Haberler

Dünyada tablo iyileşmeye başladı

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüste vaka sayısı 3 milyona yaklaşırken bazı ülkelerde meydana gelen gerilemelerin ardından uygulanan yasaklar konusunda gevşemelere gidiliyor. Kovid-19 salgınının ortaya çıktığı Çin’in Hubey eyaletinde yer alan Vuhan kentindeki tüm
koronavirüs hastalarının taburcu edildiği bildirildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, 26 Nisan 2020 saat 19.30 itibarıyla 2 milyon 957 bin 829 kişiye bulaşırken, can kaybı 205 bin 395?e, iyileşenlerin sayısı ise 867 bin 546?ya ulaştı.
Dünyanın bir çok ülkesinde yavaş da olsa gerilemeye başlayan virüs önlemlerinde ise bazı ülkeler bu zamana kadar uyguladıkları yasakları kademe kademe düşürmeye başladı.İşte dünyada yaşanan son gelişmeler:

  • Bir aydan fazla bir süredir uygulamada olan sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı Yeni Zelanda‘da Başbakan Jacinda Ardern, korona virüsüne karşı ülkesinin yürüttüğü savaşı kazandıklarını söyledi. Ardern, bazı yasakların da kaldırılacağını açıkladı. 24 saat içerisinde 1 korona virüsü vakası tespit edilirken bir kişinin de corona virüsü dolayısıyla yaşamını yitirdiği belirtildi.

İspanya: “Süreç kademeli ve asimetrik olacak”

  • 24 saatte vaka sayısı 2 bin 870 artışla toplamda 226 bin 629?a, hayatını kaybedenlerin sayısı 288 artarak 23 bin 190?a yükseldiği İspanya‘daki 17 özerk yönetim hükümetinin başkanıyla video konferans yöntemiyle bu sabah toplantı yapan Başbakan Pedro Sanchez, normalleşme sürecinin merkezi hükümet tarafından yürütüleceğini, “Çok dikkatli hareket edilmesi gereken bu sürecin kademeli ve asimetrik” olacağını söyledi. Sanchez ayrıca kademeli normale geçiş kapsamında 2 Mayıs’tan itibaren bireysel olarak sokakta spor ve yürüyüş yapmaya izin verilmesini planladıklarını açıkladı.
  • Vaka sayısı toplamda 197 bin 675?e, hayatını kaybedenlerin sayısı 26 bin 644?e yükseldiği İtalya‘da, Başbakan Giuseppe Conte, ülkesinde Kovid-19 salgını dolayısıyla uygulanan sıkı karantina tedbirlerinin inşaat, imalat gibi sektörler ile pek çok şirket için 4 Mayıs’tan itibaren gevşetilmesi için çalıştıklarını belirtti. Sokağa çıkma yasağının ne zaman gevşetileceği konusundaki bir soruya da Conte, “Henüz tam hareket özgürlüğünü geri getirecek bir durumda değiliz ama şu anda mevcut sıkı tedbirlerin gevşetilmesi üzerine çalışıyoruz. Zaten daha önce hemen herkesin özgür olmayacağını söylemiştim. Virüsün bulaşmasının önlenmesi ve kontrol altına alınması adına tüm önlemleri alarak, herkesin daha fazla hareket etmesini sağlamak için elimizden geleni yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Hastalığın ‘0’ noktasında herkes taburcu edildi

  • Kovid-19 salgınının ortaya çıktığı Çin‘in Hubey eyaletinde yer alan Vuhan kentindeki tüm koronavirüs hastalarının taburcu edildiği bildirildi. Son 24 saatte vaka sayısı 11 artışla 82 bin 827?ye ulaştı. Ülkede can kaybı ise 4 bin 632 olarak kaydedildi.

Belçika: “Hastalığa bağışıklık kazanmış olabiliriz”

  • Belçika Sağlık Enstitüsü ise yaptığı çalışmaya göre toplumun yaklaşık yüzde 4,3’ünün Kovid-19’a karşı bağışıklık kazanabilmiş olacağını kaydetti. Çalışmanın farklı bölgelerden alınan kan örnekleriyle yapıldığı, toplumun daha geniş bir kesimindeki kişilerde antikor bulunabilineceği belirtildi. Adalet Bakanı Koen Geens ise bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, hükümetin tüm vatandaşlara 4 Mayıs’a kadar maske dağıtmasının çok zor olacağını açıkladı. Belçika Ulusal Güvenlik Konseyinin “normalleşme” sürecine ilişkin son kararlarına göre 4 Mayıs’tan sonra toplu taşımada maske takılması zorunlu olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu