Haberler

Emniyetten “Kış lastiği” uyarısı!

Edirne İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kış mevsimiyle birlikte trafikte ortaya çıkabilecek olumsuzluklara dikkat çekilerek kış lastiği uygulamasının bugünden itibaren (1 Aralık 2020) başladığına vurgu yapıldı.

Açıklamada; kış mevsiminde aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi durumlarda trafik güvenliğinin olumsuz etkilendiğine işaret edilerek, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla araçlarda kış lastiği kullanılmasının zorunluluğunun altı çizildi.
Açıklamada; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği” esas alınarak uygulamanın 1 Aralık 2020 tarihinde başladığı ve 1 Nisan 2021 tarihinde sona ereceği kaydedildi.

İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

” Kış mevsiminde aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi durumlarda trafik güvenliği olumsuz etkilenmektedir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla araçlarda kış lastiği kullanılmasının temini açısından aşağıda belirtilen usul ve esaslara göre hareket edilmesi uygun görülmüştür.

1- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı?nın Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği’ ne göre; şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtların 01 Aralık 2020 – 01 Nisan 2021 tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur.
2- Kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin, kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerinin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gerekmektedir.
3- Kış lastiği bulunmayan araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilecektir.
4- Trafik idari para cezası karar tutanağının tebliği işletene yapılacağından, lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerini teminen araç sürücüsüne güzergâh ve yerleşim yeri bilgilerini de içeren izin belgesi verilecektir.
Ayrıca, izin verilen yerleşim yerinin adı trafik idari para cezası karar tutanağında da belirtilecektir.
5- Valiliğimizin 17.11.2020 tarih ve 82601776.13045.(64032) sayılı kararı uyarınca ilimiz yerleşim yerleri içinde seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca ?A? türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillere yolcu ve eşya taşımasında kullanılan ticari araçlarda da 01 Aralık 2020 – 01 Nisan 2021 tarihleri arasında kış lastiği kullanılması zorunludur.
6- Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesinde belirlenen para cezası uygulanacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu