GündemÖZEL HABERSOKAKTAYIZ

Elektrikte fatura bedeli artan vatandaş isyan etti!

Elektrikte “kademeli zamlı” ilk faturalar kesilmeye başlandı. Zammın 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesi ve sayaçların da geçtiğimiz günlerde okunmasının ardından aileler beklenildiği gibi yüzde 125 zam gelen ikinci tarifeye girdi.

1 Ocak 2022 öncesinde 1 kWh elektrik fiyatı 91,56 kuruştu. 150 kWh’e kadar olan tüketim miktarı için fiyatlar yüzde 50; bunun üzerindeki kullanım için ise yüzde 124 artmış oldu. Buna göre 1 Ocak 2022 öncesinde aylık 100 TL elektrik faturası ödeyenler 150 TL ödeyecek. 150 TL fatura ödeyenler ise artık 234 lira ödemek zorunda.Evlerine yeni yılın ilk elektrik faturaları gelmeye başlayan vatandaşlar, soluğu sabahın erken saatlerinden başlayarak ödeme noktalarında aldı. Vezneden çıkanlara yönelttiğimiz mikrofonlarımız ile ödedikleri son faturaları sorduğumuz halk faturaların yükselmesine dert yanarken, bir yandan da ödemeye devam edeceklerini söyledi ve şu ifadeleri dile getirdi:

  • “Emekli maaşıma 658 lira zam farkı aldım. Doğalgaz 100 lira fark etti, elektrik de yüzde 50 zamlı gelecek. Arabaya yakıt koyduk. Benim maaşım bir seferde bitti. Dün manava girdim sivri biber 27 lira, patlıcan 22 lira olmuş. Biz nasıl alacağız?”
  • “Geçinmek daha da zorlaştı. Geçinmek için üniversiteye hazırlanmama rağmen ders çalışmıyorum, pazara gidiyorum. Geleceğimiz berbat durumda. Keşke bu yıllarda doğmasaydım. Keşke Osmanlı zamanında kılıçlar varken doğsaydım. Keşke evde elektrik televizyon falan olmasaydı da bu zamanlarda doğmamış olsaydım.”
  • “İşyerimde geçen ay 300 gelen fatura 554 lira geldi. 140 olan ev elektriği 177 lira geldi. Tükettiğimiz elektrik hemen hemen aynı. Maaşlara yapılan zamlar, faturalara yapılan zamları karşılamadı. Allah bu kötü günlerimizi de aratmasın.”
  • “Yaktığımızın bedelini bizden alsınlar, kullanmadığımızı almasınlar. Biz çok bir şey yakmıyoruz ki. Geçen sene 70 lira oldu, zam geldi 120 liraya yükseldi. Daha sonra 150 lira ödedik, şimdi de 200 lira ödüyoruz. Çok kötü.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu