Gündem

Edirne genelinde yapılan “izinsiz ekmek zammı” ulusal haber kanalında gündeme geldi

Fırıncılar Derneği tarafından alınan kararla Edirne genelinde ekmeğe yapılan 50 kuruşluk zammın yankıları sürüyor.
Yapılan zammın ardından fırıncılara ikazda bulunulmuş ve zammın yasal dayanağı olmadığı belirtilerek geri adım atılması istenmiş aksi halde hukuki yola başvurularak, fırıncıların ağır cezalar alınmasının gündeme geleceği bildirilmişti.
Keşan’da da 50 kuruşluk zam ile fiyatı 2 TL’ye çıkan ekmek ve yeni fiyat tarifesinin nasıl meydana geldiğini Keşan Fırıncılar Derneği Başkanı Ayhan Gevrek açıklamıştı.
Hammadde fiyatlarında düşüş beklerken tırmanışa geçtiğini belirten Gevrek, “İşletmelerimizi ayakta tutmak için fiyatı yükseltmekten başka şansımız yoktu. Herkes işin faturasını fırıncılara kesiyor” diyerek, girdi fiyatlarının düşürülmesi durumunda yapılan zammı geri çekebileceklerini söylemişti.

Pandemi süreci ile birlikte sektörde, ülke genelinde olduğu gibi Keşan’da da ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Fırıncılar Derneği Başkanı Ayhan Gevrek, şu ifadeleri kullanmıştı:
“Yeni fiyatlara göre maliyetleri tekrar hesaplayarak ekmeğin satış fiyatının 2,40 kuruş olması gerektiğini dilekçe ile KTSO ve esnaf odalarına ilettik. Maliyet raporu Edirne’ye gönderildi ve İl Hıfzıssıhha kurulu pandemiden dolayı 1 Aralık 2020 tarihine kadar toplantıların iptal edildiğini ve konunun görüşülemeyeceğini bildirdi. Bizim toplantılarımız olmuyor; ama KTSO’da toplantı oldu, belediye meclis toplantısı oldu. Bunlar olabiliyor, ama bizimki olmuyor.
Bir unu 100 liraya, mayayı da 50 liraya alıp ekmeği 2 lira yapmadık gelir ve gider tablosu var. Fahiş fiyat da uygulamadık stokçuluk da yok, kimsenin deposunda 2 bin çuval un yok, zaten çoğumuz günlük alıyoruz.
Ya biz bu zammı yapacağız yada fırınların anahtarlarını yetkililere teslim edeceğiz veya kapatacağız. Hiçbir şeyimiz kalmayacak bu
gidişle. Zaten sıkıntıdayız, vergilerimizi ve sigortalarımızı ödeyemiyoruz.”

Edirne Ticaret Müdürü Altun: “Kural tanımazlığın her zaman karşısında olacağız”

Ardından Edirne Ticaret Müdürü Mahmut Altun, kentte ekmeğe yapılan son zammın yasal dayanağı olmadığını ve kurallara uymayanlara idari para cezası uygulanacağını belirtti.

Altun, yaptığı yazılı açıklamada, Edirne’de 210 gramı 1 lira 50 kuruşa satılan ekmeğin bir gecede 200 grama düşürülüp sabahın ilk ışıklarıyla 2 liradan satılmaya başlandığını aktardı.
Yasa dışılığın ve kural tanımazlığın her zaman karşısında olduklarını vurgulayan Altun, yetkili komisyonlardan geçmeden, Bakanlığın görüşü alınmadan “ben yaptım oldu” diyenlere karşı yasaların verdiği bütün imkanları sonuna kadar kullanacaklarını bildirmişti.

Edirne TSO Başkanı Zıpkınkurt: “Verilebilecek en ağır cezalardan birini alacaklar”

Daha sonra Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt da, yaptığı açıklamada, onaylanmamış tarifeden ekmek satanlara ceza uygulanacağını bildirmişti.
Zıpkınkurt, fırıncıların uyguladığı zammın odaların verdiği karar doğrultusunda alınan bir zam kararı olmadığını söylemiş, fırıncıların bir buçuk ay önce zam talebi ilettiklerini ancak bununla ilgili henüz karar verilmediğini vurgulayarak talebin çok yönlü görüşüleceğini ifade etmişti.
Fırıncıların henüz onaylanmış bir tarifeleri olmadığını belirten Zıpkınkurt, “Tarifesiz bir şekilde ekmek satışı yapıyorlar. Bunun sonucunda da yasalar çerçevesinde bir ceza uygulayacağız. Daha önce kınama vermiştik, yetkilerimize bakacağız ama aldıkları ceza çok hafif ceza olmayacak verilebilecek en ağır cezalardan bir tanesini alacaklar.” demişti.

Edirne’de ekmeğe yapılan zam ve yaşanan tartışmalar ulusal medyanın da dikkatini çekti

Yazılı ve görsel basınla birlikte internet medyası da Edirne’de yapılan ve “yasal dayanağı olmayan ekmek zammı“nı ülke gündemine taşıdı.
TRT Haber’de bugün yayınlanan bir haberde de konu, Edirne Ticaret Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt‘un değerlendirmesi ile şu şekilde ifade buldu:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu