Genel

Edirne’de ‘Kahve ve Çikolata Festivali’nde lezzetler yarıştı

Edirne Kahve ve Çikolata Festivali kapsamında “Kahve kokulu lezzetler” tatlı yarışması gerçekleşti.

Ön elemesi 24 Kasım’da Devecihan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen yarışmada finale kalan 10 adayın hazırladığı kahveli tatlılar, festivalin yapıldığı Trakya Üniversitesi’nin Karaağaç’taki Güzel Sanatlar Fakültesi binasında jüri tarafından değerlendirildi.

Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Burak İşçimen’in başkanlığında Emel Güler, Çağla Yumuk Mercan ve Gökhan Çekver’den oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu, Müjde Özaltay tiramisu ile birinci, Barkın Liznak kahveli kek ile ikinci, Katherina Yazıcı brownie ile üçüncü oldu.

Dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Trakya Üniversitesi’nin desteğiyle düzenledikleri yarışmada dereceye giren yarışmacıları tebrik ederken, jüri üyelerine de teşekkür etti.

Jüri Başkanı İşçimen, AA muhabirine, finale kalan adayların hazırladığı tatlıların, ön elemede hazırlanan tatlılara göre çok daha iyi olduğunu söyledi.

Hazırlanan tatlıların, Edirne Valiliği ve Trakya Üniversitesi birlikteliğiyle düzenlenecek kermeste satılarak engelliler, yaşlılar ve dezavantajlı gruplara katkı sağlanabileceğini düşündüklerini belirten İşçimen, “Tatlılar o kadar güzeldi ki biz de bunu düşündük. Bence bir mekanda satılabilecek tatlılar da bugün yediğimiz tatlılar içerisinde vardı. Daha Edirne kokan tatlılar yapmak istersek bu hazırlanan ürünler usta ellerle çalışıldığında çok daha güzel tatlılar ortaya çıkabilir ve Edirne bundan sonraki festivallerde misafirlerini ağırlamak için güzel tatlılara sahip olmuş olur.” diye konuştu.

Edirne’de düzenlenen “Kahve ve Çikolata Festivali” renkli etkinliklerle devam ediyor.
Karaağaç Mahallesi’ndeki tarihi tren garında düzenlenen festivale aileleriyle gelen çocuklar, çikolata atölyesinin çalışmalarına katıldı.
Trakya Teknopark Cosmos Mutfak Atölyesi’nce hazırlanan mutfağa giren 50 çocuk, pasta şeflerinden çikolatalı kek yapmayı öğrendi.
Çocuklar kek yaparken mutfağın dışında bekleyen aileleri de onları camdan izledi.
Minik şefler eğlenerek yaptıkları çikolatalı keki kendileri yedi.

Doruk Dönmez (11), AA muhabirine, çikolatayı çok sevdiğini ve yemeye doyamadığını söyledi.
Arkadaşlarıyla çikolatalı kek yapmayı öğrendiğini belirten Dönmez, “Önce kekin hamurunu hazırladık, üzerine çikolata döküp yoğurduk ve sonra da süslemesini yaptık. Çok güzel ve lezzetli oldu.” diye konuştu.
Arda Güneş de her gün çikolata yediğini belirterek, “Hayatımda en sevdiğim yiyecek çikolata. Çikolata yiyince çok mutlu oluyorum.” dedi.
Ali (10) ve Mehmet (7) Kaşıkçı kardeşler de çikolatalı kek yapmayı öğrendiklerini ve eve gidince anne ve babalarına da yapacaklarını kaydetti.


Ada Mısra Kara (8) ise çok mutlu olduğunu belirterek, “Çikolata tatlıdır, güzeldir ve mutluluk verir.” dedi.
Nurdan Kıraç (10) eve gidince anne ve babasına çikolatalı kek yapacağını dile getirdi.
– “Çikolatalı keki afiyetle yediler”
Pasta Şefi Hülya Haseki, festivalin eğlenceli etkinliklerde devam ettiğini söyledi.
Mutfak atölyesine katılan 50 çocuğun çikolatalı kek yaptığını belirten Haseki, “Çocuklar hem eğlendiler hem yoğurdular hem de çikolatayla çalıştılar. Süslediler ve sonrasında yaptıkları çikolatalı keki afiyetle yediler. Umuyorum ki evlerine gidince de tarifi aileleriyle yapıp bu eğlenceye devam edecekler.” diye konuştu.
Bu arada, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin dersliklerinde de “Evde kahve demlemeye başlama ve ekipman seçimi”, “Bir fincan kahve” ve “Fincandan lezzetler” söyleşileri gerçekleştirildi.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk tarafından söyleşiyi gerçekleştiren kahve uzmanlarına çikolata, cezve ve fincan figürünün yer aldığı teşekkür plaketi verildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu