Eğitim

Eğitim-Sen’in “5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü” açıklaması

Eğitim Sen Keşan Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada; yeni eğitim-öğretim yılında yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Kariyer basamakları adı altında yapılacak sınav derhal iptal edilmeli”

Öğretmenlik meslek kanunuyla ilgili yapılan açıklamada, şunlara yer verdi: “Siyasi iktidar bir meslek kanunu yapmakta samimi ise, yapması gereken tek şey, öğretmenlik mesleği açısından uluslar arası düzeyde kabul gören ‘öğretmenlerin statüsüne ilişkin tasfiye kararına’ uygun düzenleme yapmaktır. Kariyer basamakları adı altında yapacağı sınav derhal iptal edilmeli. Öğretmenlerin çalışma barışını bozan ve eşit işe eşit ücret ilkesine aykırılık teşkil eden bu uygulamadan vazgeçmelidir.”

“Çocukların kalabalık sınıflarda eğitim görmesine göz yumulamaz”

“Keşan’da bazı orta okullarımızda öğrenci transferleri yapılarak okullarımızda yoğunluk oluşmakta diğer taraftan diğer okullarımızda sınıflardaki öğrenci sayısı git gide azalarak, öğretmen norm kadro sayılarında dengesizlikler oluşmaktadır. Öğrencilerimizin kalabalık sınıflarda eğitim-öğretim görmesinin eğitim açısından çok sağlıklı olmadığı görülmektedir ve bu konuda tedbirlerin alınması gerektiği açıktır. Yine yeni kayıt döneminde 1.sınıflara kayıt olan öğrencilerimizden oluşan sınıflarda fiziki şartlar yeterli olmasına rağmen 30’u bulan şubeler oluşturulmaktadır. Geçen yıl bu konu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne iletilmiş fakat hala bazı okullarda durumun değişmediği görülmüştür. Ülkemizde bu kadar atanamayan öğretmen varken, okul müdürlerinin okul düzeni bozulmasın diye bu ülkenin çocuklarının kalabalık sınıflarda eğitim görmesine göz yumulamaz. Konunun incelenerek gerekli tedbirlerin alınması şarttır. Taşımalı eğitim gören öğrenci velilerinden ve burada görev yapan öğretmenlerden aldığımız şikayetlere göre, bu okullarda verilen yemeklerin özensiz pişirildiği, kalori ihtiyacını karşılayacak besin değerinden yoksun olduğu, hep aynı çeşit yemeklerin çıktığı çocukların bu yemekleri yemek istemediği iletilmiştir. Konu ile ilgili yetkilileri bu konuyu inceleyerek gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz.”

“İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü maaş ile ödüllendirme yapılan personeli seçerken neyi baz almıştır?”

“Keşan’da 2022 yılında maaş ile ödüllendirilen personel sayısı dağılımı şöyle olmuştur: şube müdürü 3, kurum müdürü 1, okul müdürü 12, öğretmen 2 olmak üzere toplam 18 kişi olmuştur. Bu ne demek? Müdürler olmasa öğretmenlerin hiçbir başarısı yok mu? Bizce mutfağa malzeme taşıyan ile yemeği yapan eşit tutulsa olmaz mıydı? İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü maaş ile ödüllendirme yapılan personeli seçerken neyi baz almıştır? Bu kadar ego bu ilçeye fazla gelir. Takdir kamuoyunun. Okulların açılması ile Keşan Belediyesi’nin yol ve kaldırım çalışmaları bittiğinde ilçemiz için güzel olabilir ancak özellikle okul çocuklarının okula gidiş gelişlerde olumsuz etkilendiği bu konuda gerekli tedbirlerin alınarak bir olumsuzluğa sebebiyet verilmemesi önem arz etmektedir.”

“Eğitim-öğretimde devam sorunu yaşanacak”

“Yıkılacak olan İnönü İlkokulu’nun başka bir okula taşınması ile sorun çözüldü gibi görünüyor ama ikili eğitime geçilmesi (sabahçı-öğlenci) özellikle kış mevsiminde havanın erken kararması öğlenci olan İnönü İlkokulu öğrencilerini zorlayacaktır. Eğitim-öğretimde devam sorunu yaşanacaktır. Oysa Atatürk Ortaokulunun fiziki alt yapısı uygun İmam Hatip Ortaokulu-Lisesi binasına taşınarak her iki okulda tekli öğretim yaptırılamaz mıydı?”

İl içi atamalarda, bu yıldahaksızlık yaşanmaya devam etti”

“2022 il içi atamalarda yine haksızlık yaşanmasına sebep olan uygulamaya bu yılda devam edilmiştir. İlçe içinden atama isteyen öğretmenler emeklilik işlemlerinin zamanında yapılmaması sebebiyle yüksek puanları olmasına rağmen atama işlemleri olmamıştır. Atama takvimi bittikten sonra il içi  ve il dışı mazerete bağlı düşük puanlı da olsa diğer öğretmenlerin ataması gerçekleşmiştir. Bu (+) haksızlık önümüzdeki yıl düzeltilmelidir. MEB’in bu yıl uygulamaya soktuğu yardımcı ders kitabı uygulaması içeriğin hazırlanması ile ilgili eleştiriler tarafımıza ulaşmıştır. Örneğin ders kitapları ve yardımcı ders kitabı konularının örtüşmediği, sıralamanın buna göre yapılmadığı vb. ilgililerin bilgisine sunulur.”

“Okullara daha önce verilengüvenlik görevlileri neden verilmiyor?”

“İlçemizde yapılan sportif faaliyetlere okullarımızın katılımı ile ilgili özellikle okul takımlarının ilçe dışına çıkarken ödenek sorunları yaşadığı öğretmen arkadaşlarımızın zor durumda kaldığı tarafımıza iletilmiş olup bir ilçenin okul takımı sportif faaliyete katılacaksa eksiksiz yol, konaklama ve tüm ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bu konuda bir bütçe oluşturulmalıdır. Okullara daha önce verilen güvenlik görevlileri neden verilmiyor? Okul çalışma düzenine büyük katkı sağlamış bu çalışanların bir an önce okullara görevlendirilmesi yapılmalı ve okul personeli rahatlatılmalıdır. Bazı sınav görevlerinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün sınavlarda görev almak isteyen öğretmen arkadaşlarımız arasında adaletli görev dağılımı yapılması uygun olacaktır. İlçemizde yapılan ücretli öğretmen görevlendirmelerinde branşa dayalı diploma gözetilmiş midir? Öğrencilerimizin daha iyi eğitim alması için diploma bazlı görevlendirme yapılması uygun olacaktır. Okullarımızdaki nöbet görevlerinin bölüşümün de angarya çalışma yaptırılmaması (haftalık çift nöbet verilmesi), oluşabilecek mağduriyetlerde yasal hakkımızı kullanacağımızı bildiririz. İlçemizdeki tüm öğretmen arkadaşlarımızın 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü kutluyoruz. Öğretmene yapılan haksızlık topluma yapılmış demektir. 2022-2023 Eğitim Öğretim yılının tüm velilerimiz, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz adına sağlıklı, sorunsuz  bir şekilde geçmesini temenni ederiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu