez’de hayvanlar zehirlendi iddiası

Geçtiğimiz günlerde bir çocuğun köpekler tarafından ısırılmasının ardından Enez bu kez de sokak hayvanlarının zehirlenmesi iddiaları ile gündeme geldi. İddiaya göre, Yeni Mahalle’deki bir grup kedi ve köpek zehirlenirken, bölgedeki tavuklar da aynı sebeple öldü.

“Bir gecede 60 köpek ölmüştü”

Konu hakkında konuşan Enez Doğa-Der Başkanı Selma Yılmaz 4 gün önce yaşanan olayı şöyle anlattı: “Bir gün öncesinde bizi Enez’deki bekçiler arayıp bir köpeğin can çekiştiğini söylediler. Köpek yeni ölmüştü. Ertesi sabah da Yeni Mahalle’den tekrar arandık, kedi ve tavukların can çekiştiğini söylediler. Gittiğimizde bir kedi, 2 tavuk ölmüştü. Bundan önce bir önceki belediye başkanı döneminde zehirlenme vakası olmuş, bir gece 60 köpek ölmüştü. Ondan sonra hiç olmamıştı, o günden sonra bu ilk kez oldu.”

Enez’de kontrolsüz popülasyonun nedeni ne?

Sözlerine “Enez’de geçtiğimiz günlerde bir çocuk köpekler tarafından ısırılmıştı, sonra köpekler toplandı. Hala arıyoruz; ama köpekleri bulamıyoruz. Bölge halkı tarafından olay tepki gördü ve akabinde de bu olay meydana geldi.” ifadelerini de ekleyen Yılmaz, Enez’de uzun süredir çözülemeyen sokak hayvanları probleminin sebebi için şu şekilde konuştu: “En büyük problemimiz ağıllarda yaşayan köpekler. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanların en az 5 köpeği var. Bunların en az 3’ü dişi olsa, 10 tane doğurunca getirip sahile atıyorlar. Biz kısırlaştırma yapıyoruz; ama bir ay sonra popülasyon yine artıyor. Köydeki hayvanlar kısırlaştırılmadan ve kayıt altına alınmadan bu işin önüne geçilemez. Bu durum tüm sahilleri kapsıyor, sorun sadece Enez sahilinde değil. Köy ve köylerin sahillerinde de bu durum böyle. Buna devletin el alması gerekiyor. Bu durum belediyeyi hiç bir zaman ilgilendirmedi.”

“O benim de çocuğum olabilirdi”

Enez Doğa-Der olarak sokak hayvanlarına yardım eli uzatarak, bölge halkı ile hayvanlar arasında bağ kurduklarını da belirten Selma Yılmaz, “Biz bu zamana kadar dernek olarak büyük bir şey başardık, insanlarla köpekleri birlikte yaşamaya alıştırdık. Öncesinde silahla öldürüyorlardı; ama şimdi herkes ‘Bizim köpeklerimiz’ diyor.” derken, kısırlaştırma yapılmasına rağmen sokak hayvanı popülasyonun kontrolsüz bir şekilde artmaya devam ettiğini dile getirerek, “Ama dışardan gelen köpekler, o köpekler tarafından yok ediliyor. Barınak yapılmıyor, hayvanlar sokakta yaşayamıyorlar ve ölüyorlar. Kaldı ki insanlar da haklı. Köpeklerin ısırdığı çocuk da ölebilirdi. O benim de çocuğum olabilirdi. Buna sebep olan belediye ve kaymakamlıktır, yüzlerce kez dilekçe verdik, kısırlaştırma yapılmadı. Ormanın müsait olduğunu söyledik, beslenme odakları kuralım ki sorun olmasın dedik; ama hayvanlar da mağdur oluyor, insanlar da.. Her iki tarafı da düşünmek lazım.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu