Haberler

Dev yolcu uçağı Saros’da batırıldı

Geçtiğimiz Mayıs ayında Antalya’dan Keşan’a 6 TIR ile getirilen Airbus A330 tipi uçak, İbrice Limanı’nda düzenlenen törenin ardından 30 metre derinliğe batırıldı. Dev uçak, dünyanın en büyük uçak batığı olarak Saros’da yapay resif olacak.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) desteğiyle, Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ESTAB) ve Skyair Shop arasında yapılan anlaşma sonrasında Mayıs’ta Antalya’dan parçalara ayrılarak getirilen sonra da montajı İbrice Limanı’nda 6 haftada tamamlanan 90 ton ağırlığındaki Airbus A330 tipi yolcu uçağı, Saros Körfezi’nde batırıldı.

Saat 10.30 da İbrice Limanı’nda yapılan protokol törenin ardından, İtalyan Koyu açıklarında yaklaşık 1 milde uçağı batırma işlemleri gerçekeleştirildi. Su üstünde durmanısı sağlayan şişme botların uçaktan ayrılmasının ardından kuyruk tarafından su alan uçak Saros sularına gömüldü.
Dünyanın en büyük uçak batığı olarak yerini alan dev uçak, Saros’da kaçak balıklığa önlem olacak, yapay resif olarak değerlendirilecek uçak deniz canlılarına yaşam alanı olurken sualtı turizmine de katkı sağlayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu