Haberler

“Derinden üzüldük” diyen GÜNEKAB Başkanı Soran, tesisi ve elektrik üretimini anlattı

Başta Keşan olmak üzere bölge ilçe ve beldelerin katı atıkların bertaraf ve düzenli depolanması işlemini Paşayiğit Mahallesi’nde gerçekleştiren Güney Edirne Katı Atık Birliği (GÜNEKAB) Başkanı Olcay Soran, birliğin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Soran yakın zamanda metan gazından elektrik üretimine de başlanacak olan çalışmalar ile ilgili “1.200 kw enerji üretimi ile birlikte bölgemizde yaklaşık 1.200 hanenin elektrik ihtiyacı bu tesisten karşılanacaktır” derken, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun tesisle ilgili olarak ‘kanayan bir yara’ söylemini eleştirdi.

GÜNEKAB Başkanı Olcay Soran, birliğin çalışmaları ve gelecekte yapılacakları şu şekilde anlattı.:

“160 dekar alanda kurulan tesis bölgenin ihtiyacını karşılıyor”

“GÜNEKAB, Paşayiğit mahallesinde bulunan katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisimiz yaklaşık 160 dönümlük bir alanda kurulmuştur. 2 lot halinde planlanmıştır. İçerisinde tıbbi atık sterilizasyon üniteside vardır.  Birliğimiz Keşan, Enez, İpsala Belediyeleri ile Beğendik, Esetçe, Yenikarpuzlu, Yenimuhacır belde belediyeleri ve İl Özel İdaresinden oluşmaktadır.

Metan gazından elektrik üretilecek

2006 yılında kurulmuş olan birliğimiz yapılan çalışmalar sonucu 2016 yılı mart ayında 2 yıllık işletme ihalesi ile birlikte atıkların düzenli olarak depolanmasına başlanmıştır. 2018 yılında 25 yıllık yap işlet devret modeli ile çıkartılan ihaleyi yüklenici firmamız Atık Çevre Teknolojileri Anonim Şirketi kazanmıştır. Bu ihale sonucunda metan gazından elektrik enerjisi üretimi, mekanik ayrıştırma ve kompost tesisini, yüklenici firma, sözleşmenin süre sonu olan 2021 yılı mart ayına kadar bitirmesi gerekmektedir. Şu an için süresinden önce, 2020 yılı Ekim ayı sonuna kadar bitirilmesini vaat etmektedir. Bu projeleri GÜNEKAB olarak bölgemize kazandırıyoruz.

“1200 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak”

Bahsetmiş olduğumuz projenin yaklaşık maliyeti 1.500.000 dolar civarındadır. Türk lirası karşılığı 10 milyon TL.dir. Başlangıçta saatte 600 kw, tam yük ile çalışmaya başladıktan sonra 1.200 kw enerji üretimi ile birlikte bölgemizde yaklaşık 1.200 hanenin elektrik ihtiyacı bu tesisten karşılanacaktır. GÜNEKAB aracılığı ile bölgemize, Keşan?ımıza kazandırıyoruz.

Haziran temmuz ayları içerisinde gaz sahası metanizasyon sistemi imalatı inşaatı ve montajları yapılacaktır. Ağustos ayında metan gazının çekilmesi için gerekli sistem kurulumu montajları yapılacaktır. Eylül ayı içerisinde gaz toplama balonumuz kurulacaktır. Ekim ayında ise ilgili bakanlık tarafından gelecek kabul heyeti sistem kabulünü gerçekleştirdikten sonra elektrik üretimine başlanması planlanmaktadır.

Birliğimizin kurucusu ve bölgemize kazandıracağımız projenin mimarı olan dönemin Günekab başkanı ve CHP li Keşan Belediye Başkanı Opt.Dr.Mehmet Özcan?a ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Çevremizin  en büyük çevre projelerinden biri olan elektrik üretim tesisini, bölgemize kazandırırken Günekab başkanı olarak ben ve encümen üyelerim, ayrıca büyük bir gurur ve mutluluk duymaktayız. Bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

“Burası kanayan bir yara değil”

4 Haziran 2020 tarihinde Keşan Belediyesi Olağanüstü Meclis toplantısında sayın Helvacıoğlu?nun 5 Haziran dünya çevre günü kapsamında atıklar ile ilgili açıklamasında birliğimizin sorumluluğunda bulunan, Paşayiğit mahallesi yolu üzerindeki düzenli katı atık depolama tesisi hakkında kanayan yaramız ve çöp noktası ibaresi bizleri derinden üzmüştür. Sayın Helvacıoğlu, burası bir kanayan yara ve çöp noktası değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevre izin ve lisans belgesi verilmiş bir entegre katı atık tesisidir.

Her zaman olduğu gibi birlik tüzüğümüzde de belirtildiği üzere amacımız birlik üyelerimiz ile birlikte GÜNEKAB çatısı altında bu projenin hayata geçirilirken ve geçirildikten sonra teknolojiyi yakından takip ederek yenilikçi çevre projelerine imza atmaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu