Haberler

Edirne Valiliği, göçmen geçişlerindeki sayısal verileri paylaştı

Edirne Valiliği’nden, 17 Mart 2020 Salı günü yapılan açıklamada; Edirne ili sınırlarındaki düzensiz göçmen hareketi konusunda bilgi verildi.

2019 yılında, 126 bin 827 düzensiz göçmen yakalandı

2019 yılında Edirne il sınırlarında; İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü ile sınır birlikleri tarafından 126.827 düzensiz göçmen yakalandı. Yakalanan göçmenler Edirne İl Merkezinde bulunan Geri Gönderme Merkezi‘ne alınarak, işlemlerinin tamamlanmasının ardından ülke genelindeki diğer şehirlerde bulunan Geçici Barınma ve Geri Gönderme Merkezlerine sevk edildi.

204 kilometrelik Yunanistan sınırımıza yoğun bir göçmen akını başladı

27 Şubat 2020 tarihinde, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden yola çıkarak, Edirne üzerinden Yunanistan’ın 204 Km’lik sınır hattına doğru yoğun bir göçmen akını başladı. Bu sınır hattının 192 km’lik bölümünü Meriç Nehri, 12 Km’lik bölümünü de kara sınırı oluşturuyor.
Bu sınır hattında, 4’üncü ve 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlıklarına bağlı, 8 bölük ve 23 karakol bulunuyor. Sınır karakol ve birlikleri kendi sorumluluk alanlarında meydana gelen geçişlere ait sayısal verileri, üst birlik ve komutanlıkları aracılığıyla Edirne Valiliği’ne bildiriyor.

147 bin 132 düzensiz göçmen sınırdan geçiş yaptı

27 Şubat 2020 tarihinden bu güne kadar, Edirne il sınırlarından Yunanistan’a;  4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı mıntıkasından 55.904 ve 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı mıntıkasından da 91.228 olmak üzere, toplam 147.132 düzensiz göçmen geçiş yaptı ve geçişler halen devam ediyor.

Müdahale sonucu 3 göçmen hayatını kaybetti 214 göçmen de yaralandı

Yunan sınır güvenlik güçleri tarafından düzensiz göçmelere yönelik gaz, sis ve ses bombalarıyla plastik ve gerçek mermiler kullanılarak yapılan müdahaleler sonucu, 3 göçmen hayatını kaybetti, 214 göçmen de çeşitli yerlerinden yaralandı. Yapılan tedavi sonucu 206 yaralı göçmen taburcu edildi, 8 yaralı göçmenin tedavisi ise devam ediyor. 
Ayrıca bu süre zarfında 7 bin 96 göçmen çeşitli sebeplerle hastaneye müracaat etti ve tıbbi yardım aldı. Bin 581 çocuğa kızamık ve palio aşısı, 44 gebe kadına da tetanoz aşısı yapıldı.

Yunan güvenlik güçleri, sert ve insanlık dışı müdahalelerde bulundu

Yunan sınır güvenlik güçlerince yapılan sert ve insanlık dışı müdahaleler sonucunda yaralanan ve hayatını kaybeden 4 göçmen ile ilgili kendileri ve/veya yakınları tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunuldu. Aynı muameleye maruz kalan 25 göçmen ile ilgili başvuru süreci de Türkiye Barolar Birliğince takip edililiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu