Reklam
Gündem

Destek paketi “günü kurtaramayan” esnafın yüzünü güldüremedi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde esnaflar için yeni bir ekonomik paket açıklandı. Korona virüs nedeniyle ticaret hayatı durma noktasına gelen ve kan ağlayan esnafın yüzü, paket müjdesine rağmen gülmedi.

“İşler nasıl gidiyor?’ diye sorulunca ağırımıza gidiyor!”

Koronavirüs salgınında ağır darbe alan esnaflara yönelik uygulamaya geçirilmesi düşünülen yardım paketi hakkında konuşan esnaflar, pandemi krizi patlamadan önce bu kadar kötü bir manzara yaşanacağını düşünmediklerini, zaten kötü giden işleri sebebiyle hazırlıksız yakalandıklarını belirterek, “Koronavirüs Çin’den başlayıp diğer ülkelere geldikten sonra ilk önce ‘bize gelmez’ dedik, sınır komşularımızda vardı ancak uzun bir süre bizde yoktu; durumu çok da iyi tahlil edemedik ve en sonunda bize geldi. Mart ayından sonra iş yerleri tebdirler için kapatılınca anladık durumu. Dükkanlar kapandı, bazıları hala da açamadı. Alışveriş zaten çok düşüktü, bundan kötü olamaz derken; daha kötüsünü de gördük. Şimdi sadece dükkanı açıp, diğer esnaflarla beraber çay içiyoruz. Akşama da eve dönüyoruz, gelen giden yok. ‘İşler nasıl gidiyor?’ diyen soranlar oluyor, inanın çok moralimiz bozuluyor, ağırımıza gidiyor.” şeklinde konuştu.

“Cepten yiyoruz”

Kapalı kalınan süre boyunca gelirlerinde ciddi oranda düşüş yaşandığını belirten esnaflar, bu süreci “Gerek hafta sonu yasakları olsun, gerekse 20.00’den sonra iş yeri kapatması olsun derken ticaret iyice bitti. Günü zor kurtarır haldeyiz, haftada 5 gün kaldı onun da yarısını cepten yiyoruz hep eksi yazıyor bize” diyerek değerlendirdi.

“Faturalara yetmez”

Öte yandan, yaşanan durum üzerine çıkarılan ekonomi paketleri ve son duyurulan yardım paketi hakkında konuşan esnaf, “Faturalara yetmez” diyerek “Önceki kurtarma paketinde sigortaları ertelediler, 11. ayda hepsini geri aldılar. Belimiz büküldü. Şimdi basit usulde olanlara 1000 TL destek diyorlar, defterde olanlara ne olacak? 500 TL kira yardımı diyorlar iş yeri çarşıda olanlar ne yapacak? Para girişi yok, giderler diz boyunu çoktan geçti. Bu şekilde Nisan’a çıkanı parmakla gösterirler” diyerek dayanacak güçleri kalmadığını, paketin ise durumlarını kurtarmaktan hayli uzak olduğunu söylerken, bazı esnaflar ise “Verilen verilmiştir, almayacağız diye bir şey yok. Çok zor durumdayız, Şubat ayı gibi bir yaz mevsimi geçirdik. Çaremiz yok başka.” dedi.

“Belirsizliği giderin”

Son olarak, Erdoğan tarafından açıklanan ancak henüz detayları belli olmayan paketin içeriği ile ilgili henüz bir bilgisi olmayan esnaf yetkililere şöyle seslendi: “Pazartesi Cumhurbaşkanı açıkladı, 2 gün geçti kimsenin bir bilgisi yok. Kimler yardım alacak, şartlar ne olacak bilmiyoruz. Bu ay zaten alamayacağız orası belli zaten ama en azından bir bilelim nedir, ne değildir. Belirsizlik aldı başını gidiyor, en azından umut olur bize de.”


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu